Elektronika.lt

Elektronika.lt - elektronikos, informacinių ir
ryšių technologijų portalas

Adresas: http://www.elektronika.lt
El. paštas: info@elektronika.lt
 Atspausdinta iš: http://www.elektronika.lt/projektai/elektronika/269/universalus-daugiakanalis-garso-stiprintuvas-blaster-a03/spausdinti/

Universalus daugiakanalis garso stiprintuvas „BLASTER A03“

Publikuota: 2004-12-17 20:18
Tematika: Elektronika, automatika
Vykdytojai: Mėgėjai
Autorius: Šarūnas Šutėnas
Aut. teisės: ©Šarūnas Šutėnas

Gaminamas universalus galios stiprintuvas, kurio bendra aštuonių kanalų galia - ~1kW RMS. Į stiprintuvą bus įmontuotas grafinis LCD ekraniukas, elektroninis garso rankenėlės sukiojimas ir abipusė USB sąsaja su kompiuteriu.


Projekto tikslai

Šio stiprintuvo tikslas - sukurti kažką naujo, tai, ko eilinę dieną nepamatytume. Man tai tėra hobis, bet darydamas sau patinkančius dalykus kažko išmokstu... O dar, jei ateityje atsirastų galimybė tokius gaminti pardavimui, būtų išvis gerai :)

Specifikacija

Stiprintuve numatomi du identiški 4 kanalų (viso 8) stiprintuvai (kairys ir dešinys), kuriuos bus galima atskirai tiltint ir/arba lygiagretint.

Vienos stiprintuvo pusės darbo režimai:

  1. 4x100W @ 4om;
  2. 2x200W @ 8om (sutiltinus);
  3. 2x200W @ 2om (sulygiagretinus);
  4. 1x400W @ 4om (sutiltinus ir sulygiagretinus).

Kadangi bus dvi 4 kanalų dalys, tai bendras pajungimų variacijų skaičius - 16 (4^2). Darbo režimai bus pasirenkami labai paprastai: LCD ekranėlyje esančiame meniu pasirenkamas režimo pavadinimas, šalia kurio dar ir pavaizduotas kolonėlių jungimo būdas. Šiuos režimus galima bus pasirinkti tik maigant kelis mygtukus stiprintuvo priekyje (juk visvien reiktų prieiti prie stiprintuvo ir perjungti akustinių sistemų laidus).

LCD ekranėlį (raiška - 160x64px) valdys mikrovaldiklis ATmega32 (Almel AVR giminė). Jame bus meniu, kuriame galima nustatyti laiką, žadintuvą, taimerį, balansą, ir gal dar kažką sugalvosiu... :) Taip pat bus rodoma garso rankenėlės pozicija (% arba dB, dar nenusprendžiau), stiprintuvo temperatūra, laikas ir pan. Kai išmoksiu geriau programuoti - LCD ekranėlyje bus užrašyta ką groja "Winamp" (kol kas su programavimu man prastai).

Su IR pulteliu galima bus atlikti tas pačias funkcijas kaip ir su mygtukais stiprintuvo priekyje, išskyrus režimų keitimą. Su pulteliu reguliuojant garsą, rankenėlė suksis pati - ją sukios žingsninis varikliukas. Taip pat, nenaudojamiems pultelio mygtukams bus galima priskirti įvairias funkcijas kompiuteryje (tai atliks programa "Girder"), pvz. perjungt dainą, sustabdyt grojimą, pakeisti kompiuterio garsą ir pan. Galima net išvis išjungti kompiuterį.

USB sąsają valdys mikrovaldiklis ATmega8. Jame esanti programa apdoros per USB gaunamą/siunčiamą informaciją, ir šitaip leis kompiuteriui "susikalbėti" su stiprintuvu. Per USB į stiprintuvą nukreipto IR pultelio duomenys pateks į kompiuterį ir atvirkščiai - kompiuteriu galima bus pilnai valdyti stiprintuvą (t.y. daryti viską, ką galima daryti su pulteliu).

Šis projektas gali pasirodyti grandiozinis, nes jis toks ir yra :) Palinkėkit man sėkmes, nes jos tikrai prireiks...

Būtų labai malonu sulaukti kokių pasiūlymų...

Istorija


2004-07
Užgimė mintis išardyti ~1984 metų japonų gamybos užrašų knygutę CITIZEN ir jos LCD panaudoti stiprintuve.


2004-08-19
LCD jau rodė užrašą "Dex7er electronics" (labai dėkingas tau, „VEC7OR”, kad padėjai su juo susitvarkyt).


2004-12-03
Padariau 8 stiprintuvėlius su mikroschemom LM3886T.


2004-12-15
Braižau įėjimų komutacinio bloko schemą ir prisipirkau dalių už apvalią sumelę :)


2004-12-23
Supjausčiau 3 radiatorius ir iš jų padariau 2 man tinkamus.
Vėliau ieškosiu būdo padengti šiuos radiatorius kuo plonesniu juodų dažų sluoksniu, kad pagerėtų šilumos išspinduliavimas.


