Elektronika.lt

Elektronika.lt - elektronikos, informacinių ir
ryšių technologijų portalas

Adresas: http://www.elektronika.lt
El. paštas: info@elektronika.lt
 Atspausdinta iš: http://www.elektronika.lt/naujienos/mokslas/21293/spirit-islaisvinti-nesekmingai-bandziusi-nasa-pasidave/spausdinti/

„Spirit“ išlaisvinti nesėkmingai bandžiusi NASA pasidavė

Publikuota: 2010-01-28 10:50
Tematika: Mokslo naujienos
Inf. šaltinis: LRT.lt

Jau daugiau kaip pusmetį smėlyje įstrigusį marsaeigį „Spirit“ išlaisvinti bandžiusi NASA paskelbė šį mūšį pralaimėjusi.

Aparatas minkštame Marso dirvožemyje įstrigo dar praėjusių metų gegužę, o visi bandymai jį išvaduoti buvo nesėkmingi, praneša BBC.

NASA teigimu, prieš 6 metus ant raudonosios planetos nusileidęs „Spirit“ likusį laiką tarnaus kaip stacionari mokslo stotis.

Per savo misiją robotas padarė tūkstančius nuotraukų ir aptiko įrodymų, jog kažkada Marse buvo šilčiau ir drėgniau.

„Spirit“

„Sprit“ baisiausias golfo žaidėjo košmaras tapo tikrove – smėlio spąstai, iš kurių negali ištrūkti, nepaisant to, kiek kartų smūgiuosi“, – teigė Marso tyrimų programos vadovas Dougas McCuistionas.

„Tačiau „Spirit“ nereikia gedėti, tai nėra netekties diena. „Spirit“ ir toliau dirbs mokslo labui“, – pridūrė jis.

Roboto padėtį pablogino tai, kad sugedo du iš šešių jo ratų. NASA pripažįsta, jog be papildomo traukimo visos pastangos išlaisvinti marsaeigį bus bevaisės.

Tad vietoj to, komanda stengiasi marsaeigį pakreipti taip, kad per ateinančius žiemos mėnesius ant jo saulės baterijų patektų kuo daugiau saulės šviesos. Inžinieriai ketina judinti „Spirit“ pirmyn ir atgal, kad jis atsistotų į pageidaujamą padėtį.

Tačiau net ir po to tikėtina, jog „Spirit“ baterijose liks tiek mažai energijos, jog jis pereis į ramybės būseną. Tai gali nutikti jau balandį. Iš šios būsenos jis nepabus iki rugpjūčio ar rugsėjo, kai saulė pakils pakankamai aukštai ir įkraus jo sistemas.

„Marsaeigis bus kaip poliarinis lokys, prigulęs žiemos miegui. Tai gali trukti daugybę mėnesių. Turime būti pasirengę laikotarpiui, kai iš jo ilgą laiką negausime jokių žinių“, – aiškini „Spirit“ projekto vadybininkas Johnas Callasas.

Pagrindinis „Spirit“ tyrėjas Steve`as Squyresas nenusivylė, jog „Spirit“ nuo šiol bus stacionarus. Anot jo, tiksliai sekant marsaeigio skleidžiamą signalą, bus galima nustatyti, kiek Marsas svyruoja apie savo ašį. Tai leistų išsiaiškinti, ar planetos branduolys yra kietas ar skystas, o ši informacija padėtų mokslininkams geriau suprasti magnetinę planetos istoriją.

„Spirit“ yra vienas iš dviejų marsaeigių, kuriuos NASA planetoje nutupdė 2004 metų sausį. Kitas aparatas – „Opportunity“ – toliau rieda Marso paviršiumi.

„Spirit“ nuleistas į 170 kilometrų pločio Gusevo kraterį, esantį pietiniame pusrutulyje, netoli pusiaujo. Iš orbitos darytos nuotraukos leido spėti, jog ten kadaise buvo didžiulis ežeras.

„Spirit“ aptiko uolienų, kurios dėl drėgmės poveikio labai mažai pakito. Nuriedėjęs 2,5 kilometro iki netoli esančių kalvų, robotas aptiko uolienų ir dirvožemio, kurį smarkiai paveikė vanduo.

Marsaeigių programai nuo jos pradžios NASA jau išleido daugiau kaip 900 mln. dolerių. Šiuo metu išlaidos siekia 20 mln. dolerių per metus.

Iš duomenų, kuriuos surinko robotai, jau parengta maždaug 100 mokslinių straipsnių.

‡ 1999–2024 © Elektronika.lt LTV.LT - lietuviškų tinklalapių vitrina Valid XHTML 1.0!