Elektronika.lt

Elektronika.lt - elektronikos, informacinių ir
ryšių technologijų portalas

Adresas: http://www.elektronika.lt
El. paštas: info@elektronika.lt
 Atspausdinta iš: http://www.elektronika.lt/naujienos/mokslas/610/ateinancius-10-metu-mokslininkai-negales-nuspeti-kada-vyks-zemes-drebejimai/spausdinti/

Ateinančius 10 metų mokslininkai negalės nuspėti, kada vyks žemės drebėjimai

Publikuota: 2005-02-24 13:34
Tematika: Mokslo naujienos
Inf. šaltinis: el. paštas eLIBRARY

Kaip praneša Reuters, Amerikos seismologai tvirtina, jog artimiausius penkerius - dešimt metų nuspėti, kada vyks žemės drebėjimai, neįmanoma.

Mokslininkai pažymi, jog ir prieš įvykstant žemės drebėjimui pietryčų Azijoje gruodžio mėnesį, nebuvo pastebima jokių ženklų, kurie leistų numatyti artėjančią nelaimę. „Mes kalbame apie itin sudėtingą struktūrą - Žemę, ir galime atlikti išmatavimus tik labai arti jos paviršiaus. O procesuose, kurie lemia žemės drebėjimus, dalyvauja didžiuliai masyvai - tektoninės platformos,“ - pažymėjo Tomas Džordan (Thomas Jordan) iš Pietų Kalifornijos žemės drebėjimų tyrimų centro (Southern California Earthquake Center). Jo teigimu, mokslininkams trūksta esminių duomenų, todėl jie negali prognozuoti, kada vyks žemės drebėjimai.

Šiuo metu, remiantis statistika ir informacija apie tektoninių platformų judėjimą, specialistai gali tik nuspėti būsimosios nelaimės vietą. Tačiau, ar tai įvyks rytoj, ar po metų, ar artimiausio šimtmečio metu, sužinoti neįmanoma, pranešė Džordan. Jo manymu, tokiuose potencialiai pavojinguose rajonuose (ir tektoninių platformų lūžio vietose) būtina sutvirtinti pastatus bei atitinkamai apmokyti ir sustiprinti gelbėjimo tarnybas.

Amerikos Geologijos, geodezijos ir kartografijos tarnybos (U.S. Geological Survey) duomenimis, pasaulyje per metus vyksta apie 500 tūkst. žemės drebėjimų. 400 tūkst. iš jų tokie silpni, kad žmonės jų net nepastebi. O griaunamosios jėgos turi tik apie 100 žemės drebėjimų per metus.

‡ 1999–2024 © Elektronika.lt LTV.LT - lietuviškų tinklalapių vitrina Valid XHTML 1.0!