Elektronika.lt

Elektronika.lt - elektronikos, informacinių ir
ryšių technologijų portalas

Adresas: http://www.elektronika.lt
El. paštas: info@elektronika.lt
 Atspausdinta iš: http://www.elektronika.lt/projektai/ivairus/67860/jav-gyvenanti-rasytoja-jei-atliekas-rusiuos-tevai-ta-darys-ir-ju-vaikai/spausdinti/

JAV gyvenanti rašytoja: jei atliekas rūšiuos tėvai, tą darys ir jų vaikai

Publikuota: 2019-04-25 16:09
Tematika: Organizaciniai, planavimo
Vykdytojai: Profesionalai
Inf. šaltinis: Pranešimas spaudai

Balandžio mėnesį Lietuvoje startuoja EPA inicijuotas projektas „Atsakingas skaitytojas“. Projekto iniciatorė EPA kartu su Lietuvos bibliotekų asociacija ir Lietuvos bibliotekininkų draugija kviečia nešti į biblioteką panaudotas baterijas ir smulkiąją elektroniką.


„Žmonės yra linkę gerai elgtis, tik jie norėtų matyti atliekų rūšiavimo naudą“, – sako šiuo metu JAV gyvenanti rašytoja Evelina Daciūtė, 2016 metų gražiausios knygos vaikams ir 2017-ųjų Metų knygos vaikams „Laimė yra lapė“ autorė. Anot jos, žmonių gerumui atsiskleisti ir sąmoningumui padidinti puikiai tinka balandžio mėnesį Lietuvoje startuojantis Elektronikos platintojų asociacijos (EPA) inicijuotas projektas „Atsakingas skaitytojas“. Jo metu šalies bibliotekos kvies skaitytojus saugiai apsivalyti nuo elektronikos atliekų.

Už aktyviausią apsišvarinimą – knygos

Evelina Daciūtė. Mariaus Žičiaus nuotr.
Evelina Daciūtė. Mariaus Žičiaus nuotr.

Projekto iniciatorė EPA kartu su Lietuvos bibliotekų asociacija ir Lietuvos bibliotekininkų draugija kviečia nešti į biblioteką panaudotas baterijas ir smulkiąją elektroniką bei registruotis, kad stambioji elektronika – seni šaldytuvai, elektrinės viryklės, televizoriai ir kita – būtų saugiai išvežti nemokamai. Daugiausia tokių atliekų per du konkurso etapus surinkusios keturios šalies bibliotekos bus apdovanotos 500 eurų prizais skaitytojų mėgstamų knygų krepšeliams įsigyti.

Praėjusiais metais organizuotas panašus konkursas papildė dviejų bibliotekų knygų fondus, o tarp jų buvo ir skaitytojų pamėgta vaikų rašytojos Evelinos Daciūtės parašyta bei dailininkės Aušros Kiudulaitės iliustruota istorija „Laimė yra lapė“. Ši lietuvių autorių knyga pelnė Bolonijos vaikų knygos apdovanojimą, ji yra išleista ir Didžiojoje Britanijoje, Amerikoje, Australijoje, Slovakijoje, Pietų Korėjoje, Rumunijoje, Ukrainoje, Latvijoje. Neseniai ji pelnė ir „The Batchelder“ apdovanojimą, kurį skiria Amerikos bibliotekų asociacija už ne anglų kalba parašytą knygą, išverstą ir išleistą Amerikoje.

Atsakingai žmonių kartai reikia pavyzdžio

Lietuvos bibliotekose daugybę kartų su vaikais susitikusi E. Daciūtė nepraranda vilties, kad, nepaisant įsigalėjusių netinkamų visuomenės įpročių, auga nauja karta, kuri bus kur kas labiau socialiai atsakinga.

„Manau, kad vaikai yra jautrūs ekologijos temai. Jie daug kalba apie tai, jiems tai svarbu. Ir, matyt, jie užaugs kitokie. Jau dalis ir užaugo. Suaugusieji dažniau sustabarėję ar tingūs ir rodo prastą pavyzdį. Be to, visuomenę reikėtų šviesti apie šiukšlių kelią – kur jos patenka ir kuo virsta po to, kai patenka į rūšiuotų atliekų konteinerius. Manau, kad žmonės nėra linkę tyčia daryti ką nors bloga, bet jeigu jie pasijunta apgaudinėjami, natūralu, kad jiems nemalonu, jie nusivilia. Vaikai tiki, kad yra rūšiuojama, ir dėl to verta būtų rūšiuoti vien auklėjimo tikslais, nes koks suaugęs bus šalia vaiko, toks vaikas ir užaugs – rūšiuojantis arba ne“, – sako septynių knygų vaikams autorė.

