Elektronika.lt

Elektronika.lt - elektronikos, informacinių ir
ryšių technologijų portalas

Adresas: http://www.elektronika.lt
El. paštas: info@elektronika.lt
 Atspausdinta iš: http://www.elektronika.lt/naujienos/mokslas/59758/pagaliau-paaiskintas-paslaptingasis-wow-signalas-is-kosmoso/spausdinti/

Pagaliau paaiškintas paslaptingasis Wow! signalas iš kosmoso

Publikuota: 2017-06-12 15:05
Tematika: Mokslo naujienos
Aut. teisės: ©Technologijos.lt
Inf. šaltinis: Technologijos.lt

Planetologijos centro (Center of Planetary Science – CPS) tyrėjų komanda pagaliau išgliaudė 1977 metais užfiksuoto „Wow!“ signalo mįslę. Jie praneša, kad tai buvo kometa, apie kurią signalo gavimo metu nebuvo žinoma. Tyrimo vadovas Antonio Paris šią teoriją ir komandos atliktą jos įrodymą publikuoja „Journal of the Washington Academy of Sciences“.

Pagaliau paaiškintas paslaptingasis Wow! signalas iš kosmoso
Wow! signalas 6EQUJ5
©Big Ear Radio Observatory and North American AstroPhysical Observatory (NAAPO)

1977 metų rugpjūtį, astronomų komanda, tyrinėjanti Ohajo observatorijos, vadinamos „Didžiąja ausimi“ radijo signalus, užfiksavo neįprastą 72 sekundes trukusį signalą – jis buvo toks stiprus, kad komandos narys Jerry'is Ehmanas šalia užrašė „Wow!“. Nuo to laiko daug mokslininkų ieškojo signalo paaiškinimo, bet iki šiol niekam nepavyko pasiūlyti įtikimo varianto. Buvo atmesti tokie galimi šaltiniai, kaip asteroidai, egzoplanetos, žvaigždės ir netgi signalai iš Žemės. Kai kas ne iš mokslo bendruomenės netgi kėlė mintį, kad tai – ateivių įrodymas. Buvo pabrėžiama, kad signalas perduotas 1 420 MHz, dažniu, kad atitinka vandenilio dažnį.

Pagaliau paaiškintas paslaptingasis Wow! signalas iš kosmoso

Paaiškinimas pradėjo ryškėti pernai metų gale, kai CPS komanda iškėlė mintį, kad signalą galėjo skleisti kometą lydintis vandenilio debesis – be to, kometos judėjimas paaiškintų, kodėl signalas daugiau nebuvo užfiksuotas. Komanda pastebėjo, kad Didžiosios ausies stebimame dangaus plote lemtingąją dieną buvo dvi kometos. Tos kometos, P/2008 Y2(Gibbs) ir 266/P Christensen dar nebuvo atrastos. Tada komanda galėjo patikrinti savo idėją, nes šios dvi kometos vėl buvo matomos nakties danguje nuo 2016 lapkričio iki 2017 metų vasario.

Komanda praneša, kad 266/P Christensen radiosignalai atitiko prieš 40 metų stebėtą Wow! signalą. Siekdami patvirtinti savo rezultatus, jie patikrino signalus dar trijų kitų kometų rezultatus, kurie pasirodė esantys panašūs. Tyrėjai pripažįsta, kad jie negali tvirtinti, kad Wow! signalą skleidė 266/P Christensen, tačiau gan užtikrintai teigia, kad jį sukūrė kometa.

‡ 1999–2024 © Elektronika.lt LTV.LT - lietuviškų tinklalapių vitrina Valid XHTML 1.0!