Elektronika.lt

Elektronika.lt - elektronikos, informacinių ir
ryšių technologijų portalas

Adresas: http://www.elektronika.lt
El. paštas: info@elektronika.lt
 Atspausdinta iš: http://www.elektronika.lt/projektai/elektronika/28918/galingiausi-pasaulyje-lazeriai-veiks-rytu-europoje/spausdinti/

Galingiausi pasaulyje lazeriai veiks Rytų Europoje

Publikuota: 2011-04-28 11:35
Tematika: Elektronika, automatika
Vykdytojai: Profesionalai
Aut. teisės: ©Balsas.lt
Inf. šaltinis: Balsas.lt

Trys galingiausi pasaulyje lazeriai, kuriami pagal Europos Sąjungos „Extreme Light Infrastructure (ELI)“ projektą, veiks Čekijos, Vengrijos ir Rumunijos mokslo centruose. Taip nusprendė Europos Komisija, priėmusi galutinį sprendimą dėl ELI projekto įgyvendinimo.


Trys galingiausi pasaulyje lazeriai, kuriami pagal Europos Sąjungos „Extreme Light Infrastructure (ELI)“ projektą, veiks Čekijos, Vengrijos ir Rumunijos mokslo centruose.

Taip nusprendė Europos Komisija, priėmusi galutinį sprendimą dėl ELI projekto įgyvendinimo, pranešė „Popsci.com“. Trys vadinamieji superlazeriai šiose Rytų Europos šalyse pradės veikti iki 2015 metų. Jie bus pirmieji pasaulyje, pasiekę eksavato (EW), arba kvintilijono (1 000 000 000 000 000 000, 1018) vatų elektrinę galią. Bet tai dar ne viskas: pagal ELI projektą bus sukurtas ketvirtasis, dvigubai už pirmuosius tris galingesnis lazeris, kuris pasieks teorinę maksimalios lazerių galios ribą. Kur jis bus pastatytas, kol kas neapsispręsta, sakoma pranešime. Tai paaiškės 2012 metais.

Čekiją EK sprendimas statyti šioje šalyje 6,7 milijardų Čekijos kronų vertės superlazerio centrą labai nudžiugino: teigiama, kad ELI projektas atvers naują puslapį Europos mokslo istorijoje ir bus rimtas postūmis ne tik pačios Čekijos mokslo, bet ir visos šalies raidai. Dėl teisės statyti superlazerių centrus pagal ELI programą varžėsi penkios ES valstybės, tarp jų ir Prancūzija.

Skelbiama, kad superlazeris bus įrengtas Dolní Břežany miestelyje netoli Prahos. Mokslininkų teigimu, čia pastatytame tyrimų centre įrengtas eksavato klasės galios lazeris turėtų atverti visiškai naujas medicinos mokslo (vėžio diagnostika ir gydymas), branduolinės fizikos, naujų branduolinių atliekų nukenksminimo būdų, nanotechnologijų, molekulinės chemijos bei kitų tyrimų sričių perspektyvas.

„ELI yra milžiniškos reikšmės projektas ne tik Čekijos mokslui, bet ir visai Čekijos Respublikai. Tai vienintelis europinės reikšmės tyrimų projektas iš visų 40 numatytų Europos tyrimų infrastruktūros strateginio forumo (ESFRI) projektų, kuris bus vykdomas mūsų šalyje. Tai istorinė galimybė Čekijos Respublikai, tai pirmasis kartas, kai stambi ES tyrimų infrastruktūra kuriama naujose Europos sąjungos valstybėse“, – pareiškė Čekijos Inovacijų plėtros ir tyrimų programos vadovas Janas Křížas.

Pasak jo, Čekijoje iki 2015 m. pradėsiantis veikti eksavato klasės lazeris bus šimtus kartų galingesnis už šiuo metu pasaulyje veikiančius galingiausius lazerius. Jo impulsai esą „apšvies“ dar neįmintas materijos paslaptis.

‡ 1999–2024 © Elektronika.lt LTV.LT - lietuviškų tinklalapių vitrina Valid XHTML 1.0!