Elektronika.lt

Elektronika.lt - elektronikos, informacinių ir
ryšių technologijų portalas

Adresas: http://www.elektronika.lt
El. paštas: info@elektronika.lt
 Atspausdinta iš: http://www.elektronika.lt/patarimai/programos/89881/ekspertai-abejoja-veidus-grazinancio-irankio-my-puzzles-patikimumu-ir-pataria-kaip-isitikinti-ar-duomenys-nesiunciami-kitur/spausdinti/

Ekspertai abejoja veidus gražinančio įrankio „My Puzzles“ patikimumu ir pataria, kaip įsitikinti, ar duomenys nesiunčiami kitur

Publikuota: 2023-12-19 20:39
Tematika: Programinė įranga
Autorius: Elizabet Beržanskytė
Inf. šaltinis: LRT.lt

Pastaruoju metu socialinio tinklo „Facebook“ vartotojai susidomėjo programėle „My Puzzles“, kuri vos per akimirksnį pagražina bet kurią nuotrauką. Ekspertai abejoja dėl šio įrankio saugumo ir primena, kad turėtume išlaikyti budrumą, kai naudojamės prieigą prie mūsų asmeninių duomenų turinčiais įrankiais.

„My Puzzles“ / Ekrano nuotrauka
„My Puzzles“ / Ekrano nuotrauka

Prieš suteikiant bet kuriai programėlei prieigą prie savo duomenų Vilniaus universiteto Matematikos ir informatikos fakulteto (VU MIF) docentas dr. Linas Bukauskas rekomenduoja išsiaiškinti, ar ji yra patikima.

„Jei pamenat, buvo programos, kurios pademonstruodavo, kaip žmogus atrodys senatvėje, tai čia (su „My Puzzles“ – LRT) lygiavertė situacija. Šiuo atveju galioja taisyklė, jei tai nėra patikimas programėlės tiekėjas, pavyzdžiui, prasti aprašai, neaiškus galutinis informacijos saugotojas, tai reikėtų jos vengti“, – sako ekspertas.

Būtent tokius nepatikimų programėlių požymius „Novalab“ įmonės, kuri siūlo „My Puzzles“ įrankį, privatumo politikoje nurodo įžvelgęs IT specialistas Aurelijus Urniežius.

„Pati privatumo politika visiškai šabloninė, tik pasigendu vieno dalyko, tai konkretesnių kontaktinių įmonės duomenų, ten nurodomas tik įmonės pavadinimas ir el. paštas, taip ir neaišku, kurioje šalyje yra ši įmonė ir ar tikrai mūsų nuotraukos ir kita informacija nebus laikoma amžinai neaišku kur“, – savo feisbuko įraše teigia įmonės „Informacinių technologijų specialistai“ direktorius.

Toliau A. Urniežius savo įraše pateikia informaciją apie tai, kad domeną novalabgames.com užregistravo organizacija „Domains By Proxy“. Pasak specialisto, šia populiaria paslauga dažnai siekiama paslėpti tikrąjį domeno užsakovą.

A. Urniežius nurodo, kad, sprendžiant iš IP adreso, „My Puzzles“ visgi yra kinų serveryje.

Pasak eksperto, visa ši informacija parodo, kad itin didelį populiarumą įgavusios programėlės kūrėjai aktyviai bando paslėpti, kur ir kiek laiko bus saugomi mūsų asmeniniai duomenys.

Visgi atrodytų, su „My Puzzles“ programėle bendriname tik savo profilio nuotrauką ir vardą. Ar verta jaudintis?

Savo socialinio tinklo „Facebook“ įraše IT specialistas A. Urniežius teigia, kad nereikėtų pamiršti, jog nuotraukose yra daug daugiau informacijos, nei mums gali atrodyti: nuotrauka, kurią įkeliame, suteikia informacijos apie laiką, vietą, įrenginį, su kuriuo buvo fotografuota, kartais matoma ir papildomos informacijos už nugaros.

VU MIF mokslo darbuotojas dr. L. Bukauskas pataria, kaip kiekvienas galime pasitikrinti, ar bet kuri programėlė nesiunčia mūsų duomenų į savo serverius.

„Tai galima padaryti atjungus internetą. Programėlės, kurios išsiunčia jūsų duomenis, naudoja internetą, tarkime, vaizdo filtrui (pagražinimui) taikyti. Jei atjungus 5G duomenų perdavimą ir wi-fi programėlė nustoja veikti, galite daryti prielaidą, jog ji dalį informacijos išsiunčia“, – sako L. Bukauskas.

Visgi, pasak eksperto, kai programėlė reikalauja sutikti su tuo, kad naudojantis specifine jos funkcija bus rodoma reklama, vartotojui gali būti sudėtingiau sukontroliuoti informacijos atsisiuntimų ir išsiuntimų tipus.


LRT
‡ 1999–2024 © Elektronika.lt LTV.LT - lietuviškų tinklalapių vitrina Valid XHTML 1.0!