Elektronika.lt

Elektronika.lt - elektronikos, informacinių ir
ryšių technologijų portalas

Adresas: http://www.elektronika.lt
El. paštas: info@elektronika.lt
 Atspausdinta iš: http://www.elektronika.lt/naujienos/verslas/67452/tyrimas-net-55-proc-es-viesuju-pirkimu-nulemiami-vadovaujantis-zemiausios-kainos-kriterijumi/spausdinti/

Tyrimas: net 55 proc. ES viešųjų pirkimų nulemiami vadovaujantis žemiausios kainos kriterijumi

Publikuota: 2019-03-25 13:30
Tematika: Verslo naujienos
Inf. šaltinis: Pranešimas spaudai

Nuo 2014 m. galiojanti Europos Sąjungos direktyva dėl valstybinių institucijų organizuojamų viešųjų pirkimų nurodo, kad tiekėjai privalo atkreipti dėmesį į IT pasirinkimo tvarumą, o vertinant tiekėją kaina negali būti vienintelis ir svarbiausias atranką organizuojančios institucijos kriterijus. Ši direktyva dar prieš porą metų perkelta į daugelio ES šalių narių teisės aktus, tačiau „Dell Technologies“ inicijuotas ir „Oxford Analytica“ atliktas naujausias tyrimas parodė, kad net 55 proc. viešųjų pirkimų atvejų sutartys sudarytos paslaugos ar prekių tiekėjui atitikus tik vieną ir pagrindinį – mažiausios kainos – kriterijų.

Tyrimas taip pat atskleidė, kad, egzistuojant tokiai praktikai, tarp rinkos dalyvių nevyksta dialogas, neatsiranda formalizuotų taisyklių, kaip tiksliai taikyti aktualius socialinius ir aplinkos tvarumo kriterijus, todėl nesudaromos ir tinkamos sąlygos veikti pagal galiojančią ES direktyvą. Taip pat 2002 m. Europoje įvedus elektroninės įrangos tvarkymo direktyvą, kuri nustatė elektroninių atliekų tvarkymo standartus ir tinkamo jų panaudojimo procesus, atliekų perdirbimo lygis išaugo nuo 27,8 proc. 2010 m. iki 41,2 proc. 2016 m. Baltijos šalių kontekste, Lietuvos rodikliai yra žemiausi: Lietuvoje pagal 2014 m. duomenis e. atliekų perdirbimo rodiklis buvo 20 proc., Latvijoje pagal 2015 m. duomenis – beveik 40 proc., o Estijoje – iki 50 proc.

Atsižvelgdama į naujausio tyrimo rezultatus, „Dell Technologies“ ragina ES šalių narių vyriausybes ir IT rinkos dalyvius dėti daugiau pastangų užtikrinant tvarią plėtrą bei racionalų išteklių naudojimą, o šiam tikslui pasiekti vienu iš prioritetų turėtų tapti tvarumo kriterijus.

„Visame pasaulyje augant technologijų paklausai, vis aktualesnė taps partnerystė – tiek IT rinkoje, tiek už jos ribų, siekiant pagerinti esamus standartus ir praktikas bei stiprinti jėgas judant link tvarios ateities, – sako Aongus Hegarty, „Dell EMC“ EMEA regiono prezidentas, atsakingas už komercinę veiklą. – Viešieji pirkimai yra tik vienas iš tinkamai neišnaudojamų globalios tvarumo koncepcijos elementų pavyzdžių, kuris gali itin pagreitinti tvarumą, apjungiant tarptautinius standartus ir geriausias rinkos praktikas. Dėl šių priežasčių nusprendėme pradėti dar aktyviau kalbėti apie tai su visomis suinteresuotomis šalimis ir kviesti imtis realių veiksmų jau šiandien.“

Pasak bendrovės, skaičiuojama, kad iki 2021 m. valstybinių institucijų ir organizacijų išlaidos per viešuosius pirkimus įsigyjamoms IT paslaugoms ir produktams pasieks net 45 mlrd. eurų. Visos išlaidos ES viešųjų pirkimų srityje šiuo metu sudaro apie 1,8 trln. eurų per metus. Perkant IT produktus ar paslaugas pradėjus vertinti platesniu mastu tvarumo ir ekologiškumo aspektą, viena vertus, pagerėtų ekologinė situacija, kita vertus, sumažėtų IT produktų ir paslaugų eksploatavimo išlaidos.

„Dell“ siūlo trijų ašių strategiją, kurioje Europos Komisija galėtų užtikrintų išsamų gairių sukūrimą ir išleidimą, ES šalys narės – tvarumo aspekto kriterijaus svarbumą pagal nutylėjimą viešuosiuose pirkimuose, kai vyksta tiekėjo atranka, o visi IT rinkos dalyviai kviečiami įsitraukti į bendravimą su ES institucijomis ir šalių narių vyriausybėmis, siekiant dalytis patirtimi ir geriausiomis praktikomis.

„Mūsų siūlomas cikliškas požiūris naudingas ne tik ekologijai, bet ir verslo plėtrai, – įsitikinusi „Dell“ korporatyvinės tvarumo politikos Europos, Artimųjų Rytų ir Afrikos regione vadovė Louise Koch. – Tai variantas, kai laimi visos šalys: tuo pat metu mažinamas energijos suvartojimas, taupomi ištekliai ir minimizuojama negatyvi įtaka mus supančiai aplinkai. Bendradarbiaudami su RBA (angl. Responsible Business Alliance), Europos šalių vyriausybėmis ir verslo atstovais, galime suintensyvinti jėgas, siekdami išspręsti itin svarbius klausimus, tarp jų – ir kovą su klimato kaita.“

‡ 1999–2024 © Elektronika.lt LTV.LT - lietuviškų tinklalapių vitrina Valid XHTML 1.0!