EPA projektą kartu su Lietuvos bibliotekomis rašytoja vadina visas gyventojų kartas svarbiai ekologijos temai suvienijančiu projektu. Be šios naudos, anot E. Daciūtės, yra ir dar keletas: tai padeda žmonėms apsišvarinti, saugiai atsisveikinant su nebetinkama naudoti elektronika, edukuoja juos apie žalingą nesaugiai laikomos elektronikos ar jos atliekų poveikį, padeda papildyti bibliotekų lentynas skaitytojų norimomis knygomis. Be to, konkursas įtraukia bibliotekas ir skaitytojus į smagų žaidimą, siekiant vertingo prizo.

Konkursas – su pasakos požymiais

„Žaidimas, kai tam tikrų pastangų gale laukia apdovanojimas, yra paremtas tokiu pačiu modeliu, kaip ir pasaka. Dėl to visiškai nenuostabu, kad nuoširdžiai dirbančios bibliotekininkės pasiekia gerų rezultatų, renkant elektronikos atliekas. Galiausiai dėl to laimime visi. Vis dėlto, kad ir kaip būtų gaila, šiuo metu mano šeima yra už panašių iniciatyvų ribų. Ten, kur dabar gyvenu, atliekos dažnai nėra rūšiuojamos, panašiai, kaip ir Kinijoje, kur esame gyvenę ketverius metus. Apskritai susidariau įspūdį, kad Europoje atliekų politikai skiriama gerokai daugiau dėmesio. JAV ar Kinijoje atliekų mažiau matyti tik didžiuosiuose miestuose, tačiau vos pasukus iš autostrados kai kur atsiveria tikri šiukšlynai“, – sako rašytoja.

Anot E. Daciūtės, Europa šioje srityje stipriai lenkia tiek Kiniją, tiek ir JAV, kur naudojama gerokai daugiau įvairių pakuočių ir kur daliai šeimų yra visiškai normalu vietoje daugkartinių indų naudoti vienkartinius: panaudojai ir išmetei, nesukdamas galvos, kaip šis modelis veikia visą ekosistemą.

Kviečia gyventi sveikiau ir tausoti gamtos išteklius

„Skatindami saugiai atsisakyti elektronikos atliekų, nekaupti sandėliukuose senų kompiuterių, televizorių, šaldytuvų ar elektrinių viryklių, kalbame apie tai, kad netinkamomis sąlygomis laikomos šios atliekos gali tapti toksiškais teršalais, o jie gali pridaryti nemažai žalos tiek gamtai, tiek ir žmogui. Teisingo rūšiavimo ir atliekų perdavimo į licencijuotų tvarkytojų rankas antroji svarbi nauda – kad perdirbimo procese kenksmingos medžiagos neutralizuojamos, o įvairios retos medžiagos, ypač retieji metalai, panaudojami kaip antrinė žaliava, tuo pačiu metu tausojant natūralius ribotus šių iškastinių medžiagų išteklius“, – sako EPA projektų vadovė Imanta Baltrūnaitė.

Ji taip pat primena, kad balandžio–gruodžio mėnesiais vyksiantis bei visuomenę apsišvarinti nuo elektronikos atliekų kviečiantis bibliotekų konkursas – ne vienintelė galimybė saugiai atsikratyti elektronikos atliekų. Baterijas ir smulkią įrangą galima palikti prekybos centruose, elektronika prekiaujančiose parduotuvėse ir kitur. Nebepataisoma arba dėl kitų priežasčių naudojimui nebetinkama pilnos komplektacijos stambiagabaritė elektronika nemokamai išvežama iš namų užregistravus iškvietimą telefonu užpildžius formą internete.

‡ 1999–2021 © Elektronika.lt LTV.LT - lietuviškų tinklalapių vitrina Valid XHTML 1.0!