Elektronika.lt

Elektronika.lt - elektronikos, informacinių ir
ryšių technologijų portalas

Adresas: http://www.elektronika.lt
El. paštas: info@elektronika.lt
 Atspausdinta iš: http://www.elektronika.lt/patarimai/elektronika/35853/profesionaliu-fotografu-patarimai-pradedantiesiems/spausdinti/

Profesionalių fotografų patarimai pradedantiesiems

Publikuota: 2012-08-13 15:32
Tematika: Elektronika, technika
Inf. šaltinis: SONY Baltic

„Sony“ kartu su Lietuvos fotomenininkų sąjungos Kauno skyriumi ir žinomais šalies fotografais – Gintaru Česoniu ir Monika Požerskyte – įgyvendino projektą, skirtą pagausinti Lietuvos fotografijos entuziastų gretas ir pakeisti stereotipą, kad gerai fotografuoti gali tik profesionalas. Nemokamas fotopamokos galėjo lankyti visi SONY NEX fotoaparatus įsigiję asmenys.

„Sony“ kartu su Lietuvos fotomenininkų sąjungos Kauno skyriumi rengiamų NEX fotopamokų lektoriumi Gintaru Česoniu pateikia trumpus patarimus pradedantiesiems:

Lietuvos fotomenininkų sąjungos Kauno skyriaus pirmininkas Gintaras Česonis
Lietuvos fotomenininkų sąjungos Kauno skyriaus pirmininkas Gintaras Česonis
  1. Turėsite daug gražesnių nuotraukų, jei žmonės, už kurių matysis įdomūs architektūriniai paminklai, bus arčiau jūsų. Išbandykite ir palyginkite 2 variantus: žmogus arti rotušės + žmogus arti fotografo.
  2. Kadruodami pasistenkite „nenupjauti“ žmogaus galūnių per sąnarius. Išbandykite ir palyginkite 2 variantus: kadras žmogaus su „nupjovimu“ per kelius + kadras su „nupjovimu“ per maždaug juosmenį.
  3. Neskubėkite iškart visa jėga spausti fotografavimo mygtuko, iš pradžių nuspauskite jį švelniai – fotoaparatas sufokusuos vaizdą ir taip padidinsite tikimybę, kad kadras bus ryškus. Išbandykite ir palyginkite 2 variantus: nesufokusuotas kadras + sufokusuotas kadras.
  4. Fotografuodami pasistenkite parodyti objekto erdviškumą jį tiesiog pasukdami. Išbandykite ir palyginkite 2 variantus: telefonas, fotografuojamas iš viršaus + telefonas, fotografuojamas šiek tiek iš šono.
  5. Fotografuodami žmones saulėtą dieną, stenkitės juos įamžinti taip, kad už jų nugaros nebūtų saulės. Išbandykite ir palyginkite 2 variantus: kadras su žmogum, kai už jo saulė + kadras, kai žmogus priešais saulę.
  6. Fotografuodami žmones pasirinkite tokį fotografavimo tašką, kad kadro nesugadintų už žmonių esantys pašaliniai objektai. Išbandykite ir palyginkite 2 variantus: žmogus su už jo esančiais „ragais“ + geras kadras.
  7. Fotografuodami portretą verčiau rinkitės vertikalų kadrą. Išbandykite ir palyginkite 2 variantus: žmogus horizontaliam kadre + žmogus vertikaliam kadre.
  8. Dažniausiai verta fotografuoti didžiausia įmanoma raiška (rezoliucija) – nors nuotraukų į fotoaparatą tilps mažiau, išsaugosite daugiau detalių kiekviename kadre, o esant reikalui nesunkiai galėsite nuotraukas sumažinti. Išbandykite ir palyginkite 2 variantus: foto su maža rezoliucija (padidinta) + foto didele rezoliucija.
  9. Jei fotografuojate žmogų iš arti ir dar su blykste, pamėginkite ją uždengti porą kartų perlenkta servetėle – šviesa išsisklaidys, todėl veide bus mažiau akį rėžiančių šešėlių. Išbandykite ir palyginkite 2 variantus: žmogaus portretas su ryškiais šešėliais + žmogaus portretas su išsklaidyta šviesa.
  10. Norėdami įamžinti labai greitai judantį objektą, nutaikykite fotoaparatą į tą vietą, kur objektas žada atsirasti ir vaizdą sufokusuokite – taip sutaupysite brangaus laiko, kurį aparatas sugaištų fokusuodamas ir fotografuodamas. Išbandykite ir palyginkite 2 variantus: kadras be mašinos (pravažiavusi) + kadras su mašina (tinkamai įamžinta).
  11. Tamsiai apsirengusius žmones geriau fotografuoti šviesesniame fone. Išbandykite ir palyginkite 2 variantus: žmogus su tamsiu kostiumu juodam fone + žmogus su tamsiu kostiumu šviesiam fone.
  12. Fotografuodami žmogų, stenkitės vengti buitinių detalių kadre. Išbandykite ir palyginkite 2 variantus: žmogus purvinoj virtuvėj + žmogus vientisam fone.
  13. Fotografuodami pakankamai nutolusius objektus, priverstinai išjunkite blykstę – tolimo objekto apšviesti ji nepadės, o arti apšviesti objektai gali sugadinti kadrą. Išbandykite ir palyginkite 2 variantus: nutolęs objektas su žmonėmis šalia + nutolęs objektas be blykstės.
  14. Žmogaus portretas bus daug gražesnis, jei naudosite šoninį apšvietimą (pvz. pasodinsite žmogų šalia lango). Išbandykite ir palyginkite 2 variantus: žmogus „su blykste į kaktą“ + žmogus, apšviestas iš šono.

