Elektronika.lt

Elektronika.lt - elektronikos, informacinių ir
ryšių technologijų portalas

Adresas: http://www.elektronika.lt
El. paštas: info@elektronika.lt
 Atspausdinta iš: http://www.elektronika.lt/naujienos/mokslas/84524/fotosinteze-egzoplanetose/spausdinti/

Fotosintezė egzoplanetose

Publikuota: 2022-10-04 09:45
Tematika: Mokslo naujienos
Autorius: Kastytis Zubovas
Inf. šaltinis: „Konstanta 42“

Dauguma žvaigždžių Paukščių Take yra mažesnės ir raudonesnės už Saulę. Dauguma žinomų egzoplanetų taip pat sukasi apie jas. Taigi planetų paviršių apšviečia santykinai daug daugiau infraraudonųjų spindulių, nei regimųjų, lyginant su Žeme. Ar gali tokiomis sąlygomis vykti fotosintezė? Šis klausimas nagrinėjamas ne vienerius metus, svarstant tikimybę tokiose planetose užsimegzti ir vystytis gyvybei.

Egzoplaneta. NASA nuotr.
Egzoplaneta. NASA nuotr.

Dabar pirmą kartą atlikti eksperimentai rodo, kad atsakymas greičiausiai teigiamas. Biologijos, astrofizikos ir fotonikos technologijų mokslininkai apjungė jėgas ir sukūrė „žvaigždžių šviesos imitatorių“ – šviestuvą, kurio skleidžiamą spinduliuotę galima labai detaliai reguliuoti, keičiant tiek spektrą, tiek intensyvumą.

Imitatorių jie įdėjo į indą, kuriame galima sukurti įvairios sudėties atmosferą. Taip atkūrę M spektrinės klasės – raudonųjų – žvaigždžių spektrą ir galimą jų planetų aplinką, mokslininkai išbandė įvairių melsvabakterių, dumblių ir samanų mėginius.

Visais atvejais organizmai sėkmingai vykdė fotosintezę, nors ir ne taip efektyviai, kaip apšviesti Saulės šviesa. Taigi galima pagrįstai teigti, jog fotosintezė, kaip ją suprantame, įmanoma ir prie gerokai kitokių žvaigždžių, nei mūsų Saulė.

Šis atradimas padidina tikimybę rasti gyvybės šiuo metu žinomose egzoplanetose. Tyrimo rezultatai pristatyti Europos planetų mokslo konferencijoje.

‡ 1999–2024 © Elektronika.lt LTV.LT - lietuviškų tinklalapių vitrina Valid XHTML 1.0!