2004-12-28
Padariau veikiantį USB sąsajos maketą.


2005-01-20
Rašau LCD kontrolerio programą ir projektuoju būsimus jo vaizdus.


2005-01-25
Programa v1.0 jau baigta. Šie 8 LCD stulpeliai jau šokinėja pagal muziką. Dėkoju "UnknownError" už pagalbą ieškant programos klaidų (buvau padaręs kelias).
Kolkas pajungtas tik vienas kanalas, įsitikinimui kad veikia. Skalė logoritminė, dirba gražiai.


2005-02-12
Perrašiau programą (v1.1). Dabar stulpelių rezoliucija padidėjo dvigubai. Vienas stulpelis turi 16 padalų, jautrumas padidėjo iki -45dB, o viena padala atitinka 3dB. Trumpą filmuką galite atsisiųsti iš čia (45 sekundės, 1.7MB). Atsiprašau už kokybę.

Taipogi lygio indikatoriams padariau detektorių (kolkas tik vieną) su mikroschema K157DA1. Dar reikės kiekvieno kanalo indikatoriams padaryti po paprastą „ekvalaizerį”, kuris kontroliuos signalo pikus. Dėkoju Drasiui už naudingus patarimus.

Jau veikianti programa v1.1
Veikiantis v1.1 maketas

2005-02-21
Gavau „DOLBY prologic” audioprosecorių. Jis iš stereo signalo padarys 5.1 pseudo erdvinį garsą šešioms kolonėlėms. Jį atidėsiu truputį vėlesniam metui, nes iki konkurso liko 5 savaitės, o aš neturiu nei projekto aprašymo nei stiprintuvo dėžės.

Dolby prologic audioprocesorius

2005-02-22
Gavau skilusią LCD monitoriaus matricą su difuzoriumi, kuris EL lempos šviesą tolygiai paskirsto po visą ekraną. Pats difuzorius yra organinio stiklo gabalas, kurio galinėje pusėje yra daug matinių taškelių (jie tankėja tolstant nuo šviesos šaltinio). Taipogi yra dar kelios plėvelės, kurios pagerina šviesos perdavimo tolydumą. Už LCD matricą dėkoju Dainiui.

Matiniai difuzoriaus taškeliai Difuzorius apšviestas

2005-02-23
Nulupau poliarizuojančias plėveles nuo savo LCD ir vietoj jų priklijavau kitas, nuluptas nuo gautos LCD matricos. Gavosi „invertas”, t.y. viso ekraniuko fonas juodas, o taškai formuojantys vaizdus — raudoni. Taškų spalva priklauso nuo šviesos diodų apšviečiančių difuzorių spalvos.

„Tiuninguotas” LCD

2005-02-27
Nubraižiau išėjimų komutatorių.


2005-02-28
Nubraižiau galios stiprintuvų maitinimo dalį.


2005-03-19
Pagaliau nubraižiau stiprintuvo „Proto” schemą (paveiksliuko rezoliucija 1683x1202). Teko nemažai paplušėti. Dabar braižau jo plokštę.


2005-03-23
Pagaminau išėjimų komutatorių.


2005-03-28
Nubraižiau „proto” plokštę. Neįsivaizduoju kaip reikės išėsdint ir sulituot...


2005-04-01
Visos plokštės jau išėsdintos ir sulituotos. „Protą” gręžioti labai pabodo, visgi keli šimtai 0.5mm skylučių.. Lituoti buvo gana sunku, nes takeliai pakankamai smulkūs. Taip pat pagaminta mygtukų-klaviatūros plokštė.


2005-04-05
3 mm aliuminio lakštai suvirinti į vientisą korpusą, pradėtas stiprintuvo surinkimas.


2005-04-18
Na štai, turimos plokštės jau sudėtos į korpusą, vienos pusės keturi kanalai jau veikia, garsas reguliuojasi. Nuo šiol techninė stiprintuvo dalis keisis nežymiai, nes bus rašomos programos. Dabar su pulteliu galima valdyti tik prie stiprintuvo prijungtą kompiuterį, taigi liko daug darbo su stiprintuvo mikrovaldiklių programomis. Taip pat dar neveikia priekyje esantys mygtukai ir išėjimų komutatorius.


2005-08-19
Baigiau atostogauti ;-). Ta proga atliktas nežymus mikrovaldiklio ATmega8 programos pakeitimas: dabar garso lygio kodas į reguliatorius siunčiamas ne nuolat, o tik pasukus rankenėlę. Šis pakeitimas stipriai sumažino triukšmų lygį.

‡ 1999–2024 © Elektronika.lt LTV.LT - lietuviškų tinklalapių vitrina Valid XHTML 1.0!