Elektronika.lt

Elektronika.lt - elektronikos, informacinių ir
ryšių technologijų portalas

Adresas: http://www.elektronika.lt
El. paštas: info@elektronika.lt
 Atspausdinta iš: http://www.elektronika.lt/naujienos/mokslas/23707/kinijos-mokslininkai-sukure-dirbtine-juodaja-skyle/spausdinti/

Kinijos mokslininkai sukūrė dirbtinę juodąją skylę

Publikuota: 2010-06-05 15:34
Tematika: Mokslo naujienos
Aut. teisės: ©Balsas.lt
Inf. šaltinis: Balsas.lt

Kinijoje pademonstruotas pirmasis eksperimentinis kosminę juodąją skylę imituojantis įrenginys, sugeriantis 99 proc. skleidžiamų mikrobangų.

Kinijos Pietryčių universiteto Nandžinge Pagrindinės milimetrinių bangų laboratorijos mokslininkai sukūrė eksperimentinį elektromagnetinį bekryptį absorberį, sulaikantį ir sugeriantį 99 proc. iš visų pusių sklindančių nuo 1 mm iki 1 m ilgio elektromagnetinių bangų srauto, pranešė „Physorg.com“. Toks įrenginys tam tikra prasme gali imituoti astrofizikų tiriamas kosmines juodąsias skyles.

Juodąja skylę imituojančio įrenginio sukuriamas efektas
Juodąja skylę imituojančio įrenginio sukuriamas efektas. Kinijos Pietryčių universiteto nuotr.

Kinijos mokslininkų teigimu, jie pirmieji pasaulyje sugebėjo eksperimentiškai pademonstruoti tokį reiškinį mikrobangų ruože. Eksperimentinį įrenginį pavyko sukurti pasinaudojus unikaliais vadinamųjų metamedžiagų ypatumais, leidžiančiais manipuliuoti šviesos bangomis ir pasiekti elektromagnetinių bangų „įkalinimo“ ir absorbavimo efektą.

Šis prietaisas sudarytas iš plono cilindro, į kurį tam tikrais sluoksniais sudėta 60 variu padengtų koncentrinių žiedų, pagamintų iš metamedžiagų. Kiekviename cilindro sluoksnyje įspausti skirtingi rezonansinių ir nerezonansinių metamedžiagų struktūrų „raštai“. Toks cilindras sulaiko ir absorbuoja iš visų pusių sklindančias elektromagnetines bangas, spiralės formos trajektorija įtraukdamas spinduliuotę savo vidun ir paversdamas jos energiją šiluma. Kaip ir juodosios skylės atveju, elektromagnetinė spinduliuotė ištrūkti iš šio įrenginio negali, teigiama pranešime.

Pasak mokslininkų, nors jų sukurtas eksperimentinis elektromagnetinis absorberis šiuo metu veikia tik su mikrobangomis , jie ketina patobulinti savo išrastą prietaisą taip, kad jis galėtų sugerti ir matomą šviesą. Pranešama, kad šis išradimas gali būti naudojamas įvairiose srityse, pavyzdžiui, norint atvirame kosmose sugerti mikrobangas ar spinduliuotės energiją, ar siekiant sukurti šiluminės energijos emisijos šaltinį, kuriame elektromagnetinė energija verčiama šilumine.

Kinijos fizikų išradimas pristatytas žurnale „New Journal of Physics“.

‡ 1999–2024 © Elektronika.lt LTV.LT - lietuviškų tinklalapių vitrina Valid XHTML 1.0!