Elektronika.lt

Elektronika.lt - elektronikos, informacinių ir
ryšių technologijų portalas

Adresas: http://www.elektronika.lt
El. paštas: info@elektronika.lt
 Atspausdinta iš: http://www.elektronika.lt/naujienos/mokslas/78411/uzfiksuotas-detaliausias-atskiru-atomu-vaizdas/spausdinti/

Užfiksuotas detaliausias atskirų atomų vaizdas

Publikuota: 2021-06-06 21:06
Tematika: Mokslo naujienos
Aut. teisės: ©Technologijos.lt
Inf. šaltinis: Technologijos.lt

David Muller iš Cornell universiteto Ithaca, Niujorke, su kolegomis užfiksavo atvaizdą, naudodami prazeodimio ortoskandato (PrScO₃) kristalą. Jie naudojjo ptichografijos techniką, kuomet rentgeno spinduliais iš kristalo išlaisvintų elektronų trajektorijos kampai padeda nustatyti juos išlaisvinusių atomų formą.

Pasaulio rekordą viršijęs kristalo atomų vaizdas, padidintas 100 milijonų kartų© Cornell
Pasaulio rekordą viršijęs kristalo atomų vaizdas, padidintas 100 milijonų kartų© Cornell

Šio atvaizdo raiška yra dvigubai didesnė už 2018 metais Mullerio ir jo komandos padaryto atomų atvaizdo, kuris savo ruožtu buvo trigubai raiškesnis už tuo metu kitų, naudojant kitas technikas, padarytus atvaizdus.

2018 metais Mulleris su savo komanda naudojo dvimatę medžiagą, taip apribodami elektronų sklaidą, kuri vyksta storesnėse medžiagose ir apsunkina elektrono išlėkimo vietos nustatymą.

„Didžiausias šiemet pasiektas proveržis buvo tai, kad sugalvojome, kaip atikratyti šios daugybinės sklaidos, o tai buvo 80 metų senumo problema, – sako Mulleris. – 80 metų neturėjome bendro sprendimo, o dabar, panaudodami labai gudrius algoritmus, kuriuos sukūrė mūsų kolegos [dirbantys su rentgeno spinduliais] ir modifikuotais elektronų sklaidai, sugebėjome daugybięn sklaidą išpainioti.“

Taip komanda galėjo naudoti storesnius mėginius ir gauti geresnę raišką. Neryškumas šiame atvaizde kyla dėl pačių atomų judėjimo.

„Rezultatą galėtume dar truputį pagerinti, jei bandinį atšaldytume, nes šaltų bandinių atomai mažiau virpa“, – sako Mulleris.

Krista Charles / www.newscientist.com
Žurnalo nuoroda: „Science“, DOI: 10.1126/science.abg2533

‡ 1999–2024 © Elektronika.lt LTV.LT - lietuviškų tinklalapių vitrina Valid XHTML 1.0!