Elektronika.lt

Elektronika.lt - elektronikos, informacinių ir
ryšių technologijų portalas

Adresas: http://www.elektronika.lt
El. paštas: info@elektronika.lt
 Atspausdinta iš: http://www.elektronika.lt/patarimai/elektronika/66517/svieciancios-girliandos-po-svenciu-pavojai-apie-kuriuos-nesusimastome/spausdinti/

Šviečiančios girliandos po švenčių: pavojai, apie kuriuos nesusimąstome

Publikuota: 2019-01-08 17:08
Tematika: Elektronika, technika
Inf. šaltinis: Pranešimas spaudai

Po Trijų Karalių (sausio 6-osios) paprastai prasideda pošventinis namų nurenginėjimas. Nupuošdami eglutes, kilnojame ir vyniojame lempučių girliandas, o neretai per skubėjimą jas netgi sugadiname. Kartais – tiesiog pastebime, kad kuri nors lempučių girlianda pažeista, neveikia, nešviečia net kelios jos lemputės. Elektronikos platintojų asociacijos (EPA) projektų vadovė Imanta Baltrūnaitė atkreipia dėmesį apie šviečiančių puošmenų keliamus pavojus bei pataria, ką turėtume daryti.

Šviečiančios girliandos po švenčių: pavojai, apie kuriuos nesusimąstome

Gali apsargdinti

„Neretai matome, kad sugedusios lempučių girliandos atsiduria plastikui skirtuose konteineriuose, dar blogiau – bendrųjų, po rūšiavimo likusių atliekų konteineriuose. Tačiau sugedusi lempučių girlianda yra elektronikos atlieka, kuri netinkamai laikoma kelia rimtų pavojų aplinkai ir žmonių sveikatai. Tokias sugedusias lempučių girliandas itin pavojinga laikyti spintoje ar sandėliuke iki kitų švenčių.“ – sako EPA projektų vadovė I. Baltrūnaitė.

Ji atkreipia dėmesį, kad sudėtingesnės lempučių girliandos paprastai montuojamos kartu su nedideliu kompiuteriniu priedu, kuriame – ne tik plastikinės, bet ir įvairios spalvotųjų metalų detalės. Netinkamai laikant šie metalai gali tapti pavojingi. Tas pats pasakytina ir apie girliandų lemputes: jos nėra padarytos vien iš stiklo ar vien iš plastiko. Lempučių konstrukcijoje gali būti gyvsidabrio ar švino, kurie, pažeidus šią konstrukciją, gali garuoti ir kelti pavojų sveikatai.

Anot I. Baltrūnaitės, kai kuriais atvejais nešviečiančios girliandos gali būti ir visiškai saugios bei nesunkiai pataisomos – tereikia įvertinti gedimą: galbūt tai tik sulūžęs elektros kištukas ar ties juo sugadintas laidas?

Taisyti dažniausiai neapsimoka

UAB „Technikai“ direktoriaus Ramūno Viškelio teigimu, iš elektros kištuko ištrūkęs laidas – dažniausia bėda, su kuria susiduria ir kurią lengvai gali pataisyti elektros ir elektronikos prietaisų meistrai.

„Jeigu tai nuoseklios jungties pagrindu sumontuota girlianda su perdegusia lempute ar keliomis, tai taisyti nebeverta. Neturime savo atsargose nei tokių lempučių, nes tai neapsimoka nei mums, nei klientui, nes kur kas pigiau yra nusipirkti naują girliandą nei ją taisyti. Pastarosios lempučių girliandos ypač atpinga po švenčių. Savo atsarginių dalių rezerve nekaupiame ir lempučių, tinkamų lygiagrečios jungties pagrindu sumontuotose girliandose“, – sako I. Viškelis.

Bendrovės „Technikai“ vadovo patarimas – nekaupti namuose nebetaisytinų lempučių girliandų, o nieko nelaukiant pasirūpinti, kaip saugiai jas išmesti.

EPA projektų vadovė I. Baltrūnaitė atkreipia dėmesį, kad po švenčių, kai nebereikia niekur skubėti, verta atidžiau apžiūrėti šviečiančias šventines puošmenas. Reikėtų atkreipti dėmesį, ar nėra sutrūkinėjusių laidų, ar kai kurios vietos nėra apsvilusios, o galbūt pasimatys iš pirmo žvilgsnio nematomų trūkumų. Kelerius metus iš eilės naudotos lempučių girliandos, anot EPA atstovės, gali būti ypač problemiškos ir nesaugios.

„Jei tai su baterijomis veikusios girliandos, baterijas reikėtų išimti. Baterijos turi joms skirtą galiojimo laiką ir jam pasibaigus, jas būtina išmesti į specialius konteinerius. Kitu atveju, jos gali imti pūstis, tekėti ir pan. Tokioms baterijų atliekoms yra skirti specialūs konteineriai, kuriuos galima rasti daugelyje Lietuvos prekybos centrų, elektronikos parduotuvių ar bibliotekų. EPA tokių taškų visoje Lietuvoje įkūrė per 4 tūkstančius, – primena I. Baltrūnaitė.

‡ 1999–2024 © Elektronika.lt LTV.LT - lietuviškų tinklalapių vitrina Valid XHTML 1.0!