Valstybinė mokesčių inspekcija, Policijos departamentas ir Asociacija „Verslo programinės įrangos aljansas“ pasirašė trišalį bendradarbiavimo susitarimą, kuriuo bus siekiama stiprinti teisių į intelektinę nuosavybę apsaugą Lietuvoje. Šis susitarimas žymi naują valstybės institucijų ir programinės įrangos gamintojų bendradarbiavimo etapą, kuris padės užkirsti kelią nelegalios programinės įrangos platinimui ir naudojimui.
Pagal trišalį susitarimą visos jį pasirašiusios šalys bendradarbiaus keičiantis informacija apie autorių teisių pažeidimus, organizuos mokymus ir seminarus programinės įrangos teisinės apsaugos klausimais. Susitarime taip pat numatytas aiškus mechanizmas, kaip skirtingos institucijos keisis informacija apie autorių teisių pažeidimus.
„Šis bendradarbiavimo susitarimas leis efektyviau ginti programinės įrangos kūrėjų, ypač dirbančių Lietuvoje, intelektinę nuosavybę. Nelegalios programinės įrangos naudojimas iškreipia konkurencinę aplinką, stabdo darbo vietų kūrimą ir šalies ekonomikos augimą, – sakė „Verslo programinės įrangos aljanso“ prezidentas Ervinas Leontjevas. – Tik suvieniję valstybės institucijų ir programų kūrėjų jėgas galėsime efektyviau apsaugoti intelektinę nuosavybę ir paskatinti intelekto produktų kūrimą mūsų šalyje.“
Pasak Policijos departamento atstovų, palyginus su vakarų Europos šalimis, lietuviai tik mokosi gerbti intelektinę nuosavybę. „Nelegalios programinės įrangos platinimas yra tolygus bet kurio kito turto vagystei. Todėl labai svarbu užtikrinti, kad informacija apie nusikalstamas veiklas operatyviai pasiektų teisėsaugos atstovus, – sakė Policijos departamento Kriminalinės policijos valdybos viršininkas Eugenijus Ušinskas. – Šiuo susitarimu siekėme sukurti sąlygas efektyviai kovai su bet kuriomis intelektinės nuosavybės teisės pažeidimo apraiškomis“.
Pasaulinio tyrimo, kurį kasmet atlieka organizacija „Business Software Alliance“ kartu su rinkos tyrimų kompanija „International Data Corporation“, duomenimis 2009 metais Lietuvoje nelegaliai naudojamos programinės įrangos dalis siekė 54 proc. Programinės įrangos gamintojai šalyje nelegaliai naudojamą programinę įrangą vertina 84,5 mln. litų.
Valstybinės mokesčių inspekcijos, Policijos departamento ir Verslo programinės įrangos aljanso susitarime taip pat numatyta galimybė prisijungti ir kitoms organizacijoms, asociacijoms ar valstybės teisėsaugos institucijoms, kurios atstovauja autorių teisėms į programinę įrangą.
Šiuo metu asociacija „Verslo programinės įrangos aljansas“ Lietuvoje vienija ir atstovauja 16 narių, tarp kurių yra bendrovės ATEA, „Alna“ įmonių grupė, „Metasite“, „Baltic Amadeus“ ir kt.