NEX fotopamokų lektorė Monika Požerskytė taip pat pateikia trumpą atmintinę pradedantiesiems fotografams arba į ką atkreipti dėmesį fotografuojant:

NEX fotopamokose šeimos fotografiją dėstanti lektorė Monika Požerskytė
NEX fotopamokose šeimos fotografiją dėstanti
lektorė Monika Požerskytė
  1. Pirmas, nors ir atrodytų paprastas patarimas – tinkamas aparatūros paruošimas. Visuomet pasitikrinkite, ar fotoaparate įdėta atminties kortelė, ar įkrauta fotoaparato baterija. Fotografuojant taip pat svarbu stebėti ir rankos padėtis – pirštai, kaip ir fotoaparato dirželis, jokiu būdų neturi užstoti objektyvo. Atrodo, patarimas paprastas, bet, kaip sako Monika, – tai dažnai pasitaikančios pradedančiųjų fotografuoti klaidos.
  2. Antras svarbus dalykas, į kurį reikėtų atkreipti dėmesį fotografuojant – kompozicija. Dažnai fotografuojantysis taip susitelkia į pirmą planą, pvz., žaidžiantį vaiką, jog nepastebi kambario kampe stovinčios gėlės, kuri gali atrodyti kaip netyčia vaikui uždėti ragai, ar atidarytos virtuvės spintelės su ten stovinčia šiukšlių dėže. Tiesiog po mažu praktikuojantis reikia išmokti pastebėti visą kadrą, tuomet į nuotrauką niekada nepaklius nereikalingų objektų.
  3. Prie kompozicijos klaidų galima priskirti ir teisingo rakurso pasirinkimą – svarbiausia ne tik pačiam nebijoti judėti, apeiti fotografuojamą objektą iš visų pusių, bet ir objektą pajudinti, perkelti į kitą vietą, bandyti fotografuoti tiek iš viršaus, tiek iš apačios. Jei tai vaikas – būtina atsigulus ant žemės nusileisti iki jo akių lygio, taip gausis geriausias kadras. Žinoma, fotografuojant galima pasinaudoti ir fotoaparato privalumais – pvz., lanksčiu ekranu, kuris leis žemai esantį objektą nufotografuoti ir nenusileidus iki šio lygmens.
  4. Kitas ne mažiau svarbus dalykas – apšvietimas. Mano patarimas labai paprastas – fotografuojant kambaryje visuomet geriausia suktis į langą ir nelįsti į kambario gilumą. Dar vienas labai padedantis triukas – tiesiog sujungti visas namuose esančias šviesas ir stengtis nenaudoti blykstės. Apskritai, bandykite namuose surasti kuo šviesesnę aplinką – net jeigu tai bus baltos grindys ar šviesus kilimas – tai suveiks kaip atšvaitas ir fotografuojamas objektas taps šviesesnis.
  5. Fotografuojant atviroje erdvėje, svarbu pasirinkti ir tinkamą fotografavimo laiką – pati gražiausia šviesa fotografuojant lauke – ryte ir vakare. Dieną, kai saulė aukščiausia, geriau to nedaryti. Jei vis dėlto prisireikė fotografuoti per pietus – eikite į šešėlį arba atsistojus priešais saulę (tikrai taip!), bandykite įjungti blykstę.
  6. Fotografijoje svarbios net mažiausios detalės, o kad jos būtų pastebimos, tiesiog reikia praktikuotis. Pvz., fotografuojant portretą, išbandykite priartinimo galimybes. Artinimas taip pat leidžia išblukinti antrą foną, todėl visas dėmesys bus sutelktas į žmogaus veidą.
  7. Darant nuotraukas visada galima pasinaudoti ir fotoaparatų funkcijomis: naudoti įvairius kūrybinius filtrus ar nusistatyti šypsenos atpažinimo funkciją, kuri ypač praverčia fotografuojant mažuosius. Taip pat labai patogi – veido nustatymo funkcija. Ji leidžia parinkti ir užfiksuoja žmogaus veidą, ir darant kolektyvinę fotografiją, pvz., fotografuojant grupę, vaizdą sufokusuoti į pasirinktą žmogų.

TRUMPAI: nebijokite fotografuoti, būkite kantrūs, visuomet stenkitės pagauti natūraliausius momentus ir bandykite užfiksuoti tą patį svarbiausią „stop kadrą“, nepamirškite apšvietimo, nevenkite smulkių detalių, darykite daug nuotraukų ir kuo įvairesniu rakursu.

Tiesiog nepatingėkite išsitraukti fotoaparato, nes netikėčiausiai užfiksuoti kadrai yra patys tikriausi ir visai nesuvaidinti!


Sony
‡ 1999–2024 © Elektronika.lt LTV.LT - lietuviškų tinklalapių vitrina Valid XHTML 1.0!