Klausimas: Kas yra kompiuterinių virusų užsakovai? Kodėl jie nesugaunami? Atsako Darius Černeckis, „BitDefender“ saugumo ekspertas, bendrovės „Atviros informacinės sistemos“ pardavimų vadovas.
Kompiuterinių virusų ir kitų kenkėjų kūrėjai ir platintojai yra ne kas kita, kaip nusikaltėliai. Kaip realiame pasaulyje vieni nusikaltėliai padirbinėja pinigus ar užsiima kišenvagystėmis, taip virtualioje erdvėje nesąžiningi asmenys kuria ir platina kenkėjus, kuriais pasinaudodami įgyvendina savo nusikalstamus planus.
Tenka pripažinti, kad šiuo metu interneto nusikaltėliai yra saugesni, nes jie išvengia fizinio kontakto su žmonėmis ir nusikalsta nuotoliniu būdu per technologijas. Pastebima, kad beveik kiekvienas interneto nusikaltimas turi tarptautinį aspektą – kaltininkai būna kitoje šalyje, o siekdami mėtyti pėdas pasitelkia kelias dešimtis ar šimtus užkrėstų kompiuterių, esančių įvairiose pasaulio šalyse. Todėl susekti tokius nusikaltėlius praktiškai neįmanoma, juolab, kad nėra ir bendros tarptautinės elektroninės erdvės įstatyminės bazės. Tad teisėsaugininkai, net ir norėdami bendradarbiauti, dažnai neturi teisinių priemonių to daryti.
Galiausiai, ir patys dabartiniai interneto nusikaltėliai, kurie užsiima brukalų platinimu, konfidencialių duomenų vagystėmis (phishing), reklaminių kenkėjų plėtra ir panašia veikla, taiko vis išradingesnius metodus: atsisako savų serverių, o vietoje jų pasinaudoja įvairiais socialiniais tinklais, pavyzdžiui „Twitter“ ar „Facebook“, kad pateiktų komandas kenkėjams. Tai dar labiau komplikuoja galimybes susekti kaltininkus.
Tad kol kas bandymai pagauti interneto nusikaltėlius būtų kova su vėjo malūnais. Apsisaugoti nuo piktadarių įmanoma tik vienu būdu, prevenciškai – įsidiegti į savo kompiuterį patikimą antivirusinę programinę įrangą, kuri apsaugotų nuo bet kokių nusikaltėlių atakų.