Elektronika.lt

Elektronika.lt - elektronikos, informacinių ir
ryšių technologijų portalas

Adresas: http://www.elektronika.lt
El. paštas: info@elektronika.lt
 Atspausdinta iš: http://www.elektronika.lt/naujienos/kompiuterija/63435/ek-siulo-taisykles-uztikrinancias-skaidrius-ir-saziningus-komercinius-santykius-su-interneto-platformomis/spausdinti/

EK siūlo taisykles, užtikrinančias skaidrius ir sąžiningus komercinius santykius su interneto platformomis

Publikuota: 2018-04-27 11:41
Tematika: Kompiuterija
Inf. šaltinis: Pranešimas spaudai

Europos Komisija, siekdama užtikrinti sąžiningą verslo aplinką interneto ekonomikoje, siūlo nustatyti naujus sąžiningumo ir skaidrumo reikalavimus interneto platformoms. Naujosios taisyklės bus naudingos tokioms įmonėms kaip viešbučiai, internete parduodantys prekiautojai ir programėlių kūrėjai bei kitoms panašioms įmonėms, kurios, siekdamos pritraukti interneto duomenų srautą į savo interneto svetaines, naudojasi paieškos sistemomis.

Naujosiomis taisyklėmis bus sprendžiami šie klausimai:

  • Skaidrumo didinimas. Internetinių tarpininkavimo paslaugų teikėjai turi užtikrinti, kad profesionaliems naudotojams siūlomos sąlygos būtų lengvai suprantamos ir lengvai prieinamos. Turi būti iš anksto nurodytos priežastys, dėl kurių profesionalus naudotojas iš platformos gali būti pašalintas arba laikinai sustabdyta jo veikla. Paslaugų teikėjai turi laikytis pagrįsto minimalaus pranešimo apie sąlygų pakeitimus pateikimo termino. Jeigu internetinių tarpininkavimo paslaugų teikėjas visiškai arba iš dalies sustabdo arba nutraukia prieigą prie verslo vartotojų pasiūlymų, šis paslaugų teikėjas turi nurodyti tokio sprendimo priežastis. Be to, šių paslaugų teikėjai turi parengti ir paskelbti bendrą politiką, nurodydami i) prie kokių duomenų, kurie buvo generuoti naudojant jų paslaugas, gali būti gauta prieiga, kas ją gali gauti ir kokiomis sąlygomis, ii) kaip jie elgiasi savo pačių prekėmis ar paslaugomis, palyginti su jų profesionalių naudotojų siūlomomis prekėmis ir paslaugomis ir iii) kaip jie naudoja sutarčių sąlygas iš savo profesionalių naudotojų reikalaudami palankiausio produktų ir paslaugų asortimento arba kainos (vadinamosios didžiausio palankumo statuso nuostatos). Galiausiai, ir internetinių tarpininkavimo paslaugų teikėjai, ir internetinės paieškos sistemos turi parengti bendruosius kriterijus, kuriais būtų nustatyta, kaip prekės ir paslaugos klasifikuojamos paieškos rezultatuose.
  • Veiksmingesnis ginčų sprendimas. Internetinių tarpininkavimo paslaugų teikėjai privalo sukurti vidaus skundų nagrinėjimo sistemą. Kad būtų lengviau spręsti ginčus neteismine tvarka, visi internetinių tarpininkavimo paslaugų teikėjai savo sąlygose turės nurodyti nepriklausomus ir kvalifikuotus tarpininkus, su kuriais jie yra pasirengę bendradarbiauti siekdami gera valia išspręsti ginčus. Sektorius taip pat bus skatinamas savanoriškai paskirti specialius nepriklausomus tarpininkus, galinčius spręsti ginčus, susijusius su internetinių tarpininkavimo paslaugų teikimu. Galiausiai įmonėms atstovaujančioms asociacijoms bus suteikta teisė įmonių vardu pareikšti ieškinį teisme, siekiant užtikrinti naujų skaidrumo ir ginčų sprendimo taisyklių vykdymą.
  • ES stebėsenos centro, įgalioto stebėti naujų taisyklių poveikį, sukūrimas. ES stebėsenos centras stebės esamą padėtį skaitmeninės ekonomikos sektoriuje, jame kylančias problemas ir galimybes. Ypatingas dėmesys bus skiriamas politikos ir reguliavimo metodų pokyčiams visoje Europoje.

Beveik pusė (42 proc.) neseniai „Eurobarometro“ apklausoje dalyvavusių mažųjų ir vidutinių įmonių teigė, kad, norėdamos parduoti savo produktus ir paslaugas, naudojasi elektroninėmis prekyvietėmis. Beveik 50 proc. platformas naudojančių Europos įmonių patiria problemų. 38 proc. su sutartiniais santykiais susijusių problemų lieka neišspręsta, o 26 proc. pavysta išspręsti, tačiau patiriant sunkumų. Apskaičiuota, kad dėl to tiesiogiai prarandamų pardavimų apimtis siekia 1,27–2,35 mlrd. EUR.

Europos Komisija, siekdama užtikrinti sąžiningą konkurenciją interneto platformų ekonomikos sektoriuje, taip pat naudojosi konkurencijos užtikrinimo įgaliojimais. Pavyzdžiui, 2017 m. gegužės mėn. Komisija priėmė sprendimą, kuriuo teisiškai privalomais pripažinti įsipareigojimai, kuriuos bendrovė „Amazon“ pasiūlė dėl preliminarių konkurencijos problemų, susijusių su tam tikromis „Amazon“ platinimo susitarimų su e. knygų leidėjais nuostatomis. 2017 m. birželio mėn. priėmė draudžiamąjį sprendimą, kuriame padarė išvadą, kad bendrovė „Google“ piktnaudžiavo savo dominuojančia padėtimi, bendruosiuose paieškos rezultatuose pirmenybę teikdama savai kainų palyginimo paslaugai.

‡ 1999–2024 © Elektronika.lt LTV.LT - lietuviškų tinklalapių vitrina Valid XHTML 1.0!