Elektronika.lt

Elektronika.lt - elektronikos, informacinių ir
ryšių technologijų portalas

Adresas: http://www.elektronika.lt
El. paštas: info@elektronika.lt
 Atspausdinta iš: http://www.elektronika.lt/projektai/rysiai/95961/nuo-prototipo-iki-karo-lauko-lietuviu-imone-kuria-atakoms-atsparu-rysio-sprendima/spausdinti/

Nuo prototipo iki karo lauko: lietuvių įmonė kuria atakoms atsparų ryšio sprendimą

Publikuota: 2025-05-04 09:24
Tematika: Telekomunikacijos
Vykdytojai: Profesionalai
Inf. šaltinis: Pranešimas žiniasklaidai

Karo Ukrainoje kontekste gynybos inovacijos tampa nebe teorinėmis galimybėmis, o būtinybe. Kauno verslininkai pasinaudojo Inovacijų agentūros siūloma priemone ir sukūrė daugiakanalę ryšio sistemą kaip atsaką į karo sąlygomis išryškėjusius bepiločių sistemų iššūkius.


Karo Ukrainoje kontekste gynybos inovacijos tampa nebe teorinėmis galimybėmis, o būtinybe. Kauno verslininkai pasinaudojo Inovacijų agentūros siūloma priemone ir sukūrė daugiakanalę ryšio sistemą kaip atsaką į karo sąlygomis išryškėjusius bepiločių sistemų iššūkius.

Nuo prototipo iki karo lauko: lietuvių įmonė kuria atakoms atsparų ryšio sprendimą
Asociatyvi „Pixabay“ nuotr.

„Kol kas visų bepilotės technikos silpnoji vieta yra ryšys su operatoriumi. Priešas bando jį blokuoti visais įmanomais būdais – nuo dažnio keitimo iki šviesolaidinio ryšio bandymų. Mūsų kuriamas sprendimas leidžia perduoti informaciją keliais dažniais vienu metu, tad jis tampa kur kas sudėtingesnis taikinys trikdžių generatoriams“, – pasakoja jau beveik dešimtmetį veikiančios įmonės „Pikotera“ direktorius Darius Gailius.

Saugus ryšys net priešiškoje aplinkoje

Nors technologija skirta pirmiausia kariniam sektoriui, jos pritaikymo galimybės gali būti platesnės: autonominiai įrenginiai, dronai, jutiklių tinklai, kuriems svarbus atsparumas trikdžiams.

Įmonė kuria elektronikos ir mechatronikos sprendimus, jos klientų sąrašas – nuo Lietuvos gamintojų iki Europos kosmoso agentūros. „Pikotera“ dažnai įsitraukia ankstyvoje idėjos stadijoje ir padeda ją išvystyti nuo pirmo brėžinio iki gamybai paruošto prototipo.

„Neretai užsakovas tiksliai žino, ko nori, bet mums įdomu ir patiems pažiūrėti, ar galima padaryt geriau. Todėl smagu, kai gali ne tik įgyvendinti kito idėją, bet ir pats pasiūlyt ką nors savito“, – sako įmonės vadovas.

Daugiakanalė ryšio sistema, kurią kuria „Pikotera“, siekia užtikrinti patikimesnį ryšį net esant aktyviems trikdžiams.

Iš laboratorijos – į realybę

Didžiąją dalį „Pikotera“ projekto finansavo Inovacijų agentūra – tai leido įmonei bendradarbiauti su Kauno technologijos universiteto mokslininkais ir atlikti išsamius testus KTU elektromagnetinio suderinamumo (EMC) laboratorijoje.

„Su laboratorijos mokslininkais esame dirbę ir anksčiau, nes mums dažnai reikia nustatyti kiek ir kaip spinduliuoja mūsų kuriami produktai. Šįkart sprendėme atvirkštinį klausimą – kaip mūsų prototipus veikia išoriniai trikdžiai. KTU EMC laboratorija turi tam tinkamą įrangą“, – dalijasi D. Gailius.

„Pikotera“ sukurti daugiakanalės ryšio sistemos prototipai šiuo metu testuojami realiomis sąlygomis. Kaip pasakoja vadovas, įmonė jau gavo pirmuosius klientų atsiliepimus ir ruošiasi naujoms iteracijoms.

„Yra kur tobulėti, bet jau dabar matom, kad sistema laikosi stabiliai net esant agresyviam trikdymui. Stengiamės, kad mūsų kompetencijos būtų naudojamos kilniems tikslams. Norime kurti ne šiaip technologiją, o tokią, kuri padeda spręsti realias problemas net sudėtingiausiuose kontekstuose“, – sako jis.

‡ 1999–2025 © Elektronika.lt LTV.LT - lietuviškų tinklalapių vitrina Valid XHTML 1.0!