Elektronika.lt

Elektronika.lt - elektronikos, informacinių ir
ryšių technologijų portalas

Adresas: http://www.elektronika.lt
El. paštas: info@elektronika.lt
 Atspausdinta iš: http://www.elektronika.lt/patarimai/kompiuterija/77047/nesiojamuju-kompiuteriu-higiena-kaip-teisingai-juos-valyti-ir-dezinfekuoti/spausdinti/

Nešiojamųjų kompiuterių higiena: kaip teisingai juos valyti ir dezinfekuoti?

Publikuota: 2021-03-02 18:51
Tematika: Kompiuterinė įranga
Inf. šaltinis: Pranešimas spaudai

Sunku patikėti, tačiau nešiojamųjų kompiuterių klaviatūros gali būti net 20 tūkst. kartų nešvaresnės nei mūsų namuose esančio klozeto dangtis, rodo „CBT Nuggets“ duomenys. Bakterijos ant klaviatūrų noriai kaupiasi ne tik dėl visą dieną trunkančio mygtukų spaudymo, bet ir dėl ant stalo esančių nešvarumų, mūsų kvėpavimo takų išskiriamų skysčių ar netikėtai nutrupėjusių maisto likučių. Norint užtikrinti savo ir artimųjų sveikatą bei higieną, būtina nuolat kruopščiai valyti ir dezinfekuoti savo nešiojamąjį kompiuterį, rašoma pranešime žiniasklaidai. Kaip tą daryti teisingai?

Nešiojamųjų kompiuterių higiena: kaip teisingai juos valyti ir dezinfekuoti?

Pradėkite nuo klaviatūros

Pagrindinis vartotojų sąlyčio su kompiuteriu taškas yra klaviatūra – ja ir jutikliniu valdikliu naviguojame įrenginį, atsakinėjame el. laiškus ar ieškome informacijos internete. Todėl šioje vietoje ir susikaupia daugiausiai bakterijų bei nešvarumų, kuriuos būtina nuolat naikinti.

„Klaviatūros valymui puikiai tiks dezinfekcinis skystis, kurį naudojate rankoms dezinfekuoti. Užlašinkite jo ant švarios šluostės ar servetėlės ir ja kelis kartus perbraukite per įrenginį. Svarbiausia skysčio nepadauginti, kad jis nepatektų į atviras kompiuterio angas ar lizdus, taip sugadindamas elektronines detales. Be to, patariama naudoti tą dezinfekantą, kurio sudėtyje yra ne daugiau nei 70 proc. alkoholio“, – pasakoja Šarūnas Urbonas, „Huawei“ produktų atstovas Lietuvoje.

Klaviatūros valymui tiks ir vanduo su muilu – tas padės panaikinti nešvarumus ir dalį bakterijų. Bet čia galioja ta pati taisyklė – skysčio ant šluostės neturi būti per daug, kad įrenginio nesušlapintumėte. Be to, jei naudojate išorinę klaviatūrą ar „pelę“, šiuos priedus taip pat dezinfekuokite.

„Įrenginį valykite kruopščiai ir atsakingai, tačiau venkite kokiu nors būdu keisti jo konstrukciją, pavyzdžiui, išiminėti klaviatūros mygtukus ar ardyti korpusą, kad pasiektumėte sunkiau prieinamas vietas – taip kompiuterį galite pažeisti neatitaisomai. Visiškai pakanka išvalyti tik tas dalis, kurias dažniausiai liečiate. Be to, prieš pradėdami valymo procesą, išjunkite įrenginį ir atjunkite nuo bet kokių elektros prietaisų“, – pataria ekspertas.

Ekranas taip pat kaupia bakterijas

Nors ekraną liečiame rečiau, ant jo taip pat kaupiasi dulkės, bakterijos ir kiti nešvarumai. Arizonos universiteto duomenimis, vidutinio vartotojo kompiuterio ekranas yra 400 kartų nešvaresnis nei klozeto dangtis. Tad ekranus taip pat būtina kruopščiai nuvalyti, tačiau ne tik dėl švaros pojūčio, bet ir dėl geresnio ekrano ir nuotolinių skambučių vaizdo.

