Elektronika.lt

Elektronika.lt - elektronikos, informacinių ir
ryšių technologijų portalas

Adresas: http://www.elektronika.lt
El. paštas: info@elektronika.lt
 Atspausdinta iš: http://www.elektronika.lt/naujienos/ivykiai/61669/rusijoje-padidejusi-radiacija-kelia-baime-del-astravo-ae-saugumo/spausdinti/

Rusijoje padidėjusi radiacija kelia baimę dėl Astravo AE saugumo

Publikuota: 2017-11-22 15:20
Tematika: Įvykiai, renginiai
Autorius: Artūras Ketlerius
Aut. teisės: ©Alfa.lt
Inf. šaltinis: Alfa.lt

Rusijoje užfiksuotas beveik tūkstantį kartų įprastą normą viršijantis radiacijos lygis kelia nerimą Lietuvos institucijoms. Jos baiminasi, kad įvykus nelaimei netoli Vilniaus statomoje Astravo atominėje elektrinėje (AE), Baltarusijos institucijos tai slėps, mat taip pat elgėsi ir projekto partnerės Rusijos atstovai.

Rusijos meteorologijos tarnyba pirmadienį patvirtino, kad rugsėjo pabaigoje keliuose šalies regionuose, netoli Uralo pietuose esančios Čeliabinsko srities Argajašo kaime įsikūrusios stoties, buvo užfiksuota „itin aukšta“ izotopo rutenio-106 koncentracija. Čia nustatyta izotopo rutenio-106 koncentracija 986 kartus viršijo įprastą radiacinės taršos lygį.

Pasak Lietuvos Radiacinės saugos centro direktoriaus Albino Mastausko, Rusijoje užfiksuota radiacija grėsmės Lietuvai nekelia, tačiau neramina tai, kad apie ją nebuvo pranešta du mėnesius.

„Čia yra kiti niuansai. Šiais laikais niekas nepraeis nepastebėtas, nes Europoje suveikia 36 stotys, fiksuojančios radiacijos pokyčius. Tačiau tai parodo Rusijos patikimumą, nes užtruko du mėnesius patvirtinti, pradžioje neigė“, – Alfa.lt teigė A. Mastauskas.

Užsienio reikalų ministerijos teigimu, tai, kad Rusija iškart neinformavo apie padidėjusią radiaciją, yra rimta problema, mat kelia abejonių dėl to, ar laiku bus sulaukiama informacijos ir iš Baltarusijos.

„Taip, tai vertiname, kaip rimtą problemą. Statomos Astravo atominės elektrinės saugos klausimus Užsienio reikalų ministerija nuolat kelia Europos Sąjungos, Tarptautinės atominės energijos agentūros (TATENA), Jungtinių Tautų ir kitose organizacijose. Susiduriame su itin rimta problema, negalėdami gauti skaidrios ir operatyvios informacijos apie tai, kas vyksta šiame objekte“, – Alfa.lt sakė užsienio reikalų ministro atstovė Rasa Jakilaitienė.

Lietuva jau anksčiau susidūrė su situacijomis, kai apie nelaimes dar tik statomoje Astravo AE sužinodavo iš žiniasklaidos, o ne oficialiais kanalais.

„Nuolat pasikartojantys incidentai, jų slėpimas ir poveikio menkinimas rodo sistemingą branduolinės saugos problemų ignoravimą“, – sakė R. Jakilaitienė.

Rusijos valstybinė branduolinės energetikos milžinė „Rosatom“ antradienį paneigė, jog jos branduoliniuose kompleksuose įvyko kokių nors avarijų.

Pasak A. Mastausko, atsižvelgiant į tai, kad Rusijos bendrovė „Rosatom“ stato atominę elektrinę Baltarusijoje, netoli Lietuvos pasienio, kyla nerimas, ar bus laiku pranešama apie galimas nelaimes.

„Mes dėl to esame labai susirūpinę, daug dėmesio skiriame stebėsenai. Šiuo metu Aplinkos apsaugos agentūra pastatė stotis, kurios, tikimės, sureaguos, jeigu Baltarusijos pusė nepraneštų apie nelaimes“, – tikino Radiacinės saugos centro vadovas.

Jis aiškino, kad tuo atveju, jeigu Baltarusija neinformuotų apie įvykusią avariją Astravo AE, stotys leistų laiku pastebėti radiacijos lygio pokyčius ir priimti sprendimą dėl evakuacijos ar kitų priemonių.

Baltarusija planuoja, kad pirmasis Astravo AE reaktorius pradės veikti 2020 metų vasarą, nors anksčiau skelbė, kad jėgainė elektrą pradės gaminti dar 2019 metais. Jėgainėje veiks du reaktoriai, kurių galia sieks po 1200 megavatų. Projektui paskolą suteikė Rusijos valstybė.

‡ 1999–2024 © Elektronika.lt LTV.LT - lietuviškų tinklalapių vitrina Valid XHTML 1.0!