Elektronika.lt

Elektronika.lt - elektronikos, informacinių ir
ryšių technologijų portalas

Adresas: http://www.elektronika.lt
El. paštas: info@elektronika.lt
 Atspausdinta iš: http://www.elektronika.lt/schemos/garso/895/integruotas-stereo-stiprintuvas-tda2005-atnaujinta/spausdinti/

Integruotas stereo stiprintuvas TDA2005 (atnaujinta)

Publikuota: 2005-04-05 18:41
Tematika: Garso technika
Tipas: Paprasta
Autorius: el. paštas Dainius Tamoševičius

Stiprintuvui naudojama mikroschema TDA2005, o schema – standartinė ir labai paprasta.


Schema

Stiprintuvui naudojama mikroschema TDA2005, o schema – standartinė. Pradžiai taip pat siūlau susirasti PDF aprašymą ir paskaitinėti. Ten yra ir keletas įvairių schemų ir netgi spausdinto montažo plokštės joms.

Keletas rekomendacijų pradedantiesiems:

  • Maitinimo įtampa nuo 8 iki 18 V, kaip ir parodyta schemoje. Taigi, naudojant tinklo įtampą, transformatorius su 12,5 V antrine apvija yra max. leistinas, kadangi po lygintuvo tiltelio ir maitinimo kondensatorių įtampa pakils maždaug 1,4 karto. Tačiau reikia įvertinti įtampos svyravimus tinkle. Todėl nerekomenduotina priartėti prie maksimalių reikšmių. Kita vertus – kuo didesnė maitinimo įtampa, tuo daugiau galios išduoda stiprintuvas. Kokio reikės transformatoriaus? Su įtampa jau viskas aišku, o dėl galios skaičiuojame taip: jeigu max maitinimo įtampa bus 18 V, o maksimali mikroschemos vartojama srovė 3,5 A, tai gaunasi, kad mums reikės maždaug 60 W transformatoriaus. Tačiau praktikoje manau pilnai pakaks ir 50 W.
  • Po lygintuvų tiltelio 2200–4700 mF elektrolitai. C4 100 nF geriau lituoti tiesiai ant mikroschemos kojelės. C5 irgi kuo arčiau. Didieji elektrolitai gali būti išdėstyti ir toliau. Galima jungti reguliuojamą maitinimą su stabilizatoriumi.
  • Jungiant akumuliatorių bateriją, didelių elektrolitų nereikia. Į tašką Vin+ jungiamas akumuliatoriaus pliusinis išvadas, o minusinis į bendrą stiprintuvo žemę.
  • Įėjimo RCA jungtys turi būti izoliuotos nuo korpuso. Geriau paieškoti su izoliacinėmis tarpinėmis ir sumontavus patikrinti testeriu, ar niekur neturi ryšio su mase. Tik tada galima lituoti masinį išvadą į bendrą žemę.
  • Apskritai, kaip ir kiekvienam aparatui, reikia skirti didelį dėmesį minusinių išvadų pajungimui, kitaip tariant įžeminimui. Visus masinius taškus reikėtų suvesti į vieną bendrą tašką. Taip vadinama „Star Ground“ (žvaigždės principas) topologija. Visi minusiniai takeliai, tarsi medžio šakos turi sueiti į vieną kamieną, tašką. Maitinimo šaltinio masės, taip pat turi sueiti į šitą žvaigždės vidurį. Korpusas jungiamas trumpu storu laidu į tą patį tašką. Jeigu dar yra kažkoks fonas garsiakalbiuose, korpusas į bendrą tašką jungiamas per rezistorių 10–100 Omų. Parinkite patys, pagal geriausią rezultatą.
  • Garso reguliavimo potenciometras dvigubas su logaritmine charakteristika 10k Omų.
  • Praeinamieji kondensatoriai C1 ir C2 – 4,7 mF (plėveliniai).
  • Išėjime C12 ir C13 galima šiek tiek padidinti ir bandyti didesnes reikšmes. Kaip ir C1, C2 atveju, didesnis nominalas praleis daugiau žemųjų dažnių. Šie praeinamieji kondensatoriai turi didelę įtaką garso kokybei, todėl geriau jungti kokybiškesnius.
  • Jeigu nepatiks pokšėjimas garsiakalbiuose jungiant stiprintuvą, galima pastatyti relę su užlaikymo schema 1–2 sek.
  • TDA2005 nedideliu garsu su 8 Om apkrova galima klausyti iš viso be radiatoriaus, ji vos šilta. Surinkus, viską reikia sekti ar nekaista, ar pakankamas šilumos nuvedimas.
  • Nepamirškite saugiklio nuosekliai transformatoriaus pirminei apvijai ~1 A, arba akumuliatoriui ~4 A.

Iš žemiau pateiktų grafikų matosi, jog didinant stiprintuvo maitinimo įtampą, galia auga, tačiau su ja auga ir iškraipymai. Pirmieji 2, 3 vatai yra labai švarūs ir garsas, atitinkamai, komfortiškas. Toliau auga iškraipymai, pasireiškiantys nemaloniu ausiai šaižumu ir pan.

Anksčiau buvo aprašytos dar dvi schemos su šia mikroschema – 22 W stiprintuvas (TDA2005/TDA1553).

Visiems konstruojantiems SĖKMĖS!

Charakteristikos



Galerija

‡ 1999–2024 © Elektronika.lt LTV.LT - lietuviškų tinklalapių vitrina Valid XHTML 1.0!