Elektronika.lt

Elektronika.lt - elektronikos, informacinių ir
ryšių technologijų portalas

Adresas: http://www.elektronika.lt
El. paštas: info@elektronika.lt
 Atspausdinta iš: http://www.elektronika.lt/naujienos/rysiai/96003/pirmaji-metu-ketvirti-daugejo-pranesimu-apie-prarastus-mobiliuosius-irenginius/spausdinti

Pirmąjį metų ketvirtį daugėjo pranešimų apie prarastus mobiliuosius įrenginius

Publikuota: 2025-05-06 09:26
Tematika: Telekomunikacijos
Inf. šaltinis: Pranešimas žiniasklaidai

Pirmąjį šių metų ketvirtį Lietuvoje buvo pranešta apie beveik 1 tūkst. prarastų įrenginių. Tai yra beveik 2,5 karto daugiau nei tuo pačiu laikotarpiu pernai ir jau sudaro 45 proc. visų pernai prarastų įrenginių, rodo duomenų analitikos bendrovės „Scorify“ duomenys iš platformos manoimei.lt. Vartotojams nemokamai tikrinti IMEI skirta platforma apibendrina skirtingų telekomunikacijų bendrovių informaciją.

Pirmąjį metų ketvirtį daugėjo pranešimų apie prarastus mobiliuosius įrenginius
Asociatyvi „Pixabay“ nuotr.

Šių metų pirmas ketvirtis buvo aktyvesnis, palyginti su praėjusių metų tendencijomis. 2024 m. Lietuvoje buvo pranešta apie beveik 2,2 tūkst. pamestų ar pavogtų įrenginių – tai beveik 60 proc. mažiau nei 2023 metais. Daugiausiai pranešama apie prarastus „Samsung“, „Apple ir „Xiaomi“ įrenginius.

„Nors Lietuvoje tokios statistikos ir neturime, Europoje nauji išmanieji telefonai, įsigyti iš oficialių tiekėjų, tokių kaip „Bitė Lietuva“, sudaro net apie 70 procentų visų žemyne parduodamų išmaniųjų. Atnaujinti išmanieji, taip pat parduodami iš tokių patikimų tiekėjų, sudaro apie 15 proc. Dar antra tiek naudotų išmaniųjų parduodami neoficialioje, vadinamoje neorganizuotoje rinkoje – skelbimų portaluose, socialiniuose tinkluose, draugams, artimiesiems. Būtent šioje neorganizuotoje rinkoje dažniausiai ir parduodami vogti įrenginiai. Lietuvos žmones raginame būti atidžius ir atsargiai vertinti dažnai „per gerus“ pasiūlymus skelbimų portaluose, taip pat socialiniuose tinkluose. Neteisėtai įgyti, dažnai paprasčiausiai pavogti brangūs įrenginiai vėliau savininko bus užblokuoti, todėl nemažus pinigus sumokėjęs žmogus net negalės tokiu įrenginiu naudotis“, – teigia „Bitė Lietuva“ korporatyvinės komunikacijos vadovas Jaunius Špakauskas.

IMEI tikrino dažniau

Praėjusiais metais platformoje manoimei.lt vartotojai įrenginių IMEI tikrino 476 tūkst. kartų. Tai yra 9 proc. daugiau nei 2023 m. Vidutiniškai per mėnesį platformoje pateikiama apie 40 tūkst. užklausų. Praėjusiais metais daugiausiai IMEI buvo tikrinti vasario mėnesį – daugiau kaip 47 tūkst. kartų, beveik 2,3 karto daugiau nei 2023 vasarį.

Per pirmąjį šių metų ketvirti buvo pateikta beveik 75 tūkst. užklausų. Aktyviausi vartotojai buvo kovo mėnesį, kai IMEI tikrino daugiau nei 31 tūkst. kartų.

