Elektronika.lt

Elektronika.lt - elektronikos, informacinių ir
ryšių technologijų portalas

Adresas: http://www.elektronika.lt
El. paštas: info@elektronika.lt
 Atspausdinta iš: http://www.elektronika.lt/projektai/rysiai/96997/astrolight-sekmingai-isbande-lazerinio-rysio-terminala-su-lietuvos-karinemis-juru-pajegomis/spausdinti/

„Astrolight“ sėkmingai išbandė lazerinio ryšio terminalą su Lietuvos Karinėmis jūrų pajėgomis

Publikuota: 2025-07-11 08:43
Tematika: Telekomunikacijos
Vykdytojai: Profesionalai
Inf. šaltinis: Pranešimas žiniasklaidai

Lietuvos kosmoso ir gynybos technologijų įmonė „Astrolight“ kartu su Lietuvos Karinėmis jūrų pajėgomis Baltijos jūroje sėkmingai išbandė lazerinio ryšio terminalą POLARIS, pademonstruodama saugų ir nepertraukiamą didelės spartos optinį ryšį.


Lietuvos kosmoso ir gynybos technologijų įmonė „Astrolight“ kartu su Lietuvos Karinėmis jūrų pajėgomis Baltijos jūroje sėkmingai išbandė lazerinio ryšio terminalą POLARIS, pademonstruodama saugų ir nepertraukiamą didelės spartos optinį ryšį.

Bandomasis ryšys buvo užmegztas tarp dviejų karinių laivų Baltijos jūroje – regione, kuriame vis dažniau fiksuojami radijo trikdžiai, galintys paveikti laivų komunikaciją, geolokaciją ir keliantys rimtą grėsmę karinių operacijų vykdymui.

„Astrolight“ komanda „Polaris“ bandymų Baltijos jūroje metu. Iš kairės į dešinę: Lukas Tamulevičius, Martynas Vilkaitis, Laurynas Valčakas ir Dalius Petrulionis
„Astrolight“ komanda „Polaris“ bandymų Baltijos jūroje metu. Iš kairės į dešinę: Lukas Tamulevičius, Martynas Vilkaitis, Laurynas Valčakas ir Dalius Petrulionis

Lazerių technologija pagrįstas POLARIS ryšys – tai alternatyva komunikacijai radijo bangomis. Esminis skirtumas – POLARIS signalą itin sunku aptikti ir blokuoti, todėl jį ypač tinka naudoti ten, kur radijo ryšys neveikia, yra nepatikimas arba draudžiamas.

Demonstracijos metu POLARIS sistema greitai užmezgė ryšį ir išlaikė jį stabilų visos misijos metu, įrodydama savo gebėjimą veikti visiškai nepriklausomai nuo radijo dažnių spektro.

„Karo realybė rodo, kad saugus ir greitas ryšys neturėtų priklausyti vien nuo pažeidžiamų radijo signalų, – sako „Astrolight“ vadovas Laurynas Mačiulis. – Bandymas įrodė, kad mūsų technologija jau veikia ir yra pasirengusi spręsti šį iššūkį. Priešiškoje aplinkoje radijo tyla tampa ne tik atsargumo priemone, bet ir taktine būtinybe. Tai svarbus žingsnis, siekiant aprūpinti NATO karinius laivus patikimu ryšiu šiuolaikiniame skaitmenizuotame mūšio lauke.“

Lazerinio ryšio sistema POLARIS buvo sukurta pagal Krašto apsaugos ministerijos nacionalinę gynybos technologijų vystymo programą. Paprastai tariant, ši sistema perduoda duomenis nematoma, saugia lazerio šviesa, galinčia siųsti didelius informacijos kiekius tarp laivų ar kitų platformų iki 50 km atstumu ir pasiekti iki 1 Gb/s spartą.

„Projektas POLARIS yra reikšmingas žingsnis, kuriant naujos kartos ryšio technologijas Lietuvos kariuomenei, – pabrėžia Gynybos resursų agentūros prie Krašto apsaugos ministerijos Jūrų ir oro kovos platformų skyriaus vyriausiasis specialistas komandoras leitenantas Justinas Žukauskas, dalyvavęs prototipo bandymų vertinimo komandoje. – Sėkminga demonstracija įrodo, kad ši sistema gali užtikrinti saugų, didelės spartos lazerinį ryšį ir gerokai sumažinti elektromagnetinį pėdsaką – tai ypač svarbu laivams veikaint taktinėje aplinoje, Baltijos jūroje. Ypač džiugu, kad tai, kas prasidėjo jūrinio hakatono plotmėje, – palaipsniui tampa realybe.“

„Kaip galutinis naudotojas, Lietuvos karinis jūrų laivynas iš šios inovacijos gaus didelės naudos. Prototipas dabar bus perduotas tolesniems bandymams, bus mėginama integruoti jį į Lietuvos kariuomenės struktūras, taip stiprinant šalies karinius pajėgumus ir prisidedant prie NATO tikslų, kad būtų sukurtas atsparus ir slaptam veikimui tinkamas ryšys“, – sako kmdr. ltn. J. Žukauskas, akcentuodamas šio projekto reikšmę tiek Lietuvos Kariniam jūrų laivynui, tiek visoms NATO šalims.

„Astrolight“ patvirtino, kad artimiausiu metu planuojami tolesni bandymai su Lietuvos Kariniu jūrų laivynu ir NATO pratybose.

„Papildomi bandymai tiek su Lietuvos laivynu, tiek būsimose NATO pratybose bus labai svarbūs tobulinant POLARIS sistemą, – akcentuoja „Astrolight“ technologijų vadovas Dalius Petrulionis. – Pirmojo bandymo metu jūrinėje aplinkoje pasiektas geresnis nei tikėtasi ir techninėje užduotyje numatytas rezultatas rodo, kad POLARIS gali užtikrinti patikimą ryšį net už horizonto ribų.“

„Šis bandymas parodė, kad taktinė komunikacija gali būti greitesnė, saugesnė ir išmanesnė, – apibendrina L. Mačiulis. – POLARIS nebuvo sukurtas konkuruoti su radijo ryšiu – jis buvo sukurtas naudoti ten, kur radijo ryšys neveikia arba jo negalima naudoti dėl priešiškos aplinkos.“

Krašto apsaugos ministerija patvirtino, kad ir toliau rems inovatyvių technologijų vystymą per kasmečius kvietimus teikti paraiškas gynybos mokslinių tyrimų ir eksperimentinės plėtros (MTEP) projektams, siekdama užtikrinti, kad tokie sprendimai kaip POLARIS galėtų būti sėkmingai plėtojami nuo prototipo iki praktinio pritaikymo kariuomenėje.

‡ 1999–2025 © Elektronika.lt LTV.LT - lietuviškų tinklalapių vitrina Valid XHTML 1.0!