Elektronika.lt

Elektronika.lt - elektronikos, informacinių ir
ryšių technologijų portalas

Adresas: http://www.elektronika.lt
El. paštas: info@elektronika.lt
 Atspausdinta iš: http://www.elektronika.lt/projektai/elektronika/82476/intelektualus-miesto-plauciai-naudinga-papildoma-informacija-apie-oro-tarsa/spausdinti/

„Intelektualūs miesto plaučiai“ – naudinga papildoma informacija apie oro taršą

Publikuota: 2022-04-11 12:48
Tematika: Elektronika, automatika
Vykdytojai: Profesionalai
Inf. šaltinis: LR aplinkos ministerija

Aplinkosaugos specialistai atkreipia dėmesį, kad neseniai Vilniaus mieste pradėjusi veikti oro kokybės rodiklių matavimo sistema „Intelektualūs miesto plaučiai“ suteikia naudingos papildomos informacijos apie oro taršą.


Aplinkosaugos specialistai atkreipia dėmesį, kad neseniai Vilniaus mieste pradėjusi veikti oro kokybės rodiklių matavimo sistema „Intelektualūs miesto plaučiai“ suteikia naudingos papildomos informacijos apie oro taršą. Visgi sensoriais (jutikliais) išmatuotų teršalų koncentracijų negalima lyginti su valstybinio aplinkos monitoringo, kurį pagal Europos Sąjungos teisės aktuose nustatytus griežtus reikalavimus vykdo Aplinkos apsaugos agentūra, rezultatais.

„Intelektualūs miesto plaučiai“ – naudinga papildoma informacija apie oro taršą

Valstybinio aplinkos oro monitoringo duomenys yra tikslesni dėl duomenų surinkimo vietoms, matavimo įrangai, jos aplinkai ir kitiems poveikį matavimo rezultatams darantiems veiksniams keliamų labai griežtų reikalavimų. Tuo tarpu sensorių matavimo rezultatai gali priklausyti nuo vėjo greičio, oro temperatūros, drėgmės, kitų meteorologinių ir kitų veiksnių, todėl reprezentuoja tik labai nedidelės teritorijos oro užterštumo lygį.

Pagal valstybinio aplinkos monitoringo duomenis nustatomą ir nuolat atnaujinamą Lietuvos oro užterštumo indeksą (OUI), paaiškinimą, kaip jis nustatomas ir ką reiškia, galite rasti čia.

Sostinės oro kokybę ir žiedadulkių koncentraciją stebėti esamuoju laiku leidžianti sistema „Intelektualūs miesto plaučiai“ yra pirmoji Lietuvoje, kurioje oro kokybės rodikliai matuojami dideliame miesto plote, duomenys atnaujinami kiekvieną minutę, o žiedadulkių koncentracija – kas valandą.

Nors matavimų tikslumas mažesnis, sistema suteikia papildomos informacijos apie oro kokybę įvairiose miesto vietose. Oro užterštumas nuolat stebimas 34-iose vietose, kuriose yra mokyklos, darželiai, miesto centre, Šnipiškėse ir kitose. Stebėjimų duomenys, kartu su valstybinio oro monitoringo stočių, kurios Vilniaus mieste yra 4 – Senamiestyje, Savanorių pr., Žirmūnuose ir Lazdynuose – duomenimis, pateikiami interneto svetainėje.

„Intelektualūs miesto plaučiai“ supažindina su skirtingo dydžio smulkių kietųjų dalelių koncentracija, taip pat ozono, anglies monoksido, azoto oksidų, sieros dioksido, amoniako koncentracija esamuoju laiku, vizualiai atvaizduoja sensoriuje fiksuojamo oro užterštumo indeksą (OUI), pateikia patarimus, kaip elgtis skirtingoms gyventojų grupėms esant tam tikrai koncentracijai. Žiedadulkių alergenams jautriems asmenims naudinga informacija apie alksnio, lazdyno, beržo, miglinių augalų, kiečio, ambrozijos žiedadulkių koncentraciją aplinkos ore.

‡ 1999–2022 © Elektronika.lt LTV.LT - lietuviškų tinklalapių vitrina Valid XHTML 1.0!