Elektronika.lt

Elektronika.lt - elektronikos, informacinių ir
ryšių technologijų portalas

Adresas: http://www.elektronika.lt
El. paštas: info@elektronika.lt
 Atspausdinta iš: http://www.elektronika.lt/patarimai/192/6393/renkames-baterijas-ir-krovikli/spausdinti/

Renkamės baterijas ir kroviklį

Publikuota: 2006-12-31 07:19
Tematika: Elektronika, technika
Autorius: Audrius Jonaitis
Aut. teisės: el. paštas ©Lietuvos Rytas, UAB
Inf. šaltinis: el. paštas Kompiuterija – PC World

Baterijų talpa

Elektroniniai prietaisai, ypač skaitmeniniai fotoaparatai, reikalauja daug elektros energijos. Brangių vienkartinių baterijų pakanka vos kelioms nuotraukoms, o įdėjus pigesnes aparatas kartais net neįsijungia. Parduotuvėse dažniausiai siūlomi tik NiMH (nikelio metalo hidrido) įkraunami elementai – juos ir derėtų pirkti. NiMH talpa matuojama miliampervalandėmis (mAh). Talpa rodo, kaip ilgai baterijomis naudositės kiekvienąkart įkrovę. Taigi 2000 mAh baterijos veiks trumpiau nei 2200 mAh ar 2700 mAh, tačiau jos vienodai gerai tinka visiems fotoaparatams. Laikui bėgant, įkraunamų baterijų talpa mažėja, nors jos ir neturi „atminties“*.

Pastebėję, kad su tomis pačiomis baterijomis fotoaparatas veikia gerokai trumpiau, žinokite, jog jas laikas keisti. Baterijas išmeskite į specialiai joms skirtus konteinerius, kuriuos rasite degalinėse ir prekybos centruose.

* Anksčiau NiCd baterijas tekdavo visiškai iškrauti ir tik paskui įkrauti, antraip jų talpa sparčiai mažėdavo.

Savaiminis išsikrovimas

Apmaudu, tačiau net geriausios įkraunamos baterijos netenka energijos. Tai vyksta savaime ir to nepakeisime – reikia tiesiog priprasti. Visiškai įkrauti elementai po mėnesio netenka apie pusės savo energijos. Tad jei po savaitės ketinate vykti į kelionę, baterijas kraukite ne dabar, o likus dienai iki išvažiavimo – padarysite daugiau nuotraukų.

Jei fotografuojate gana retai, galbūt vertėtų įsigyti pigesnes, mažesnės talpos baterijas, nes jas galima greičiau įkrauti. Fotografams patartina įsigyti mažiausiai du talpiausių baterijų rinkinius (pvz., jei į fotoaparatą dedamos 4 AA baterijos, įsigykite aštuonis bent 2500 mAh elementus). NiMH baterijas galima įkrauti šimtus kartų, tad investicijos tikrai atsipirks.

Gaila, tačiau Lietuvoje sunku rasti „Sanyo Eneloop“ įkraunamų baterijų. Nenaudojamos jos beveik nepraranda energijos ir net parduodamos jau įkrautos – išėmus iš pakuotės, galima dėti tiesiai į fotoaparatą. Tokios baterijos pridedamos prie kai kurių „Olympus“ fotoaparatų.

Baterijos, kurioms nereikia kroviklio

Vis didėjant elektronikos įrenginių skaičiui, Didžiosios Britanijos bendrovė „Moixa Energy“ teigia išsprendusi jiems reikalingų baterijų broblemą. USBCELL – tai įprasto dydžio 1300mah NiMH baterijos, įkraunamos be kroviklio. Jos tiesiog atidaromos ir įjungiamos į bet kurią USB jungtį (kompiuteryje, žaidimų konsolėje). Baterijose įrengtos LED lemputės rodo įkrovos lygį. Keletos minučių užtenka, kad dauguma įrenginių galima būtų naudotis dar kelias valandas. Naudojant USB jungtį baterijos beveik pilnai įkraunamos per 5 val. Joms tinka ir kai kurie krovikliai.

