Elektronika.lt

Elektronika.lt - elektronikos, informacinių ir
ryšių technologijų portalas

Adresas: http://www.elektronika.lt
El. paštas: info@elektronika.lt
 Atspausdinta iš: http://www.elektronika.lt/projektai/elektronika/79175/lietuvisko-startuolio-kuriamas-irankis-palengvins-gydytoju-radiologu-darba/spausdinti/

Lietuviško startuolio kuriamas įrankis palengvins gydytojų radiologų darbą

Publikuota: 2021-08-02 12:29
Tematika: Elektronika, automatika
Vykdytojai: Profesionalai
Inf. šaltinis: Pranešimas spaudai

MITA „TechHub“ pre-akceleratoriaus pirmajame cikle tarp penkių geriausiai pasirodžiusių komandų išrinktas startuolis „Inoradus“ kuria dirbtinio intelekto pagrindu veikiantį įrankį gydytojams radiologams ir ortopedams-traumatologams. Jo dėka akimirksniu ir automatizuotai bus nustatoma kelio sąnario nusidėvėjimo stadija bei protezavimo poreikis.


Mokslo, inovacijų ir technologijų agentūros (MITA) „TechHub“ pre-akceleratoriaus pirmajame cikle tarp penkių geriausiai pasirodžiusių komandų išrinktas startuolis „Inoradus“ kuria dirbtinio intelekto pagrindu veikiantį įrankį gydytojams radiologams ir ortopedams-traumatologams. Jo dėka akimirksniu ir automatizuotai bus nustatoma kelio sąnario nusidėvėjimo stadija bei protezavimo poreikis. Įrankiu siekiama išspręsti didelio gydytojams radiologams tenkančio krūvio problemą dėl augančio rentgeno nuotraukų skaičiaus – rentgeno nuotraukos analizės, skirtos nusidėvėjimo stadijoms diagnozuoti, dabar laukiama vidutiniškai savaitę.

Lietuviško startuolio kuriamas įrankis palengvins gydytojų radiologų darbą
Asociatyvi „Pixabay“ nuotr.

„Remiantis statistiniais duomenimis, pasaulyje kone kas antras vyresnis nei 65 metų amžiaus žmogus kenčia nuo osteoartrito – tai itin dažna degeneracinė sąnarių liga. Deja, bet per vėlai taikomas gydymas tampa vienu iš pagrindinių negalios veiksnių. Tikimasi, kad kuriamas įrankis padidins gydytojų rentgeno nuotraukų skaitymo efektyvumą, sukurs galimybę efektyviau valdyti didesnės apimties užduotis ir išgauti daugiau vertės iš vaizdų“, – sako komandos vadovė Rita Zaleckienė. Pasak jos, įrankio dėka bus mažinama klaidų tikimybė ir gydytojų radiologų darbo krūvis, o automatizuojant įprastines užduotis bus atlaisvinamas laikas sudėtingesniems atvejams.

Komanda susibūrė dar 2020 m. pradžioje Moterų inovacijų sprinto metu. Po minėto renginio nuspręsta judėti idėjos komercializavimo link. Jau 2020 m. rudenį startuolis sėkmingai baigė MITA „Life Science Master Class“ mokymus, o metų pabaigoje įsitraukė ir į MITA „TechHub“ kelių mėnesių trukmės pre-akceleratorių. „Mūsų tikslas nebuvo tik pasirodyti ir laimėti, siekėme su ekspertų pagalba priimti tinkamiausius sprendimus idėjos vystyme, o ir iki šiol laimėtų kelių piniginių prizų dar neišleidome – investuojame į startuolio tolimesnių veiklų įgyvendinimą“, – sako R. Zaleckienė.

Analizuojant rinką pastebėta, jog egzistuoja panašiu principu veikiančių sprendimų. Vis dėlto, komanda įsitikinusi, kad integracija su gydymo įstaigose esančia IT infrastruktūra, automatizuotas ir itin detalus aprašymas bei išvados, svarbesnių atvejų prioritetų nustatymas yra „Inoradus“ konkurencinis pranašumas. Šiuo metu startuolis yra dar tik vadinamoje pre-seed stadijoje – MVP kūrime – tad daugelį niuansų dar reikia patikrinti, atlikti išsamesnę rinkos analizę bei detalizuoti pačių gydytojų radiologų bei ortopedų-traumatologų poreikius.

Šiuo metu duomenų analizės ir IT komandos nariai dirba ties produkto vystymu ir tobulinimu, nuolat ieškoma prototipo apmokymui reikalingų duomenų. Likusi komandos dalis atlieka nuolatinę konkurentų analizę, interviu pagalba aiškinasi gydymo įstaigų interesus, dairosi naujų progų idėjų pristatymui ir bendradarbiavimui. „Inoradus“ taip pat plečia komandą ir kviečia prisijungti duomenų mokslininką.

Pavasarį komanda dalyvavo „Deploying Ideas 2 Innovation: The Pitching Contest“, kur taip pat buvo įvertinti prizine vieta – galimybe prisistatyti kasmetiniame „Cranfield Investor Day and Pitch Competition“ renginyje „Investor Day 2021“. Tai buvo pirmasis „Inoradus“ idėjos pristatymas užsienio investuotojams, šiuo atveju Jungtinės Karalystės atstovams. Tikimasi, kad „TechHub“ laimėtas prizas, t. y. išvykos į dvi komandiruotes užsienyje, pasirinktose Europos Sąjungos šalyse vykstančiose mokymų programose, taip pat netrukus bus patvirtintos mokymų organizatorių, o COVID-19 situacija nesutrukdys dalyvauti gyvai.

Komanda taip pat gavo MITA administruojamos priemonės „Inostartas“ vertinimą, kur Europos Sąjungos struktūrinių fondų lėšų bendrai finansuojamas projektas „Dirbtinio intelekto pagrindu grįstos kelio sąnario nusidėvėjimo diagnostikos prototipo sukūrimas“ buvo atrinktas, kaip galintis gauti finansavimą. Komanda tikisi, kad finansavimas padidins komandos galimybes toliau atlikti startuolio augimo darbus.

Pasak R. Zaleckienės, vienas didžiausių netolimoje ateityje laukiančių iššūkių – medicinos sričiai reikalingų sertifikatų klausimas, reikalaujantis milžiniškų laiko, žinių ir finansinių resursų. Tam pradedama ruoštis jau dabar.

‡ 1999–2024 © Elektronika.lt LTV.LT - lietuviškų tinklalapių vitrina Valid XHTML 1.0!