Elektronika.lt

Elektronika.lt - elektronikos, informacinių ir
ryšių technologijų portalas

Adresas: http://www.elektronika.lt
El. paštas: info@elektronika.lt
 Atspausdinta iš: http://www.elektronika.lt/naujienos/kompiuterija/96329/nvidia-geforce-rtx-5090-slaptazodzius-nulauzia-dvigubai-greiciau-nei-rtx-4090/spausdinti/

„Nvidia GeForce RTX 5090“ slaptažodžius „nulaužia“ dvigubai greičiau nei „RTX 4090“

Publikuota: 2025-05-24 07:45
Tematika: Kompiuterija
Aut. teisės: ©TopCom.lt
Inf. šaltinis: TopCom.lt

Naujausia kibernetinio saugumo bendrovės „Hive Systems“ ataskaita, pavadinta „Slaptažodžių lentele“, pateikė nerimą keliantį rezultatą: šiuolaikinės vaizdo plokštės užšifruotus slaptažodžius gali atspėti greičiau nei bet kada anksčiau. Technologijų našumas auga, todėl paprasti slaptažodžiai praktiškai nebesuteikia apsaugos, o ilgi ir sudėtingi tampa vis svarbesni asmeniniam saugumui.

Hash funkcijos paverčia bet kokio ilgio tekstą į fiksuoto dydžio simbolių rinkinį – kokiu būdu slaptažodžių sąrašai tampa užkoduotomis lentelėmis. Net jei tokia lentelė būtų pavogta iš serverio, tiesiogiai dešifruoti hash’ą neįmanoma – pirminiai slaptažodžiai išlieka paslėpti. Tačiau įsilaužėliai gali bandyti juos atspėti brute force metodu, t. y. sistemingai spėliodami įvairias simbolių kombinacijas ir lygindami rezultatą su esamais hash’ais.

Tokį metodą kasmet testuoja „Hive Systems“ savo ataskaitose. 2025 m. ekspertai sudarė klasterį iš dvylikos „Nvidia GeForce RTX 5090“ vaizdo plokščių ir išbandė jų spartą dirbant su bcrypt hash funkcija. Aštuonių skaitmenų slaptažodis iš vien tik skaičių buvo nulaužtas per 15 minučių. Jei naudojamos tik mažosios raidės – tai užtruktų tris savaites. Naudojant skaičių ir raidžių kombinaciją – 62 metus, o pridėjus specialių simbolių – net iki 164 metų.

„Nvidia GeForce RTX 5090“ slaptažodžius „nulaužia“ dvigubai greičiau nei „RTX 4090“

Vidutinis „GeForce RTX 5090“ našumo padidėjimas, lyginant su praėjusių metų „RTX 4090“, siekia 33 %, tačiau slaptažodžių su skaičiais, didžiosiomis ir mažosiomis raidėmis bei specialiais simboliais atveju – greitis padvigubėja: vietoje 2000 metų tokiam slaptažodžiui nulaužti dabar prireiktų „tik“ 1000 metų. Žinoma, tokios vertės lieka už realios grėsmės ribų, tad panikuoti nereikia. Be to, šis įsilaužimo būdas įmanomas tik tuo atveju, jei įsilaužėlis jau turi pavogtą slaptažodžių duomenų bazę.

Tai dar kartą primena – ilgi ir sudėtingi slaptažodžiai visuomet yra saugesni nei vis dar populiarūs „qwerty“ ar „1234“, metai iš metų dominuojantys nesaugiausių slaptažodžių sąrašuose.

‡ 1999–2025 © Elektronika.lt LTV.LT - lietuviškų tinklalapių vitrina Valid XHTML 1.0!