Elektronika.lt

Elektronika.lt - elektronikos, informacinių ir
ryšių technologijų portalas

Adresas: http://www.elektronika.lt
El. paštas: info@elektronika.lt
 Atspausdinta iš: http://www.elektronika.lt/naujienos/mokslas/1483/naujas-fizikos-modelis-leidzia-keliones-laiku/spausdinti/

Naujas fizikos modelis „leidžia“ keliones laiku

Publikuota: 2005-06-28 13:09
Tematika: Mokslo naujienos
Inf. šaltinis: el. paštas eLIBRARY

Jei grįžtumėte atgal į praeitį ir sutiktumėte savo tėvus, tai negalėtumėte jų išskirti ir neleisti sau gimti – net jei to ir labai norėtumėte. Bent jau taip mano naują kvantinės fizikos modelį sukūrę mokslininkai. Fizikai mano, kad kelionės laiku gali vykti išnaudojant savotišką laiko kilpą, kai įmanomas grįžimas į praeitį, tačiau tik taip, kad tai būtų suderinama su dabartimi. Kitaip tariant, galėtumėte grįžti į praeitį ir apsižvalgyti, tačiau negalėtumėte daryti nieko, kas pakeistų dabartį.

Naujasis modelis, kuriam nusakyti naudojami kvantinės mechanikos dėsniai, pašalina kelionių laiku paradoksą. Nors fizikos dėsniai lyg ir nedraudžia manipuliuoti laiku, toks dalykas būtų pilnas labai nemalonių prieštaravimų. Pagrindinė teorinių kelionių laiku problema – tai, kad žmogus, grįžęs į praeitį, teoriškai galėtų padaryti ką nors, kas pakeistų dabartį. Ši galimybė praktiškai paneigia visą kelionių laiku teoriją. Taigi, arba kelionės laiku yra neįmanomos, arba kažkas neleidžia jokiam atbuliniam judėjimui laiku keisti dabarties.

Daugeliui iš mūsų pirmasis variantas atrodo labiau tikėtinas. Tačiau A.Einšteino bendroji reliatyvumo teorija verčia kai kuriuos fizikus manyti, kad teisingas yra antrasis variantas. Pasak A.Einšteino, erdvėlaikyje gali susidaryti klostė, todėl keliautojams laiku yra teorinė galimybė susitikti save patį, tik jaunesnį. O dabar fizikai iš JAV ir Austrijos teigia, kad tokia situacija įmanoma tik tuo atveju, jei yra kažkokių fizikinių apribojimų, apsaugančių dabartį nuo pakeitimo kitais praeities įvykiais. Mokslininkai tvirtina, kad šie apribojimai egzistuoja keistų kvantinės mechanikos dėsnių pasaulyje, nors tradiciškai šie dėsniai nenusako kelionių į praeitį.

Kvantinio pasaulio dėsnius nusako tikimybių teorija. Prieš stebint kokį nors įvykį ar dalyką, yra begalės galimų to įvykio ar dalyko būsenos variantų. Tačiau kai to dalyko būsena išmatuojama, tai visos galimybės išskyrus vieną išnyksta – neapibrėžtumas panaikinamas.

„Kvantinė mechanika skiria tai, kas galėtų atsitikti nuo to, kad tikrai atsitiko“, - sako Niujorko Mieto universiteto (JAV) profesorius Danas Greenbergeris. D.Greenbergeris ir jo kolega Karlas Svozilas savo kelionių laiku kvantinės mechanikos modelį pristatė „ArXiv“ elektroninės spaudos tarnybai.

‡ 1999–2024 © Elektronika.lt LTV.LT - lietuviškų tinklalapių vitrina Valid XHTML 1.0!