Valydami ekraną ypač gerai pasirinkite šluostę – ji turi būti kiek įmanoma švaresnė ir minkštesnė, kad nepaliktų ekrano įbrėžimų. Taip pat svarbu po ranka turėti dar vieną sausą šluostę, ekranui nusausinti, kad neliktų drėgmės pėdsakų, gadinančių vaizdą.

Nepamirškite korpuso

Vienas nešiojamo kompiuterio privalumų namuose, jog juo galima dirbti iš bet kurios vietos, o vėliau nesudėtingai pastatyti ten, kur žiūrite filmus ar serialus. Bet pernešdami įrenginį, dažnai liečiame jo korpusą, ant kurio taip pat kaupiasi daug nešvarumų, tad jį taip pat būtina dezinfekuoti.

Ekspertas prideda, kad jei kompiuterio korpusą esate uždengę dėklu, rekomenduojama ne tik retkarčiais nuvalyti jo paviršių, bet ir atskirai dezinfekuoti: „Nešvarumai ir bakterijos kaupiasi ne tik ant paviršių, bet ir dėklo viduje, todėl būtina jį nuvalyti ir kruopščiai dezinfekuoti iš visų pusių. Vėliau – nusausinti šluoste, kad uždėjus atgal ant įrenginio, joks skystis nepatektų į įrenginio vidų.“

Higiena reikalinga ir viduje

Kompiuterio higiena ir švara susijusi ne tik su įrenginio išore, bet ir vidumi – atlaisvinti kompiuterio resursai leis jam veikti sklandžiau, o jo savininkams suteiks produktyvumo.

„Skirkite laiko bent kartą per savaitę, pavyzdžiui, darbo savaitės pabaigoje, susitvarkyti kompiuteryje esančius dokumentus. Ištuštinkite darbalaukį, dokumentus surūšiuokite į aplankus ar perkelkite į debesies saugyklą, o nereikalingus – ištrinkite. Tokiu būdu kompiuteryje visada turėsite pakankamai vietos, o kaskart jį atsivertus, jus pasitiks švara ir tvarka, leidžianti viską rasti greičiau ir taip dirbti produktyviau“, – sako Š. Urbonas.

Tvarkingame kompiuteryje pasirūpinkite ir jo apsauga – antivirusine programa, savalaikiais programų ir operacinės sistemos atnaujinimais, ištrinkite nebenaudojamas programas, kurios neretai tampa programišių taikiniu.

Palaikykite švarą

Nuvalius ir dezinfekavus kompiuterį, svarbu jį tinkamai naudoti, kad švara išsilaikytų kuo ilgiau. Š. Urbonas pateikia kelis patarimus, ką būtina turėti galvoje.

„Karantino metu išblanko riba tarp darbo ir laisvalaikio, tad dažnai dirbame gulėdami lovoje, laisvalaikiu pasitikriname el. paštą, o laiškus atrašome pietaudami. Būtent pastarojo veiksmo rekomenduoju vengti. Verčiau prie kompiuterio nevalgykite, kad jo netyčia neaplietumėte skysčiais ar neišpurvintumėte maistu. Be to, neretai valgant išsitepame pirštus, tad jais liečiama klaviatūra greičiau išsiteps ir taps nehigieniška“, – sako Š. Urbonas.

Ekspertas taip pat rekomenduoja prižiūrėti ne tik patį kompiuterį, bet ir paviršius, ant kurių jis laikomas – darbo stalą, lentyną ar kompiuterio dėklą. Šiose vietose susikaupę nešvarumai gali nesunkiai patekti ant ką tik išvalyto kompiuterio ir taip netrukus jį vėl išpurvinti.

„Galiausiai, kompiuterio švara rūpinkitės nuolat ir metodiškai, kad nešvarumai nesikauptų. Daug paprasčiau įrenginį dažniau perbraukti drėgna šluoste, nei vėliau nuo ekrano krapštyti jau įsisenėjusius nešvarumus“, – sako „Huawei“ ekspertas.

‡ 1999–2024 © Elektronika.lt LTV.LT - lietuviškų tinklalapių vitrina Valid XHTML 1.0!