Elektronika.lt

Elektronika.lt - elektronikos, informacinių ir
ryšių technologijų portalas

Adresas: http://www.elektronika.lt
El. paštas: info@elektronika.lt
 Atspausdinta iš: http://www.elektronika.lt/projektai/elektronika/40199/lietuvoje-sukurta-unikali-mikrosistema-skleidzia-ir-priima-ultragarso-signalus/spausdinti/

Lietuvoje sukurta unikali mikrosistema skleidžia ir priima ultragarso signalus

Publikuota: 2013-06-27 13:23
Tematika: Elektronika, automatika
Vykdytojai: Profesionalai
Inf. šaltinis: Minatech, UAB

UAB „Minatech“ baigė vykdyti projektą „Elektrostatinio ultragarso keitiklio tyrimai ir taikymas“ (pagal priemonę „IntelektasLT“), kurio metu buvo kuriamas analogų neturintis dvimatis matricinis ultragarso keitiklis bei jo veikimą užtikrinantis integruotos elektronikos lustas. Įprastiniai ultragarso keitikliai yra gaminami iš pjezoelektrinių medžiagų, naudojant mechaninio apdorojimo technologijas.


Lietuvoje sukurta unikali mikrosistema skleidžia ir priima ultragarso signalusUAB „Minatech“ baigė vykdyti projektą „Elektrostatinio ultragarso keitiklio tyrimai ir taikymas“ (pagal priemonę „IntelektasLT“), kurio metu buvo kuriamas analogų neturintis dvimatis matricinis ultragarso keitiklis bei jo veikimą užtikrinantis integruotos elektronikos lustas. Įprastiniai ultragarso keitikliai yra gaminami iš pjezoelektrinių medžiagų, naudojant mechaninio apdorojimo technologijas. Naujai sukurtas keitiklis yra mikrosistema, gaminama naudojant mikrotechnologijų pramonei būdingus gamybos procesus. Keitiklį sudaro 4096 elementų mechaninė dalis, trimatėje erdvėje skleidžianti ir priimanti ultragarso virpesius, integruotas elektronikos grandynas, kuriame telpa 4096 siųstuvai-imtuvai ir komutatorius bei elektroninę ir mechaninę dalį jungianti dalis – interpozeris. Keitiklis sudaro sąlygas gauti trimačius vaizdus realiame laike ir yra kokybinis žingsnis į priekį ultragarsinio vaizdinimo technikoje .

Sukurta mikrosistema yra unikali tuo, kad pirmą kartą buvo sukurtas sisteminis, integruotas mechaninės ir elektroninės ultragarso keitiklio dalies sprendimas: integruotos elektronikos lusto savybės tiksliai pritaikytos mechaninei ultragarso keitiklio daliai. Šis techninis ir technologinis sprendimas leis žymiai pagerinti gaunamų ultragarso vaizdų raišką ir informatyvumą. Tuo pačiu metu, nors ultragarso keitiklis turi sąlyginai didelį elementų kiekį (4096), jį galima prijungti prie standartinio 256 kanalus turinčio ultragarso prietaiso, kurio konstrukcija gali būti paprastesnė, o kaina – mažesnė už įprastinę, nes dalis elektronikos jau yra integruota ultragarso keitiklyje. Bandomosios ultragarso keitiklio versijos darbo dažnis yra 10 MHz, aktyviosios matricos matmenys 1,6x1,6 mm, ir jis yra skirtas submilimetrine erdvine skyra vaizdinti iki 4 cm po oda esančius kraujo indus. Įmonė planuoja šį unikalų keitiklį pritaikyti nešiojamuose ultragarso prietaisuose, taip pat mikrolaboratorijų įtaisuose (lab-on-chip). Matricinis ultragarso su integruota elektronika – tai esminis komponentas, didinantis ultragarsinio vaizdinimo portabilumą, energetinį efektyvumą ir prieinamumą. Gaminant didelėmis serijomis tokių mikrosistemų kainos galėtų būti prieinamos ne tik Tomui Cruise'ui, bet ir kiekvienam išmaniojo telefono pirkėjui. Vystantis teragnostikos galimybėms, kai ultragarso ir kiti aparatai gali ne tik rodyti vaizdą, bet ir jį interpretuoti, kiekvienas vartotojas galėtų diagnostikos specialistams efektyviau pateikti vaizdinę informaciją ir būti gerokai anksčiau informuotas apie galimus sutrikimus.

Sukurtą CMUT technologiją taip pat numatoma pritaikyti „lab-on-chip“ prietaisuose – mikrobiologijoje ir biochemijoje, medicininėje diagnostikoje bei maisto, oro ir vandens užterštumo kontrolėje. Pagrindinis detekcijos metodas – mikrogravimetrija, panaudojant specifinę medžiagų sąveiką. Šiuo metodu ateityje bus nustatoma visa eilė retrovirusinių susirgimų (AIDS, hepatitas, leukemija). Tęsiami tyrimai mikrosistemą pritaikant genų sekos nustatymui DNR amplifikavimo metodu.

Įmonė šiais metais planuoja moksliniuose straipsniuose paskelbti patvirtintas mikroschemos ir mikrosistemos veikimo ataskaitas ir pritraukti rizikos kapitalo investicijas kitam plėtros etapui. Kartu su Kauno technologijos ir Vilniaus universiteto mokslininkais bus toliau atliekami medžiagų specifinės sąveikos nustatymo tyrimai.

UAB „Minatech“ projektą vykdė su partneriais UAB „Medelkom“ ir Kauno technologijos universitetu. UAB „Minatech“ veikia kaip intelektinės nuosavybės centras, pagrindinė įmonės laboratorija – Panevėžyje, Panevėžio mechatronikos centre. PMC buvo įkurtas prieš 4 metus. Joje veikia geriausius parametrus Lietuvoje ir Baltijos šalyse turinti elektroninės litografijos įranga, galinti formuoti iki 10–20 nm dydžio objektus. Prie projekto taip pat žymiai prisidėjo emigrantų iš Lietuvos įkurta įmonė „Pacific Micro Chip Corp“, Vilniaus Gedimino technikos, Perspertyvių technologijų ir tyrimų instituto, UAB „Techninis projektas“ darbuotojai, pasaulinės įmonės IMEC, IBM, Chalmers universiteto (Gioteborgas, Švedija) MC2 nanotechnologijų tyrimų centras.

Unikalus ultragarso keitiklis sukurtas vykdant ES Struktūrinių fondų, Lietuvos Respublikos ir UAB „Minatech“ finansuojamą projektą „Elektrostatinio ultragarso keitiklio tyrimai ir taikymas“, nr. VP2-1.3-ŪM-02-K-01-102, bendras projekto dydis 2,1 mln. Lt.


Minatech
‡ 1999–2024 © Elektronika.lt LTV.LT - lietuviškų tinklalapių vitrina Valid XHTML 1.0!