Elektronika.lt

Elektronika.lt - elektronikos, informacinių ir
ryšių technologijų portalas

Adresas: http://www.elektronika.lt
El. paštas: info@elektronika.lt
 Atspausdinta iš: http://www.elektronika.lt/schemos/apsvietimas/38347/mirksiukas/spausdinti/

Mirksiukas

Publikuota: 2013-02-07 16:10
Tematika: Šviesos efektai
Tipas: Vidutiniška
Autorius: el. paštas Jonas K.

Šis 6 kanalų mirksiukas veikia nuo garsinio signalo iš kompiuterio. Kanalų suveikimas yra atsitiktinis, tačiau įsijungimo/išsijungimo pasikeitimas įvyksta nuo žemo dažnio audio signalo (ritmo, piko). 6 kanalai yra todėl, kad D trigeris 4174 turi tik 6 išėjimus. Padidinti iki 8 – nesudėtinga.


Šis 6 kanalų mirksiukas veikia nuo garsinio signalo iš kompiuterio. Kanalų suveikimas yra atsitiktinis, tačiau įsijungimo/išsijungimo pasikeitimas įvyksta nuo žemo dažnio audio signalo (ritmo, piko). 6 kanalai yra todėl, kad D trigeris 4174 turi tik 6 išėjimus. Padidinti iki 8 – nesudėtinga.

Schemoje apibrėžti šviesos diodai pateikiami tik dėl informatyvumo. Kanalų išėjimo schema pateikiama 5 pav.

Veikimas

Generatorių sudaro mikroschema IC3D ir IC3.C, R4 ir C2. R4 ir C2 nominalai gali būti labai plačiose ribose. Iš generatoriaus impulsai patenka į binarinį skaitiklį IC4A,B. „Suskaičiuoti“ impulsai keliauja į 6 D trigerius IC2. (nesutvarkyti mikroschemų numeriai! įdomu, kas braižė :).

Mirksiukas
1 pav. Mirksiuko schema

R8 ir C11 įjungimo metų nustato trigerių išėjimus į „0“ (visi šviesos diodai švies). Stereo signalas sumuojamas su rezistoriais R1, R2, R3 lygio potenciometras, IC5 stiprintuvas/žemo dažnio filtras. Kadangi garso kokybės nereikia, tai operacinis stiprintuvas sujungtas „kaip grėblys“. Kondensatorius C4 apsprendžia aukštesnių dažnių slopinimą. D1, D2....R9 sustiprinto kintamo garso signalo lygintuvas-integratorius. Išskiriama nuolatinė dedamoji ir mikroschema IC3A, IC3B suformuoja loginius lygius „1“.

Vienetukas iš IC3B.4 eina į trigerį IC2.9 (CLK) ir į išėjimą irašo tuo metu buvusią ant įėjimo informaciją. Kadangi skaitiklis IC4 neturi nustatymo į „0“, tai kiekvieną kartą įrašyta informacija bus atsitiktinė ir sutampanti su garso signalo piku.

Šviesos diodas LED7 dirbantis kaip pikinis indikatorius, nebūtinas. Iš trigerių IC2 loginiai „1“ eina į tranzistorinius raktus (2 pav., pageidautina „Darlington“ tipo, lengviau valdyti) Q1...Q6 ir juos atidaro, loginis „0“ įtakos neturi.

Kadangi tranzistoriai yra galingi ir maitinimas 12 V...24 V ( ir tinkama srovė) tai galima prijungti ir galingą apkrovą. LED1–LED6 skirti indikacijai, nebūtini.

X1–X6 apkrovos prijungimo lizdai. Jeigu įjungus mirksiuką ir nesant signalo įėjime yra atsidaręs tranzistorius (šviečia apkrova), reikia prijungti rezistorius-daliklius R13 kaip parodyta raudona brūkšnine linija. Jeigu kanalų apkrova bus maža, vietoje galingų tranzistorių galima dėti ir mažo galingumo tranzistorius, optronus... Ir nereikės galingo maitinimo šaltinio. IC3 4093 galima pakeisti į 4011 (1:1), tada gali tekti padidinti C9, C10 nominalus. O galima atsisakyti visos skaitmeninės dalies ir įdėti LM3915 ir galinį kaskadą su tranzistoriais. Tobulinimui ribų nėra.

Mirksiukas
2 pav.

Vietoje 6D trigerio 4174 galima naudoti ir trigerius 4013 kaip parodyta 3 pav. Šiuo atveju tikslinga kanalų skaičių padidinti iki 8. Bus panaudoti visi binarinio skaitiklio 4520 išėjimai.

Mirksiukas
3 pav.

Patarimai pradedantiesiems

Stiprintuvo patikrinimas

Signalą paduoti iš kompiuterio garso išėjimo į potenciometrą, išėjime prijungti LED1 ir RL kaip parodyta raudona linija. Jeigu stiprintuvas veikia, LED1 turi švytėti kintamu intensyvumu, pagal muziką. Patikrinti, ar LED1 užgęsta esant pauzei. Jeigu šviesos diodas šviečia, tai rodo, kad yra parazitinė generacija. Prie operacinio stiprintuvo 2 išvado prijungti kondensatorių (~100 pF) į korpusą.

Mirksiukas
4 pav.

Jau visas principinės schemos fragmentas

Padavus garso signalą ir lygį reguliuojant su potenciometru R3, LED7 turi mirksėti pagal ritmo žemo dažnio „taktą“. Derinimui geriausiai tiktų „disco“ stilius. Jeigu reikia dar labiau išskirti žemo dažnio signalą, teks statyti papildomą filtrą.

Mirksiukas
5 pav.

Generatoriaus tikrinimas

6 pav. lygiagrečiai C2 prijungti elektrolitinį kondensatorių 3–10 mkF, prie IC3.10 Led1 ir rezistorių RL (raudona spalva). Jeigu generatorius veikia, šviesos diodas žemu dažniu mirksės. Esant nurodytiems R4 ir C2 nominalams darbinis dažnis bus apie 2 kHz. LED1 silpnai švies.

Mirksiukas
6 pav.

Skaitmeninės dalies tikrinimas

7 pav. sujungti schemą kaip parodyta raudonimis linijomis. Įjungus maitinimą, turi šviesti visi LED. Dirbant generatoriui, sulig kiekvienu taktu, LED1...LED6 turi palengva užgesti dvejetainiu kodu. 64 generatoriaus takte visi LED turi nešviesti.

Mirksiukas
7 pav.

Vienas iš LM3915 jungimo būdų

Vietoje invertoriaus galima naudoti tranzistorių. Q1 nebūtinai galingas, nedideliam apkrovimui tinka ir BC547 ar pan. *R reiškia, kad nominalas yra parenkamas. Pvz., jei tranzistoriai bus maitinami 24 V, tai R3 varžą reikės padidinti. Konstruojant tokią schemą, pirmiausia reikia prijungti rezistorių ir šviesos diodą kaip rodoma tech. aprašyme, t. y. vietoje R1. IC1 ir kt. nejungti. Jei viskas veikia, tada galima konstruoti toliau.

Mirksiukas
8 pav.
‡ 1999–2024 © Elektronika.lt LTV.LT - lietuviškų tinklalapių vitrina Valid XHTML 1.0!