Elektronika.lt

Elektronika.lt - elektronikos, informacinių ir
ryšių technologijų portalas

Adresas: http://www.elektronika.lt
El. paštas: info@elektronika.lt
 Atspausdinta iš: http://www.elektronika.lt/naujienos/ivykiai/70636/koalicija-pries-stalkerware-pries-smurta-seimoje-kovojancios-organizacijos-sujungia-jegas-su-it-saugumo-imonemis/spausdinti/

Koalicija prieš „stalkerware“: prieš smurtą šeimoje kovojančios organizacijos sujungia jėgas su IT saugumo įmonėmis

Publikuota: 2019-11-22 13:53
Tematika: Įvykiai, renginiai
Inf. šaltinis: Pranešimas spaudai

Dešimt organizacijų – „Avira, „Electronic Frontier Foundation“, Europos darbo su smurtautojais artimoje aplinkoje tinklas, „G DATA Cyber Defense“, „Kaspersky“, „Malwarebytes“, Nacionalinis smurto šeimoje prevencijos tinklas, „NortonLifeLock“, „Operation Safe Escape“ ir „Weisser Ring“ – įkūrė pasaulinę iniciatyvą, kurią pavadino „Coalition Against Stalkerware (liet. Koalicija prieš stalkerware), rašoma pranešime žiniasklaidai.

Kas yra „stalkerware“?

Stalkerware – tai programos, kurios suteikia galimybę įsibrauti į asmeninį žmonių gyvenimą. Gana dažnai jos yra naudojamos kaip sekimo ar prievartos priemonė. Įdiegdami šias programas, smurtautojai gali gauti prieigą prie savo aukos pranešimų, nuotraukų, socialinių tinklų, geografinės padėties, garso ar kameros įrašų (kai kuriais atvejais tai galima padaryti realiuoju laiku). Tokios programos veikia slapta, be aukos žinios ar sutikimo.

Jau keletą metų „stalkerware“ problema tik didėja. Ne pelno siekiančios organizacijos vis dažniau susiduria su aukomis, kurios ieško pagalbos sprendžiant šią problemą. „Kaspersky“ duomenimis, vartotojų, susiduriančių su „stalkerware“ programomis, skaičius išaugo 35 proc., nuo 27 798 (2018 m.) iki 37 532 (2019 m.). Be to, ir pati „stalkerware“ grėsmė taip pat išsiplėtė, nes 2019 m. „Kaspersky“ aptiko 380 naujų „stalkerware“ programos variantų, o tai 31 proc. daugiau nei prieš metus.

Koalicijos tikslai

Iki šiol nebuvo nei standartinio stalkerware apibrėžimo, nei aptikimo kriterijų, todėl IT saugumo pramonei buvo itin sunku kalbėti šia tema. Atsižvelgdami į tai, „Coalition Against Stalkerware“ steigėjai žengė svarbų žingsnį – sukurti tinkamą apibrėžimą ir pasiekti susitarimą dėl aptikimo kriterijų.

Remdami Tarptautinę kovos prieš moterų prievartą dieną (lapkričio 25 d.), koalicijos nariai taip pat atidarys internetinį portalą, kuris padės aukoms, palengvins žinių perdavimą tarp narių, plėtos etinės programinės įrangos kūrimą ir informuos visuomenę apie stalkerware pavojus.

Pagrindinis svetainės tikslas – padėti stalkerware aukoms ir pateikti naudingus internetinius išteklius. Vartotojai čia ras informacijos apie tai, kas yra stalkerware, ką ši programa gali padaryti, ir, svarbiausia, kaip nuo jos apsisaugoti. Svetainėje bus pateikiami bendrieji rodikliai, skirti patikrinti, ar vartotojas galėjo tapti stalkerware auka, ir kokių veiksmų jis turėtų imtis. Pavyzdžiui, svarbu apsvarstyti, ar pašalinus „stalkerware“ programą nebus padaryta dar didesnė žala, nes programa nedelsdama apie tai informuos priekabiautoją, arba galbūt taip bus ištrinti teisėsaugos tyrimui svarbūs įrodymai.

