Elektronika.lt

Elektronika.lt - elektronikos, informacinių ir
ryšių technologijų portalas

Adresas: http://www.elektronika.lt
El. paštas: info@elektronika.lt
 Atspausdinta iš: http://www.elektronika.lt/patarimai/ivairus/5532/internetiniai-dienorasciai-blogs-yra-puikus-dalykas-tik-ismintingai-dalykis-informacija/spausdinti/

Internetiniai dienoraščiai (blogs) yra puikus dalykas, tik išmintingai dalykis informacija

Publikuota: 2006-09-26 07:51
Tematika: Kitos protingos mintys
Inf. šaltinis: Programa „Saugesnis internetas“

Kitaip nei rašant straipsnį tėvams ir mokytojams, mums nereikia tavęs mokyti, kaip naudotis internetiniu dienoraščiu. Būdamas paauglys turbūt aplankei nemažai internetinių dienoraščių ar „erdvių“ ir ko gero turi savo internetinį dienoraštį. Jei taip – sveikiname. Net ir mes, suaugusieji, džiaugiamės, kad paaugliai naudojasi bendravimo internete privalumais, nors jaudinamės dėl tavo ir tavo bendraamžių saugumo ir privatumo. Milijonai paauglių turi savo internetinius dienoraščius. Džordžtauno universiteto atlikti tyrimai parodė, kad net daugiau kaip pusę visų internetinių dienoraščių prižiūri 13-19 metų žmonės.

Taigi pakalbėkime apie saugumą ir privatumą. Tu jau žinai, kad būdamas prisijungęs tiesioginiu ryšiu, esi viešumoje, ypač jei turi internetinį dienoraštį, kuris prieinamas bet kuriam, esančiam tinkle. Kažin, ar reikia priminti, kad internete pilna visokių iškrypėlių, kurie gali kelti pavojų tavo saugumui ar pavogti tavo ar tavo šeimos pinigus. Tai tik liūdna internetinio gyvenimo tiesa. Teisėsaugos pareigūnai patvirtina, kad tiesioginiu ryšiu prisijungę „grobuonys“ labai domisi paauglių internetiniais dienoraščiais. Todėl kai kurie internetinių dienoraščių paslaugų teikėjai turi privatumo funkcijas, kurios leidžia tau kontroliuoti priėjimą prie savo internetinio dienoraščio. Viskas tik dėl to, kad galėtum tai kontroliuoti. Pasiteirauk paslaugų teikėjo, kokius apribojimus gali taikyti, ir naudok juos savo internetiniame dienoraštyje. Daugeliu atvejų gali bendrauti su draugais ar draugų draugais net netapdamas prieinamu visiems, naršantiems internete.

Vienas iš internetinių dienoraščių privalumų yra tai, kad gali jame paskelbti beveik viską, bet tai nereiškia, kad taip ir turėtum daryti. Atmink, kad tai, ką paskelbsi, bus ne tik matoma kitiems, bet ir gali būti lengvai nukopijuota ir išsaugota. Taigi viskas, ką skelbi, gali būti panaudota prieš tave. Tai, kas dabar atrodo labai šaunu, po dvejų trejų metų neatrodys taip šaunu, kai siuntinėsi prašymus priimti tave į mokslo įstaigas ar į darbą. Taigi prieš skelbdamas nepadorų komentarą ar nederamą nuotrauką, trumpam susimastykit apie savo ateitį. Be to, informacija, naudojama internetiniuose dienoraščiuose, elektroninėse žinutėse, momentiniams žinučių mainams ir net rinkmenų mainų tinkluose dabar gali atrodyti tinkama draugams ar net juokinga, tačiau vėliau kilus nesutarimams ar nutrūkus draugystei gali būti panaudota prieš tave.

Tu jau žinai, kad žmonės internete ne visada būna tokie, kokiais dedasi, taigi būk labai atsargus užmegzdamas santykius ar teikdamas informaciją žmonėms, su kuriais susipažįsti per savo ar kitų internetinius dienoraščius. Tą patį galima pasakyti ir apie asmeninius susitikimus. Tiesiog neturėtum susitikinėti su žmonėmis, su kuriais susipažįsti internete. Jie gali būti puikūs, bet juk niekada negali to žinoti, ar ne? Jei vis dėl to nusprendei susitikti, būtinai susitark susitikti viešoje vietoje ir kartu veskis bent vieną draugą. Tokiu atveju draugų geriau vestis kuo daugiau ir kuo vyresnių. Niekada nesutik susitikti vienas ir nuošalioje vietoje. Privalai būti labai atsargus, nes niekada negali žinoti, kas tas prisijungęs „draugas“ yra iš tiesų ar kokie jo ar jos ketinimai.

Privalai žinoti savo internetinio dienoraščio paslaugų teikėjo taikomas taisykles ar „paslaugų teikimo sąlygas“ . Pažeisdamas jas ne tik rizikuoji, kad būsi išbrauktas iš klientų sąrašo. Minėtieji paslaugų teikėjai egzistuoja tam, kad apsaugotų tave bei kitus ir kad padėtų tau laikytis įstatymų. Dauguma taisyklių gana aiškios: nesiųsti nepageidaujamų elektroninio pašto žinučių (spam) , neplatinti virusų ir kitų kenksmingų kodų, nepersekioti, negrasinti ir nepriekabiauti bei nepaversti savo internetinio dienoraščio pornografine svetaine. Rašydamas atsargiai rinkis žodžius, ypač jei rašai apie kitus. Menkindamas kitus ne tik pats tampi menkysta, bet kai kuriais atvejais elgiesi neteisėtai. Ir dar vienas dalykas – gali nenorėti, kad tėvai naršytų po tavo internetinį dienoraštį, bet jie turi tam tikrų teisių ir įsipareigojimų. Mes rekomenduotume duoti savo tėvams savo internetinio dienoraščio adresą ir patartume pasikalbėti su tėvais apie tai, ką darai, patikinti juos, kad supranti ir žinai pagrindines saugumo ir privatumo taisykles. Tai ne tik gali padėti išlaikyti ramybę šeimoje, bet ir juos šio to išmokyti. Kas žino, gal ko nors išmoksi ir tu pats.

‡ 1999–2024 © Elektronika.lt LTV.LT - lietuviškų tinklalapių vitrina Valid XHTML 1.0!