„Sukčiai kasmet vis labiau tobulėja, todėl ir vartotojai turi būti vis budresni. Bendraujant su pardavėju iš skelbimų, galioja gana universalios taisyklės – neskubėti, atkreipti dėmesį, ar nėra daromas spaudimas ir jam nepasiduoti, atidžiai nagrinėti susirašinėjimo turinį, tikrinti gautas nuorodas, paklausti savęs ir pardavėjo – kam to reikia, kodėl tai būtina. Sukčius gali išduoti tokie paprasti požymiai kaip neadekvačiai maža kaina arba kai sandoris skubinamas daryti tik vienu, tariamam pardavėjui patogiu būdu. Tačiau net jei įsigijimas vyko sklandžiai, tokia įranga gali pavesti. Pavyzdžiui, telefonas gali būti įsigytas išsimokėtinai, ir tik perleidus naujam savininkui, nustojamos mokėti įmokos, tada įrenginys blokuojamas“, – sako „Tele2“ kredito ir rizikos kontrolės vadovas Linas Marcinkevičius.

Pasak L. Marcinkevičiaus, pastebima, kad daugėja vartotojų besikreipiančių pasiteirauti, pasikonsultuoti apie tai, kaip patikrinti naudotą įrangą prieš ją įsigyjant, blokuoti įrenginį ar jį atblokuoti, jei pamestas telefonas atsirado.

„Sukčiai įvairiais būdais taikosi į žmonių pinigus – tiek perimdami prisijungimus, tiek išviliodami asmens duomenis, tiek ir bandydami parduoti neegzistuojančią ar vogtą įrangą. Telekomunikacijų bendrovės deda daug pastangų, siekdamos sustabdyti įvairaus tipo grėsmes. Užkertant kelią vartotojų apgaudinėjimui, svarbu ne tik patikima infrastruktūra, tačiau ir pačių vartotojų atidumas, įsitraukimas bei aktyvumas. Jau ne vienerius metus platformoje vartotojai vidutiniškai IMEI tikrina beveik 0,5 mln. kartų per metus – tai rodo, kad sistema aktuali ir prisideda prie tinkamos vartotojų apsaugos“, – teigia „Telia“ Rizikų valdymo vadovas Vytautas Bučinskas.

Ne vienerius metus iš eilės tarp dažniausiai tikrinamų prekių ženklų yra „Apple“ įrenginiai. Praėjusiais metais tai sudarė 61 proc. visų užklausų, pirmąjį šių metų ketvirtį – 63 proc. Antroje vietoje – „Samsung“. Ir praėjusiais metais, ir šių metų pirmąjį ketvirtį tai sudarė 21 proc. užklausų. Trečioje vietoje abu laikotarpius užėmė „Xiaomi“ įrenginiai, dėl kurių buvo pateikta apie 5 proc. užklausų. Į įrenginių, kurių IMEI tikrinami, dešimtuką taip pat patenka „Motorola“, „Huawei“, „Google“, „ZTE“ telefonai ir kiti įrenginiai.

Pasaulyje praėjusiais metais buvo pranešta apie daugiau kaip 12 mln. prarastų įrenginių, o per šių metų pirmąjį ketvirtį registruota apie 2,57 mln. Palyginimui, per tuos pačius laikotarpius prieš metus atitinkamai 12,6 mln. ir 2,89 mln.

Telekomunikacijų bendrovių atstovai atkreipia dėmesį, kad telefonus ir kitus mobiliuosius įrenginius patikimiausia pirkti iš oficialių pardavėjų. Pasirinkus kitus pirkimo būdus, būtina patikrinti jo IMEI, nes šis veiksmas gali apsaugoti nuo apgaulės ir galimų nuostolių.

IMEI tikrinimo ir blokavimo sistema yra labai paprasta, todėl nesunkiai prieinama kiekvienam vartotojui. Manoimei.lt galima sužinoti pagrindinę įrenginio informaciją ir tai, kokios informacijos apie įrenginį turi Lietuvos, užsienio operatoriai bei teisėsauga. Kitaip tariant, ar įrenginys yra registruotas kaip prarastas.

‡ 1999–2025 © Elektronika.lt LTV.LT - lietuviškų tinklalapių vitrina Valid XHTML 1.0!