Potencialiai nukentėjusiems vartotojams rekomenduojama nedelsiant kreiptis į vietinę nukentėjusiųjų aptarnavimo organizaciją arba teisėsaugos instituciją, kad jos galėtų suteikti būtiniausias saugumo priemones.

„Norint išspręsti šią problemą, svarbu, kad kibernetinio saugumo įmonės ir advokacijos organizacijos dirbtų kartu. IT saugumo pramonė padeda aptikti „stalkerware“ programinę įrangą ir informuoja vartotojus apie šią grėsmę. O tuo tarpu atitinkamos tarnybos ir advokacijos organizacijos tiesiogiai dirba su smurto šeimoje aukomis, žino jų situaciją ir reikalavimus bei gali tinkamai vadovauti mūsų darbui. Taigi, veikdami kartu, stovėdami petys į petį, mes galėsime padėti žmonėms, pasitelkdami savo gebėjimus ir techninę kompetenciją“, – sakė Viačeslavas Zakorževskis, „Kaspersky“ antivirusinių tyrimų skyriaus vadovas.

„Tyrimai parodė, kad 70 proc. moterų, nukentėjusių nuo kibernetinio persekiojimo, taip pat patyrė bent vieną iš fizinio ar seksualinio smurto formų. Mes turime sustabdyti nusikaltėlius, uždrausti jiems šnipinėti savo partnerių telefonus ir patraukti juos baudžiamojon atsakomybėn. „Coalition Against Stalkerware“ suteikia mums galimybę perduoti savo žinias IT saugumo įmonėms. Dirbdami kartu mes galime užkirsti kelią nusikaltimams, kurie buvo padaryti pasitelkiant naujausias technologijas, ir kovoti su smurtu prieš moteris ir mergaites“, – teigė Anna McKenzie, Europos darbo su smurtautojais artimoje aplinkoje tinklo komunikacijos vadovė (WWP EN).

„Kadangi „stalkerware“ yra sukurta taip, kad veiktų visiškai slapta ir be įrenginio savininko sutikimo, ji gali suteikti priekabiautojams, persekiotojams ir kitiems nusikaltėliams patikimą įrankį priekabiavimui, stebėjimui, persekiojimui ar sukčiavimui. Šis piktnaudžiavimo būdas gali būti bauginantis, traumuojantis ir kelia rimtų saugumo bei privatumo problemų. Koalicijos sukūrimas yra svarbus žingsnis į priekį sprendžiant šią problemą“, – situaciją komentavo Erica Olsen, NNEDV „Safety Net Project“ projekto vadovė.

„Kaip ne pelno siekianti organizacija, mes žinome, kad technologijos palengvina priekabiautojų gyvenimą ir suteikia jiems prieigą prie asmeninių aukų duomenų. Aukos dažniausiai nesikreipia pagalbos, nes jaučia gėdą. „Weisser Ring“ organizacija, teikdama pagalbą nukentėjusiems asmenims, vis dažnai susiduria su aukų persekiojimo problema. 2018 m. mes padėjome spręsti 1019 persekiojimo atvejų, o tai maždaug trimis procentais daugiau nei prieš metus. Remiantis Vokietijos policijos statistika, 2018 m. iš viso buvo užfiksuota beveik 19 000 persekiojimo atvejų, o ir šis skaičius 500 didesnis nei prieš metus. Todėl kartu su „Weisser Ring Foundation“ sukūrėme „NO STALK“ programą, kad aukoms būtų suteikta veiksminga ir patikima priemonė įrodyti, jog jų įrenginiai tikrai yra sekami“, – sakė Horstas Hingeris, „Weisser Ring“ generalinio direktoriaus pavaduotojas.

Ši koalicija yra nekomercinė iniciatyva, kurios tikslas – suburti ne pelno siekiančių organizacijų, įvairių pramonės šakų, teisėsaugos ir kitų sričių suinteresuotuosius subjektus. Atsižvelgiant į tai, kad vartotojai visame pasaulyje yra labai svarbūs, o nauji „stalkerware“ programų variantai kuriami beveik kiekvieną dieną, „Coalition Against Stalkerware“ yra atviri naujiems partnerių pasiūlymams ir maloniai ragina bendradarbiauti.

‡ 1999–2024 © Elektronika.lt LTV.LT - lietuviškų tinklalapių vitrina Valid XHTML 1.0!