JAV kariuomenė kompaktiškus bepiločius lėktuvus (UAV) kuriančiai bendrovei „Aerovironment“ užsakė pagaminti naują modelį, kuris galės atakuoti priešą iš dangaus kaip kamikadzė.
Per Antrąjį pasaulinį karą JAV karo laivus, lėktuvus ir bazes atakuodavo Japonijos karinių oro pajėgų lakūnai – savižudžiai (kamikadzės), tiksliai nukreipdavę savo lėktuvus į priešo taikinius.
Dabar Pentagonas nori atgaivinti tokią praktiką, tik šįkart kamikadzėmis taps ne žmonės, o robotai.
Leidinys „Defenseindustrydaily.com“ pranešė, kad JAV Gynybos departamentas užsakė pirmąją kovinių bepiločių orlaivių „Switchblade“ partiją. Tokie orlaiviai, kuriuos gamina Amerikos bendrovė „Aerovironment“, telpa į kario kuprinę ir gali būti leidžiami iš specialios vamzdžio formos katapultos. Iš jos iššautas UAV iškart išskleidžia sparnus, įjungia elektrinį variklį ir kyla į numatytą aukštį.
„Switchblade“ yra vizualinės ir elektroninės žvalgybos priemonės bei kovinis sprogstamasis užtaisas. Vaizdo ryšį su orlaiviu palaikantis operatorius gali sekti operatyvinę situaciją iš žemės, valdyti UAV, nukreipti jį į virš numatomų taikinių, o juos identifikavus ir gavus atakos patvirtinimą – tiksliai smogti priešo gyvajai jėgai ar technikai.
Pasak JAV kariškių, tokie preciziško tikslumo smūgiai iš oro, kokių galimybę suteikia „Switchblade“, leidžia išvengti perteklinės žalos, apsaugoti civilius gyventojus ir suteikia amerikiečių kariams galimybę mūšio lauke veikti neprašant papildomos artilerijos ar karinės aviacijos paramos. Užuot kvietę pagalbon bombonešius ar prašydami artilerijos ugnies jie gali paleisti į dangų kuprinėje atsineštą „Switchblade“, surinkti informaciją apie taikinį ir dideliu greičiu nukreipti į jį UAV su sprogmenimis. Operatorius net gali „paskutinę sekundę“ atšaukti ataką, jei pamatys, kad pasikeitė situacija mūšio lauke ar taikinio sunaikinimas gali padaryti perteklinę žalą.
Skelbiama, kad „Switchblade“ gali skristi ir autonominiu režimu, nevaldomas operatoriaus, tačiau ir vienu, ir kitu atveju sprendimą apie „kamikadzės ataką“ prieš pasirinktą taikinį turi sankcionuoti žmogus. Šis UAV esą puikiai tinka žvalgybinėms operacijoms, nes nukreipus jį į taikinį galima visai išjungti elektros variklį (nors jis šiaip yra labai tylus), ir orlaivis nusklęs į reikiamą vietą be jokio garso.