Elektronika.lt

Elektronika.lt - elektronikos, informacinių ir
ryšių technologijų portalas

Adresas: http://www.elektronika.lt
El. paštas: info@elektronika.lt
 Atspausdinta iš: http://www.elektronika.lt/naujienos/mokslas/73810/astronomai-aptiko-4-paslaptingus-i-nieka-nepanasius-objektus/spausdinti/

Astronomai aptiko 4 paslaptingus, į nieką nepanašius objektus

Publikuota: 2020-07-20 12:39
Tematika: Mokslo naujienos
Inf. šaltinis: LRT.lt

Kosmoso gilumoje glūdi daug neištirtų ir nepažintų dalykų – astronomai aptiko keturis blyškius objektus, kurie radijo bangų spektre atrodo visiškai apvalūs ir kiek ryškesni pakraščiuose. Juos sunku būtų priskirti kuriai nors iki šiol žinomai astronominių objektų klasei, rašo „Live Science“.

Astronomai aptiko 4 paslaptingus, į nieką nepanašius objektus
Asociatyvi „Pixabay“ nuotr.

Atokias žiedo formos salas primenantys objektai dėl savo formos ir savitumo buvo praminti keistais radijo apskritimais (angl. odd radio circles) arba ORC. Kol kas astronomams sunku pasakyti, kiek šie ORC nuo mūsų nutolę, tačiau jie gali būti siejami su atokiomis galaktikomis. Visi šie objektai buvo aptikti už Paukščių tako galaktikos plokštumos, o jų skersmuo siekia maždaug vieną lanko minutę (palyginimui, Mėnulio skersmuo yra 31 lanko minutė).

Naujausiame išsamiai šį atradimą aprašančiame tyrime astronomai pateikia keletą galimų paaiškinimų, tačiau nė vienas jų iki galo nepaaiškina visų keturių ORC.

Atmetę tokius reiškinius kaip supernovos, žvaigždes formuojančios galaktikos, planetiškieji ūkai ir gravitaciniai lęšiai (išdidinantis efektas, atsirandantis dėl netoliese esančių masyvių objektų sąlygojamo erdvėlaikio iškraipymo), astronomai spėja, kad šie objektai galėtų būti kokio nors ekstragalaktinio įvykio paliktos smūginės bangos ar tiesiog radijo galaktikų aktyvumo apraiškos.

Su naujuoju tyrimu nesusijusi Kanados karališkojo karo koledžo ir Karalienės universiteto astronomė Kristine Spekkens teigia, kad šių objektų kilmė gali būti siejama su įvairiais reiškiniais. Visi keturi ORC yra pakankamai ryškūs radijo bangų spektre, tačiau nematomi matomoje, infraraudonųjų spindulių ir rentgeno šviesoje. Dviejų ORC centruose yra galaktikos, kurias galima įžiūrėti regimų bangų spektre.

Tai leidžia daryti prielaidą, kad galbūt šiuos objektus ir sukūrė tos galaktikos. Panašu, kad du ORC yra labai arti vienas kito, todėl galima spėti, kad jų kilmė gali būti panaši.

Tris iš šių objektų astronomai aptiko stebėdami naktinį dangų radijo bangų spektre – šis tyrimas buvo atliekamas, įgyvendinant naują bandomąjį projektą „Visatos evoliucijos žemėlapis“ (angl. Evolutionary Map of the Universe) (EMU). Vykdant EMU projektą, 2019 m. liepos-lapkričio mėnesiais buvo naudojamas Australijoje esantis ASKAP (Australian Square Kilometer Array Pathfinder) radijo teleskopas. Šis iš 36 antenų-lėkščių sudarytas įrenginys leidžia plačiu kampu stebėti naktinį dangų.

Ketvirtas ORC buvo aptiktas Indijoje esančio GMRT (Giant MetreWave Radio Telescope) teleskopo surinktuose archyviniuose duomenyse. Šis atradimas leido astronomams patvirtinti, kad jų aptikti objektai yra realūs, o ne kokia nors ASKAP sutrikimų sukelta anomalija ar duomenų analizės klaida.

Kadangi kol kas yra aptikti tik keturi tokie objektai, astronomai negali nustatyti tikslaus jų prigimties pobūdžio. Tačiau EMU tyrimas tik įgauna pagreitį, todėl tikimasi, kad ateityje bus aptikta ir daugiau neįprastų ir nematytų objektų.

‡ 1999–2024 © Elektronika.lt LTV.LT - lietuviškų tinklalapių vitrina Valid XHTML 1.0!