Elektronika.lt

Elektronika.lt - elektronikos, informacinių ir
ryšių technologijų portalas

Adresas: http://www.elektronika.lt
El. paštas: info@elektronika.lt
 Atspausdinta iš: http://www.elektronika.lt/naujienos/mokslas/71994/sekmingai-ivykdyta-unikali-kosmine-misija/spausdinti/

Sėkmingai įvykdyta unikali kosminė misija

Publikuota: 2020-03-06 17:12
Tematika: Mokslo naujienos
Autorius: Kastytis Zubovas
Inf. šaltinis: „Konstanta 42“

Kosminės šiukšlės – palydovų liekanos ir nuolaužos ar nebeveikiantys palydovai – yra vis auganti problema. Vienas iš būdų ją sumažinti – prailginti palydovų darbą. Dažnai jie numatytos misijos pabaigoje veikia dar visai neblogai, bet turi būti išjungiami, nes pasibaigia kuras ir tampa nebeįmanoma koreguoti jų orbitos. Taigi, jei pavyktų palydovą papildyti kuru, jis galėtų dirbti gerokai ilgiau, arba bent jau sėkmingai nusileisti į žemesnę orbitą ir sudegti Žemės atmosferoje.

© „Space Logistics“, „Grumman Northrop“
© „Space Logistics“, „Grumman Northrop“

Praeitą savaitę sėkmingai įvykdytas pirmasis palydovo gyvenimo prailginimo manevras: kompanijos „SpaceLogistics LLC“ erdvėlaivis „MEV-1“ prisijungė prie ryšių palydovo „IntelSat-901“.

„MEV-1“ iš Žemės pakilo dar pernai spalį, ir iki dabar manevravo, kad saugiai priartėtų prie taikinio, apžiūrėtų jį bei susijungtų.

„IntelSat-901“ nėra pritaikytas kuro papildymui, taigi jo gyvenimas bus prailgintas truputį kitaip: „MEV-1“ penkerius metus išliks fiziškai susijungęs su ryšių palydovu ir koreguos jo orbitą pagal poreikius, o paskui perkels jį į vadinamąją „kapinių orbitą“ maždaug šimtu kilometrų aukščiau. Tada „MEV-1“ galės skristi prie antro taikinio. Iš viso erdvėlaivis turi pakankamai kuro, kad galėtų valdyti palydovus 15 metų.

Ši misija yra iš dalies technologijų demonstracija; sėkmingi jos rezultatai leis ateityje tokius manevrus vykdyti dažniau. Kompanija dar šiemet ketina paleisti antrą analogišką erdvėlaivį, kuris taip pat turėtų aptarnauti vieną iš „IntelSat“ palydovų. Kelios kitos kompanijos irgi planuoja analogiškas misijas per artimiausius metus.

‡ 1999–2020 © Elektronika.lt LTV.LT - lietuviškų tinklalapių vitrina Valid XHTML 1.0!