Būtinos smulkmenos

Papildomoms baterijoms nešiotis reikia dėklo, tačiau nebūtina pirkti specialaus – pakanka bet kokios nedidelės dėžutės. Svarbu, kad nesusiliestų „pliusas“ su „minusu“ ir neįvyktų trumpasis jungimas. Kai kurios baterijos (pvz., „Powerman) parduodamos patogiose plastikinėse dėžutėse.

Optimalus baterijų įkrovimas

Remiantis išbandyta teorija, baterijos turėtų būti įkraunamos srove, dešimt kartų mažesne už jų talpą. Jei turite 2500 mAh baterijas, jas geriausia įkrauti 250 mA srove: baterijos geriausiai įsikrauna ir ilgiausiai tarnauja. Tarkim, jei ant kroviklio užrašyta „200mA x 4“, vadinasi, vienu metu įkraunama iki 4 baterijų, kiekvienai tiekiant 200 miliamperų srovę. Toks kroviklis 2000 mAh talpos baterijas krautų mažiausiai 10 valandų, o talpesniems elementams prireiktų net paros. Per tą laiką būtinai norėsis ką nors nufotografuoti…

Dabar įkraunamos baterijos yra gerokai pigesnės nei anksčiau: 4 vnt. 2700 mAh talpos baterijų pakuotė nekainuoja nė 40 Lt. Taigi ne taip gaila jas pirkti dažniau ir nesukant galvos naudotis greitos įkrovos funkcija. Juk tai vis tiek gerokai pigiau nei vienkartinės baterijos. Jei gaila išleisti tiek pinigų, rinkdamiesi fotoaparatą pasidomėkite, kiek baterijų reikės (arba rinkitės modelį su akumuliatoriumi). Pvz., „Canon PowerShot S3 IS“ reikia 4 AA dydžio baterijų, o analogiškam „Sony DSC H2“ – tik dviejų. Tačiau tai nereiškia, kad „Canon“ fotoaparatu padarysite dvigubai daugiau nuotraukų – tiesiog „Sony“ taupiau naudoja energiją…

Krovikliai

Rinkdamiesi kroviklį, atkreipkite dėmesį į šiuos dalykus:

  • Kiek baterijų galima įkrauti vienu metu. Jei į fotoaparatą dedamos 4 baterijos, nepirkite kroviklio, kuriame telpa vos dvi.
  • Kokio tipo baterijas galima įkrauti. Jei turite AAA tipo baterijas naudojančių įrenginių (diktofoną, mp3 grotuvą, bevieles ausines), ieškokite universalaus kroviklio, kuriuo galima įkrauti AA ir AAA dydžio elementus.
  • Kokia yra krovimo srovė, ar numatytas greito krovimo režimas. Krovimo srovė turi sudaryti mažiausiai dešimtadalį naudojamų baterijų talpos.
  • Ar pridedamas derintuvas, kad krovikliu būtų galima naudotis automobilyje. Kai kurie krovikliai (pvz., „Powerman PWRC4000“; 166 Lt) parduodami su papildomais kištukais, pritaikytais JAV, Australijos ir kitų šalių kištukiniams lizdams – jie itin pravers kelionėje.
  • Kokios papildomos kroviklio savybės. Modernūs krovikliai atskirai kontroliuoja kiekvienos baterijos įkrovą, geba „atnaujinti“ senas baterijas, juose įrengta apsauga nuo perkaitimo. Kai kurie įrenginiai net įspėja apie įdėtą paprastą (neįkraunamą) bateriją, gali parodyti baterijų įkrovos lygį.

‡ 1999–2024 © Elektronika.lt LTV.LT - lietuviškų tinklalapių vitrina Valid XHTML 1.0!