Elektronika.lt

Elektronika.lt - elektronikos, informacinių ir
ryšių technologijų portalas

Adresas: http://www.elektronika.lt
El. paštas: info@elektronika.lt
 Atspausdinta iš: http://www.elektronika.lt/schemos/kompiuterija/50/rysys-tarp-kompiuteriu-per-220-v/spausdinti/

Ryšys tarp kompiuterių per 220 V

Publikuota: 2004-04-06 19:45
Tematika: Kompiuterių elektronika
Tipas: Sudėtinga
Autorius: el. paštas Darius Grigaitis
Aut. teisės: el. paštas ©Elektronika.lt

Ši schema iš pažiūros labai paprasta, bet turiu perspėti, kad jai suderinti reikės generatoriaus bei oscilografo.


Ši schema iš pažiūros labai paprasta, bet turiu perspėti, kad jai suderinti reikės generatoriaus bei oscilografo. Ši schema naudoja amplitudinę manipuliaciją ir yra nelabai atspari trukdžiams, bet dėl naudojamo nešančiojo signalo dažnio (virš 300 kHz) bei siųstuvo signalo amplitudės (apie 5 V), ryšys gaunamas gana geras. Jungiant kompiuterį prie kompiuterio, reikia dviejų tokių įtaisų, ir jų siųstuvų dažniai turi būti skirtingi (dažninis kanalų išskyrimas).

Siųstuvas yra padarytas iš KMOP mikroschemos K561LA7, kuri maitinama 15 V (šiaip geriau maitinimą jai paduoti per 200–300 omų varžą, mažiau kaista). Iš jos padarytas generatorius, kurio dažnį nustato prijungtas kvarcinis rezonatorius (pas mane buvo 375 kHz ir 450 kHz). Generatorius yra komutuojamas trečiu loginiu elementu.

Teigiamo poliarumo signalas, atėjęs iš COM porto, praleidžia generatoriaus impulsus į vidutinės galios tranzistorių (gali būti KT814 ). Šio tranzistoriaus kolektoriaus grandinėje yra kontūras, kurio rezonanso dažnis lygus generatoriaus pirmajai harmonikai (375 kHz ir 450 kHz). Tranzistoriaus bazės grandinėje yra kintanti varža, kurią keisdami turite pasiekti mažiausiai iškraipomą signalą generatoriaus išėjime. Pasistenkite gauti kuo labiau artimą sinusiniam signalui. Nuo emiterio grandinėje esančios varžos priklauso kiek bus iškraipytas signalas. Kuo varža didesnė, tuo geresnį signalą gausite (arba mažinkite siųstuvo galingumą).

Imtuvo įėjime stovi atsajos transformatorius-filtras, kad nepraleistų 220 V 50 Hz virpesio prie pirminio stiprintuvo. Per transformatorių gerai praeina dažniai didesni nei 100 kHz, o būtent tokius dažnius ir naudojame. Pirminiame stiprinimo laipsnyje naudojame vieno tranzistoriaus stiprintuvą, selektyvią grandinę. Tranzistoriaus kolektoriuje yra kontūras, kuris suderintas su priimamu signalu (tarkim 450 kHz). Bazės grandinėje naudojamas dalinis kontūro jungimas, šis kontūras taip pat turi būti suderintas 450 kHz dažniui (kito imtuvo kitoks dažnis). Labai svarbus ribinis dažnis Rx Cx grandinėlės, ji turi didelę įtaką duomenų perdavimo greičiui. Šios grandinėlės laiko pastovioji parenkama didesnė nei 2 sinusinio signalo periodai pagal Naikvisto teoremą, esant nešančio signalo dažniui 375 kHz bus:

Taigi laiko pastovioji rx Cx skaičiuojama taip t = 1/(2*3,1415* f), t = 1/(Rx *Cx), čia f – dažnis. Geriausia, kad t būtų bent 1,2–1,5 karto didesnė nei pateikta formulėje. Tas pats galioja ir aukštesniam dažniui. Per oscilografą signalas ant Cx Rx išvadų turi atrodyti taip:

Operacinis stiprintuvas be grįžtamo ryšio veikia kaip komparatorius, lygina įtampos reikšmę ant Rx Cx su slenkstine įtampa, kurią nustato potenciometras. Kai nėra signalo operacinio stiprintuvo išėjime turi būti apie -15 V. Kai signalas ateina turi būti apie +15 V. Šioje schemoje labai svarbų vaidmenį atlieka imtuvo jautrumas, jį padidinti galima naudojant dar vieną tranzistorių įėjime.

Dabar apie detales: transformatoriai Tr yra vienodi, I – 100 vijų II – 150 vijų, 0,2–0,3 mm. Tr2 trafo I – 20–50 vijų II – 10–20 vijų. Kaip šerdį, iš bėdos, galite panaudoti 465 kHz tarpinio dažnio rites, nuvynioję esamas apvijas. C1, C2 reikia parinkti pagal priimamą dažnį. VD bet koks mažos sroves (50 mA) aukšto dažnio. Operacinis stiprintuvas, bet koks veikiantis +/- 15 V įtampoje. Transformatoriaus atsajos priekyje stovi 0,22 uF kondensatoriai. Paimkite, kad būtų 600 V darbo įtampa. Šis įrenginys veikia nulinio modemo jungimo atveju, Apie tai, kaip atrodo, nulinio modemo kabelio sujungimas galima rasti internete. Jei iškilo kokių kausimų, rašykite.

‡ 1999–2024 © Elektronika.lt LTV.LT - lietuviškų tinklalapių vitrina Valid XHTML 1.0!