Elektronika.lt

Elektronika.lt - elektronikos, informacinių ir
ryšių technologijų portalas

Adresas: http://www.elektronika.lt
El. paštas: info@elektronika.lt
 Atspausdinta iš: http://www.elektronika.lt/naujienos/verslas/21270/lietuvoje-dedamas-pagrindas-naujai-pramones-sakai/spausdinti/

Lietuvoje dedamas pagrindas naujai pramonės šakai

Publikuota: 2010-01-27 10:21
Tematika: Verslo naujienos
Autorius: Aurelija Malakauskaitė
Inf. šaltinis: LRT.lt

Lietuviai bandys pasauliui įrodyti, kad moka dirbti ir rankomis, ir smegenimis. Vilniuje pradeda veikti saulės elementų gamykla, kuri, anot jos iniciatorių, bus pagrindas naujai pramonės šakai. O ši ateityje esą sudarys didžiąją dalį Lietuvos eksporto, praneša LTV informacinė laida „Šiandien“.

Grupė Lietuvos mokslininkų ir verslininkų, prieš porą dešimtmečių supratusių, kad ateitis priklauso saulės energijai, nusprendė tiekti pasauliui jos gamybos elementus.

Saulės energiją gaminantys moduliai sudaromi iš nedidelių plokštelių – fotoelementų, kurių naująja linija ketinama pagaminti iki milijono per metus.

Jungtinės Valstijos turi ambicingą planą – 2050-aisias iš saulės gauti iki 70 proc. visos suvartojamos energijos. Šiuo metu saulės energija ypač populiarėja Pietų Europos valstybėse, kur po metų kitų ji atpigs tiek, kad galės konkuruoti su tradiciniais energijos gamybos būdais.

Tad ir lietuviai rinkos žvalgosi užsienyje.

„Pagrindinis dalykas – saulės elementų eksportas į pasaulinę rinką. Šiandien yra labai palanki situacija. Jų trūksta. Jeigu mes nesuspėsime, praleisime vienus kitus metus, tai kinai, indai užims mūsų vietas, ir mes tos savo mažos nišos nesurasime“, – įsitikinęs Simas Ramutis Petrikis, Fotoelektronikos technologijų ir verslo asociacijos vadovas.

„Mūsų stiprioji pusė yra ta, kad naudojame savo technologiją – lietuvišką technologiją. Ir kai turime ir technologiją, ir gamybą, mes, aišku, esame priekyje vien ta prasme, kad mūsų gamyba niekada negali pasenti, nes ji bus atnaujinama ir tobulinama“, – teigia Darius Janušonis, „Precizika-MET SC“ generalinis direktorius.

Maždaug 10 mln. litų vertės saulės elementų gamybos projektui Ūkio ministerija skyrė 3 mln. litų ES paramos. Briuselio pinigų tikimasi ir toliau plėtojant bendrą 24 ūkio subjektų darbą.

„Mūsų tikslas yra sukurti fotoelektros technologijų pramonę Lietuvoje, kuri būtų žinoma Europoje, jei ne pasaulyje. Pirmoji kregždė yra šiandien – pirmoji įmonė, kol kas nedidelė. Planuojame, kad tų įmonių per artimiausius 3–5 metus atsiras tiek, kad jos viršys šitos įmonės pajėgumus maždaug 50 kartų“, – sako prof. Algirdas Galdikas, Perspektyvinių technologijų taikomųjų tyrimų instituto direktorius.

„Tiek mokslas, tiek verslas turi nuostatą išvystyti šitą sektorių į labai didelę gamybą ir 2016 metais pasiekti beveik 1,6 mlrd. litų apyvartą. 1,6 mlrd. litų apyvartos pagal pridėtinę vertę – tai beveik 60 proc. viso mūsų eksporto“, – teigia ūkio ministras Dainius Kreivys.

Anot ministro, per artimiausius porą metų į saulės elementų ir saulės modulių gamybą Lietuvoje bus investuota iki 200 mln. litų, o naujose įmonėse sukurta apie 500 naujų darbo vietų.

‡ 1999–2024 © Elektronika.lt LTV.LT - lietuviškų tinklalapių vitrina Valid XHTML 1.0!