Elektronika.lt

Elektronika.lt - elektronikos, informacinių ir
ryšių technologijų portalas

Adresas: http://www.elektronika.lt
El. paštas: info@elektronika.lt
 Atspausdinta iš: http://www.elektronika.lt/schemos/apsvietimas/37/triju-lempu-stroboskopas/spausdinti/

Trijų lempų stroboskopas

Publikuota: 2002-05-06 16:56
Tematika: Šviesos efektai
Tipas: Sudėtinga
Aut. teisės: el. paštas ©Elektronika.lt

Diskotekų vedėjai gali pasidaryti įdomų scenos apšvietimą.


Diskotekų vedėjai gali pasidaryti įdomų scenos apšvietimą. Prietaisą sudaro trys selektyvūs filtrai ir trys impulsinės fotoblykstės (lm2, lm3, lm4), kurias valdo stiprūs vienokio ar kitokio dažnio signalai.

Muzikos (ir kalbos) signalas iš stiprintuvo tiesinio išėjimo gnybtų perduodamas į sumontuoto prietaiso įėjimo lizdus 1 ir 2. Jei nėra specialaus išėjimo, signalą galima paduoti ir nuo garsiakalbio. Kai garsai būna stipresni, tranzistorius T3 (kalbame apie vieną bloką, nes kiti visiškai vienodi) siunčia impulsą į tiristoriaus D3 įjungimo elektrodą, iškrauna kondensatorių C7, o atsidaręs srovės impulsas indukuoja antrinėje transformatoriaus Tr2 apvijoje aukštos įtampos impulsą, kuris uždega impulsinę lempą lm2 – ji trumpai blyksteli. Impulsų stiprumas, kuriam esant pradeda atsidaryti tiristorius, reguliuojamas potenciometru R1 (bendru visiems kanalams) ir potenciometrais R4, R9 ir R12 (tik atskiram kanalui). Prietaisą dar galima patobulinti, papildomai sumontavus tris simetrinius multivibratorius, kurie generuoja skirtingo dažnio impulsus ir jų įėjimus sujungus su tiristorių uždegimo elektrodais. Dabar galėsime savo nuožiūra keisti spalvų blyksnių dažnį ir trukmę. Įrengiame visų spalvų blokams po J1 (schemoje parodyti tik vieno bloko (1) sujungimai), jais galima atjungti muzikos impulsus ir prijungti multivibratorius.

Schemą gerai izoliuojame nuo korpuso, jei korpusas metalinis, tai jį įžeminame.

Tranzistorių grandines geriau maitinti per transformatorių ir lygintuvą. Antrinės Tr. apvijos kintamoji įtampa turi būti 18–24 V. Lygintuvo diodai gali būti Д226B arba Д7 serijos, bet visi vienodi! Jie jungiami tilteliu. Kondensatoriaus C4 darbo įtampa turi būti ne mažesnė kaip 400 V. Kad į muzikos šaltinį nepatektų tinklo įtampa (~220 V), įėjime įjungtas tarpinis transformatorius Tr1, suvyniotas ant transformatorinės šerdies |_|_| 20*20. Pirminė apvija (I) turi 200 vijų 0,5 mm laido, o antrinė (II) – 300–400 vijų 0,18 mm laido. Laidai einantys į impulsines lempas, turi būti ne plonesni kaip 1 mm2, jei jų ilgis iki 1 m, ir atitinkamai storesni, jei lempos rengiamos dar toliau, be to jie turi būti gerai izoliuoti, nes impulso metu įtampa siekia kelis tūkstančius voltų. Patartina montuoti tris atskirus blokus ir juos tarpusavyje sujungti laidais, o impulsines lempas įtvirtinti ant tų blokų.

Literatūra: „Automatika kiekviename žingsnyje“, S. Makevičius.

Schemą atsiuntė: Dumblas.

‡ 1999–2024 © Elektronika.lt LTV.LT - lietuviškų tinklalapių vitrina Valid XHTML 1.0!