Elektronika.lt

Elektronika.lt - elektronikos, informacinių ir
ryšių technologijų portalas

Adresas: http://www.elektronika.lt
El. paštas: info@elektronika.lt
 Atspausdinta iš: http://www.elektronika.lt/naujienos/kompiuterija/78388/europos-komisija-siulo-patikima-ir-saugia-skaitmenines-tapatybes-sistema/spausdinti/

Europos Komisija siūlo patikimą ir saugią skaitmeninės tapatybės sistemą

Publikuota: 2021-06-05 19:38
Tematika: Kompiuterija
Inf. šaltinis: Europos Komisija

Europos Komisija pasiūlė Europos skaitmeninės tapatybės sistemą, kuria galės naudotis visi ES piliečiai, gyventojai ir įmonės. Naudodamiesi naujosiomis europinėmis skaitmeninės tapatybės piniginėmis visi europiečiai galės įrodyti savo tapatybę ir gauti prieigą prie internetu teikiamų paslaugų neprivalėdami naudotis privačiais asmens tapatybės nustatymo metodais ar be reikalo pateikti savo asmens duomenis. Šias pinigines gali teikti valdžios institucijos arba privatūs subjektai, jei jas pripažįsta valstybė narė.

Europos Komisija siūlo patikimą ir saugią skaitmeninės tapatybės sistemą
Asociatyvi „Pixabay“ nuotr.

Už prie skaitmeninio amžiaus prisitaikiusią Europą atsakinga vykdomoji Europos Komisijos pirmininko pavaduotoja Margrethe Vestager sakė: „Europos skaitmeninė tapatybė leis mums veikti bet kurioje valstybėje narėje taip, kaip ir savo šalyje, be papildomų išlaidų ir su mažiau kliūčių išsinuomojant butą ar atsidarant banko sąskaitą ne savo šalyje. Ir tai galėsime daryti saugiai ir skaidriai. Patys spręsime, kiek informacijos apie save norime pateikti, su kuo ir kokiu tikslu ja norime pasidalyti. Tai unikali galimybė mums visiems dar geriau patirti, ką reiškia gyventi Europoje ir būti europiečiu.“

Už vidaus rinką atsakingas Europos Komisijos narys Thierry Bretonas sakė: „ES piliečiai tikisi ne tik aukšto saugumo lygio, bet ir patogumo, tiek bendraudami su nacionalinėmis administracijos įstaigomis, pavyzdžiui, teikdami mokesčių deklaracijas, tiek stodami į Europos universitetus, kai jiems reikia oficialiai įrodyti savo tapatybę. Europinės skaitmeninės tapatybės piniginės suteikia jiems naują galimybę saugoti ir naudoti duomenis visų rūšių paslaugoms – nuo patikrinimo oro uoste iki automobilio nuomos. Taip vartotojams suteikiama europietiška pasirinkimo galimybė. Mūsų Europos bendrovės, tiek didelės, tiek mažos, taip pat gaus naudos iš šios skaitmeninės tapatybės, galės siūlyti įvairias naujas paslaugas, nes pasiūlyme numatytas saugios ir patikimos tapatybės nustatymo paslaugos sprendimas.“

Europos skaitmeninė tapatybė:

  • bus prieinama visiems, kas nori ja naudotis – bet kuris ES pilietis, gyventojas ar įmonė Europos Sąjungoje, pageidaujantys naudotis Europos skaitmenine tapatybe, galės tai daryti;
  • bus tinkama plačiai naudoti – europinės skaitmeninės tapatybės piniginės bus plačiai naudojamos kaip būdas nustatyti naudotojų tapatybę arba įrodyti tam tikrus asmens požymius, kad jie galėtų naudotis viešosiomis ir privačiomis skaitmeninėmis paslaugomis visoje ES;
  • naudotojams leis kontroliuoti savo duomenis – europinės skaitmeninės tapatybės piniginės leis žmonėms pasirinkti, kuriais savo tapatybės, duomenų ir pažymėjimų aspektais jie dalijasi su trečiosiomis šalimis, ir sekti tokį dalijimąsi. Naudotojų vykdoma kontrolė užtikrins, kad bus dalijamasi tik ta informacija, kuria reikia dalytis.

Kad pasiūlymas būtų įgyvendintas kuo greičiau, prie jo pridedama rekomendacija. Europos Komisija ragina valstybes nares iki 2022 m. rugsėjo mėn. parengti bendrą priemonių rinkinį ir nedelsiant pradėti būtiną parengiamąjį darbą. Šis priemonių rinkinys turėtų apimti techninę architektūrą, standartus ir geriausios praktikos gaires.

Vykstant teisėkūros procesui, Europos Komisija kartu su valstybėmis narėmis ir privačiuoju sektoriumi nagrinės techninius Europos skaitmeninės tapatybės aspektus. Pagal Skaitmeninės Europos programą EK rems Europos skaitmeninės tapatybės sistemos įgyvendinimą, o daugelis valstybių narių e. vyriausybės sprendimų, į kuriuos įtraukta Europos skaitmeninė tapatybė, įgyvendinimo projektus numatė savo nacionaliniuose planuose pagal Ekonomikos gaivinimo ir atsparumo didinimo priemonę.

‡ 1999–2024 © Elektronika.lt LTV.LT - lietuviškų tinklalapių vitrina Valid XHTML 1.0!