Elektronika.lt

Elektronika.lt - elektronikos, informacinių ir
ryšių technologijų portalas

Adresas: http://www.elektronika.lt
El. paštas: info@elektronika.lt
 Atspausdinta iš: http://www.elektronika.lt/patarimai/elektronika/382/pcb-gamyba-namuose-naudojant-fotorezista/spausdinti/

PCB gamyba namuose (naudojant fotorezistą)

Publikuota: 2005-01-15 08:29
Tematika: Elektronika, technika
Autorius: el. paštas Julius Ustinavičius
  1. Imame skaidrią plėvelę, skirtą lazeriniams printeriams. Spausdiname lazeriniu printeriu MIRROR, t.y. veidrodinį atvaizdą, ne ekonominiu režimu, kad būtų storesnis tonerio sluoksnis.
  2. Perkame stiklo tekstolito padengto fotorezistu. Yra Evitoje ir Lemonoje. Galime pirkti ir paprastą stiklo tekstolitą bei balionėlį purškiamo fotorezisto, tik čia jau sudėtingėja procesas, ne visada pavyks vienodo storio sluoksniu nupurkšti, išlyginimui reiktų centrifūgos. Todėl geriau pirkti jau paruoštą stiklo tekstolitą.
  3. NUPLĖŠIAME nuo stiklo tekstolito apsauginį sluoksnį. Dažnas pradedantysis šito nepadaro ir nustemba, kad nieko gero neišeina. Nenuplėšinėti dieną, saulės šviesoje, geriau kambaryje, prie nestiprios elektros lemputės, prieblandoje.
  4. Pridedame plėvelę su piešiniu DAŽAIS ŽEMYN prie varinės plokštės pusės ir kraštelius priklijuojame lipnia juostele, kad nepasislinktų. Iš viršaus prispaudžiame organinio stiklo lapu, kad geriau prigultų piešinys. Organinis stiklas puikiai praleidžia UV spindulius. Galima prispausti ir paprastu stiklu, bet, kadangi paprastas stiklas sulaiko apie 90% UV spinduliavimo, teks švitinti gerokai ilgiau.
  5. Imame ultravioletinių spindulių lempą ir švitiname. Va čia teks paeksperimentuoti, geriau pradžioje šiuos eksperimentus daryti su tekstolito atraižomis. Švitinimo laikas priklauso nuo mūsų turimos ultravioletinių spindulių lempos, o jų yra visokiausių, galingų ir ne, skiriasi ir spektrai. Aš naudoju medicininę kvarco lempą, tai jai įšilus kokias 5 minutes, UV sriautas stabilizuojasi ir galima pradėti švitinti. Su medicinine švitinant iš 1m atstumo reikia švitinti 1-1,5 min.
  6. Apšvitinus, jei ekspozicija ne per trumpa, vartant šviesoje prie elektros lemputės matosi takeliai, kiek kitokios gelsvos spalvos.
  7. Ryškinimas. Ryškimame NaOH tirpale, parsiduoda ten pat. Galima jo ir nepirkti, bus žymiai pigiau panaudoti kriauklių ploviklį "KROT" kuris yra beveik grynas NaOH, o kainuoja 10 kartų pigiau. Atsargiai, tirpalas agresyvus, saugoti rankas ir akis! Ryškinant neapšviestos vietos įgauna violetinį atspalvį ir lengvai nusiplauna patrinant minkštu teptuku, palikdamos nuogą varį, lieka tik apšviestosios, t.y. blizgantis fotorezisto sluoksnis dengiantis takelius. Dar geriau ryškinti kalcinuotos (skalbimo) sodos tirpale, procesas kiek ilgesnis, bet ne toks agresyvus ir pavojingas, pirštų nenugriauš :)
  8. Toliau ėsdiname geležies chlorido tirpale iki nusiėsdins neapšvitintas varis. Lieka gražūs takeliai. Nuo jų fotorezistą nuplauname acetonu ar panašiu tirpikliu.
‡ 1999–2024 © Elektronika.lt LTV.LT - lietuviškų tinklalapių vitrina Valid XHTML 1.0!