Elektronika.lt

Elektronika.lt - elektronikos, informacinių ir
ryšių technologijų portalas

Adresas: http://www.elektronika.lt
El. paštas: info@elektronika.lt
 Atspausdinta iš: http://www.elektronika.lt/patarimai/elektronika/47311/kaip-tinkamai-pakeisti-elektros-lempute/spausdinti/

Kaip tinkamai pakeisti elektros lemputę?

Publikuota: 2014-11-06 12:17
Tematika: Elektronika, technika
Inf. šaltinis: Pranešimas spaudai

Kaip tinkamai pakeisti elektros lemputę?Nors daugeliui žmonių elektros lemputės pakeitimo procesas atrodo labai paprastas, tačiau remiantis Anglijoje atliktu tyrimu, net 90 proc. anglų, nežinodami kaip tai atlikti, į namus kviečiasi elektrikus. Lemputės keitimo procesas nėra sudėtingas, tačiau dažnai pamirštamos iš pirmo žvilgsnio nereikšmingos detalės.

Nors šiandien dažnuose namuose šviečia taupiosios lemputės, kurios šviečia bent 9 tūkst. valandų, teisingai pakeisti lemputę turėtų mokėti kiekvienas. Kartą išmokus tai tinkamai atlikti, bus galima išvengti nelaimės ir apsaugoti kitus.

Pavasarį atliktas tyrimas parodė, kad daugiau nei 80 proc. lietuvių savo namų apšvietimui renkasi taupiąsias lemputes. Nors šios lemputės tarnauja pakankamai ilgą laiką, saugiai pakeisti perdegusią elektros lemputę turėtų mokėti kiekvienas. Tai svarbu ne tik dėl to, kad išvengtume lemputės sudužimo ir pavojingų medžiagų patekimo į aplinką, bet ir tam, kad tinkamai pasirūpintume perdegusia lempute ir išvengtume nelaimingų atsitikimų.

Teisingas lemputės keitimo procesas susideda iš kelių žingsnių:

  1. Pirmiausia, reikia patikrinti ar elektros prietaisas yra išjungtas iš maitinimo tinklo – būtent šiuo atveju įvyksta daugiausiai nelaimingų atsitikimų. Norėdami visiškai apsisaugoti, turėtumėte elektros tiekimą išjungti elektros skydelyje.
  2. Antras žingsnis – palaukti, kol lemputė atvės. Išsukti įkaitusią lemputę ne tik nepatogu, bet ir pavojinga. Pasak apšvietimo sistemų įmonės „Osram“ atstovybės Lietuvoje vadovo Ginto Malašausko, labai svarbu vengti prisilietimų prie stiklinių lemputės vamzdelių dalies: bet koks stipresnis spaudimas gali pažeisti stiklinę dalį ir sukelti kenksmingų medžiagų patekimą į aplinką.
  3. Trečias žingsnis – prieš įsukant naują lemputę, reikia patikrinti elektros prietaiso galingumą. Pavojus kyla tuomet, kai pasirenkamas netinkamas lemputės galingumas vatais, o tai gali sugadinti šviestuvą ar sukelti gaisrą.
  4. Įsitikinus, kad visi išvardinti žingsniai atlikti, lemputė gali būti išsukama ir pakeičiama nauja. Labai svarbu perdegusios taupiosios lemputės nesudaužyti ir ją perduoti perdirbėjams: „Taupiosiose lemputėse yra aplinkai ir žmogaus sveikatai pavojingų gyvsidabrio garų, todėl labai svarbu, kad perdegusi lemputė būtų ne išmetama kartu su kitomis buitinėmis atliekomis, bet atiduota perdirbėjams“, – pabrėžia Lietuvoje taupiųjų lempučių surinkimą organizuojančios VšĮ „Ekošviesa“ vadovas Tadas Ruželė.
  5. Pakeitus lemputę, galima įjungti elektrą ir patikrinti ar viskas veikia.

Jeigu lemputės keitimo metu nepasisekė ir senoji lemputė sudužo, reikėtų laikytis tam tikrų saugumo priemonių. Pirmiausia, patalpos turėtų būti vėdinamos bent 10-15 min. Specialistai pabrėžia, kad sudužus taupiajai lemputei, būtina atsargiai, stengiantis išvengti sąlyčio su oda, surinkti lemputės šukes, jas sudėti į sandarų indą ir atiduoti perdirbėjams. Jeigu surinktos lemputės dalys perdirbėjui atiduodamos iš karto po sudužimo, patartina jas perduoti atvirame ore, kadangi gyvsidabris dar gali būti neišsisklaidęs. Teisingai naudojamos ir atiduodamos perdirbimui taupiosios elektros lemputės sveikatai nekenkia ir yra nepavojingos.

‡ 1999–2024 © Elektronika.lt LTV.LT - lietuviškų tinklalapių vitrina Valid XHTML 1.0!