Elektronika.lt

Elektronika.lt - elektronikos, informacinių ir
ryšių technologijų portalas

Adresas: http://www.elektronika.lt
El. paštas: info@elektronika.lt
 Atspausdinta iš: http://www.elektronika.lt/schemos/ivairios/2085/paprasciausia-impulsine-schema/spausdinti/

Paprasčiausia impulsinė schema

Publikuota: 2005-09-16 07:12
Tematika: Įvairi elektronika
Tipas: Paprasta
Autorius: el. paštas Darius Grigaitis

Impulsinių signalų generavimui gali būti naudojami multivibratoriai. Jie nuo kitų generatorių skiriasi tuo, kad generuoja stačiakampio formos signalus. Rašinyje paaiškinamas multivibratorių veikimo principas ir pateikiama keletas nesudėtingų schemų.


Impulsinių signalų generavimui gali būti naudojami multivibratoriai (lot. multum – daug, vibrato – virpinu). Multivibratorius nuo kitų generatorių skiriasi tuo, kad generuoja stačiakampio formos signalus. Pastaruosius lengvai galima išskaidyti į harmonikas ir panaudoti kokiems nors tikslams, tarkim nešančiam radijo signalui formuoti. Multivibratorius – tai paprasčiausias dviejų tranzistorių stiprintuvas su teigiamu grįžtamu ryšiu, t. y., išėjimas tiesiogiai prijungtas prie įėjimo. Tokiu atveju sustiprinta išėjimo energija papuola į įėjimą ir vėl stiprinama tuo pačiu kanalu. Kai virpesio energija viršija energijos nuostolius, stiprintuve atsiranda stačiakampio formos virpesys B taške.


1 pav. Multivibratoriaus principinė schema

Multivibratoriuje dažnį tiesiogiai įtakoja prie tranzistorių bazių prijungti rezistoriai Rb ir talpos C. Generuojamą dažnį galima apskaičiuoti pagal tokią formulę:

Čia Rb – bazės varža. Šiuo atveju, siekiant generuojamo virpesio formos vienodumo, bazėje esantys rezistoriai turi būti vienodų varžų. Įstatę į formulę norimą gauti virpesio dažnį, gausime talpas C. Kolektoriaus grandinėje esantys rezistoriai (jų varža siekia 1–2 K) skirti maksimalios srovės tranzistoriams nustatyti. Tai reikalinga, norint išvengti tranzistorių sugadinimo. Paprastai, generuojamo impulso forma B taške būna apie 1 V mažesnė negu maitinimo įtampa.

Taigi, norint keisti dažnį, galime keisti bazės grandinės varžas arba talpas. Reikia turėti omenyje, kad bazės grandinėje esančių rezistorių varžas mažinti iki nulio negalima. Geriausia kai bazės varžos paskaičiuojamos pagal formulę:

Čia β – tranzistorių minimalus galimas srovės stiprinimo koeficientas. Galime padaryti eksperimentą, pakeičiant (1 pav.) schemą ir prijungiant bazės grandinėje potenciometrą:


2 pav. Derinamo multivibratoriaus principinė schema

Keisdami potenciometro rankenėlės padėtį, girdėsite skirtingo tono garsą per garsiakalbį. Teisingai sulitavus, schema pradeda veikti iš karto. Schemoje gali būti panaudotas bet koks mažos galios 1–2 W galingumo garsiakalbis. Galima naudoti ir galingesnį – tada girdimas garsas bus silpnesnis. Vietoje potenciometro (2 pav.) panaudojus fotorezistorių, gausime įdomų prietaisą, kurio garso tonas priklauso nuo šviesos srauto.

Panaudojant tokį patį multivibratorių, galima sukurti paprastą mirksiuką. Tokiu atveju multivibratorius apskaičiuojamas generuoti kelių Hz dažnio virpesį, o kolektoriaus grandinėje nuosekliai varžoms jungiami šviesos diodai:


3 pav. Mirksiuko principinė schema

3 paveiksle pateikto mirksiusko schemoje gali būti naudojami bet kokio tipo šviesos diodai, tik tada reikia paderint kolektoriaus grandinėje esančių rezistorių varžas. Norint, kad šviesos diodai šviestų ryškiau, mažinkite rezistorių varžas. Štai dar vienas įdomus žaisliukas – garsų sintezavimui skirta schema:


4 pav. Garsų sintezavimo principinė schema

Schemą sudaro du nuosekliai sujungti multivibratoriai. Pirmasis iš jų skirtas žemų dažnių signalo formavimui (Hz dalių). Signalas iš pirmo multivibratoriaus perduodamas antram per RC dažnių grandinėlę, kuri pakeičia stačiakampio virpesio formą, jį ištempia. Pakeistas signalas paduodamas į antro multivibratoriaus bazę, kuris generuoja aukštesnio dažnio virpesius. Paduodamas signalas dėl savo formos ir amplitudės moduliuoja antro multivibratoriaus generuojamą virpesį, sukurdamas įvairius garsus. Keičiant potenciometro rankenėlės padėtį, galima keisti sukuriamą garsą. Jis gali tapti panašus į katės kniaukimą ar lakštingalos čiulbėjimą. Keičiant schemos varžas ar kondensatorius, arba jungiant daugiau multivibratorių, galima gauti įvairių garsų sintezatorių.

Visose schemose galite naudoti bet kokius mažos ar vidutinės galios tranzistorius, ne tik n-p-n tipo bet ir p-n-p, tik pastaruoju atveju maitinimo įtampos poliarumas keičiamas į priešingą. Taip pat patartina maitinimo grandinėje, lygiagrečiai baterijai ar šaltiniui jungti didėlės talpos 100–200 uF talpos kondensatorių. Sėkmės bandymuose!

‡ 1999–2021 © Elektronika.lt LTV.LT - lietuviškų tinklalapių vitrina Valid XHTML 1.0!